Problémy které lze vyřešit nastavením BIOSu

Správným nastavením BIOSu lze vyřešit mnohé problémy, které se na první pohled jeví jako hardwarové (reklamace ve stylu: "nejede to", "kouše se to"...). Pokud máte problémy - ctěte! P.S. Obsažena je i část o problémech z IRQ
Kapitoly článku

Nastavení BIOSu má vliv na "kvalitu spolupráce" mezi komponenty základní desky. Změnou nastavení můžete:

  • Počítač zrychlit - tyto možnosti používejte s rozvahou. Můžete totiž dosáhnout opačného efektu - nestability systému.
  • Počítač stabilizovat - Konzervativnějším nastavením BIOSu lze odstranit mnohé problémy.

V další části se zaměřím na několik praktických poznatků z nastavením BIOSu do bezpečného stavu.

Při těžkých problémech vymažte paměť CMOS jumperem. Musíte sice nastavovat znovu, ale mnohé problémy mohou zmizet. Některé desky jsou dodávány s jumperem v pozici Clear CMOS - pak se s počítačem skutečně nedomluvíte, ověřte si to!

Spread spectrum modulated: Nastavte na Disabled. Ovlivňuje modulaci signálu na sběrnicích. Při Disabled jsou signály "ostřejší", avšak obsahují více harmonických kmitočtů. Již jsem ale opravil několik PC jen nastavením této volby právě na Disabled.

Asign IRQ for VGA: přidělí kanál IRQ grafické kartě. Bohužel mnoho moderních karet vyžaduje přidělení IRQ. Nastavte na dle karty na Auto, Enabled nebo Disabled. Správné nastavení vyzkoušejte.

ACPI function - nastavte na Disabled. Mnohé implementace ACPI jsou jen jakýmsi polotovarem.

UDMA - V případě problémů se stabilitou disků Disablujte režim UDMA. Standardně je volba na Auto. Dalším nastavením disků do režimu PIO 3 zmizí mnohé problémy s přeclockovanými systémy. PIO je standardně nastaveno na Auto. Nejvyšší režim PIO je 4. Nastavením na 3 se sice disk zpomalí - avšak překlokovaná sběrnice zůstává stabilní. Rozhodněte se sami: rychlý procesor nebo rychlý disk :-)

SDRAM CAS Latency Time: 3 (2). Můžete zvolit hodnotu 2 nebo 3. Nastavení prodlevy před signálem CAS (Column Adress Strobe). Pokud máte problémy berte 3-ku.

Nastavení paměti: Můžete zde změnit hodnoty z položek Fast a Turbo na Normal.

IDE HDD Block Mode: - novější disky podporují přenos dat po celých blocích. Tento přístup je samozřejmě rychlejší než dřívější sekvenční přenos. Vypněte pro starší (vyrobené do roku 1993) a nestabilní disky (Disabled).

Delay IDE initial (Sec.): 0. Dodatečná čekací doba na rozjezd disků. Pro některé disky je 0 až moc, některé se však nestačí zinicializovat.

8(16) bit I/O Recovery Time: tato volba umožňuje stanovit rychlost sběrnice ISA v režimu 8 a 16-bit. Volbou vyšších čísel je přístup k ISA pomalejší. Máte-li novější karty zvolte hodnotu 1 - nejrychlejší režim. Pokud používáte karty ISA a máte problémy - nastavte vyšší hodnoty.

Vyjděte z hodnot Load Bios defaults - toto nastaveni je určitým způsobem konzervativní - nenastavují se "zbytečně" položky do režimu Fast a Turbo.

Pokud zjistíte, že nestabilitu způsobuje daná položka, nastavte ostatní zpět na rychlejší režim! Jinak by jste si systém zbytečně zpomalili - nastavit vše na nejpomalejší hodnoty je sice jednoduché, ale nikoliv rozumné.

Obecně řečeno - pokud máte specifický problém s určitým HW - zaměřte se v první řadě na něj. Změňte hodnoty na Normal a Slow. Pokud neuspějete hledejte i jinde. Někdy (často) se totiž závada projeví úplně jinde! To už sice není oprava PC, ale spíše alchymie!! - podrobnější článek zde

Zjistěte, zdali Vám nechybí nebo nenastává konflikt IRQ - poměrně časté!

Témata článku: Notebooky, Windows, BIOS, Bio, Nestabilní hodnota, Block, Alchymie, Režim, Volný slot, Delay, Problemy, Přidělený id, Slow, Spectrum, USB Modem, Nastavení, Problém, Fast, Manual


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 123

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

Deset kotev, které i v roce 2020 táhnou Android ke dnu

** Android existuje skoro 12 let a za tu dobu v mnoha směrech dospěl ** Dnes běží na sedmi z deseti telefonů, ale čemu za to vděčí? ** Našli jsme 10 kotev, které táhnou tento operační systém ke dnu

Karel Kilián | 165


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize