Problém s konverzí pevného disku na FAT32 – nedostatek paměti

Další z mnoha problémů při konverzi disku na FAT32: tentokrát se týká nedostatku paměti.
Když převádíte datovou oblast pevného disku na systém FAT32, může se stát, že konverze probíhá, ale je předčasně ukončena s následujícím hlášením:

Nedostatek paměti pro převedení disku na FAT32.

Příčinou je skutečně nedostatek paměti, způsobený buď příliš velkou (rozlehlou) adresářovou strukturou na disku, který převádíte, nebo nedostatkem konvenční (DOSové) paměti – převaděč je DOSový program.

Hlášení neuvádí, která příčina konkrétně způsobila tento problém; obě vlastně „spolupracují“. Řešení jsou dvojí (možná budete muset použít obě dvě):

  • zredukujte adresářovou strukturu, tj. počet adresářů na disku. To můžete provést například komprimováním („zazipováním“ pomocí ZIP, ARJ atd.) rozsáhlých adresářových struktur do jednoho souboru, smazáním adresářů a „rozbalením“ archívu po převedení, popř. přesunutím adresářů dočasně na jiný disk. Vůbec lze doporučit komprimování prázdného disku jako nejlepší, nejsnazší metodu
  • problém konvenční (DOSové) paměti lze vyřešit zrušením zavádění ovladačů pracujících v reálném režimu. Provádí se to v programu MSCONFIG zrušením zatržítek u všech ovladačů a rezidentních programů v souborech Autoexec.bat a Config.sys, které nejsou pro chod počítače nezbytné, a doplněním následujících řádků do Config.sys (pokud tam už nejsou):
device=c:\windows\himem.sys

device=c:\windows\emm386.exe /noems

dos=high,umb

(musíte uvést správný disk a adresář pro instalaci Windows 98).

Váš názor Další článek: Bojkot: Brno – Šilingrovo náměstí 18.11.1998

Témata článku: Windows, Pevné disky, Následující řádek, Device, Struktura, FAT, Problém, Zrušení, FAT32, Nedostatek

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost