Podobný problém asi může u některých SW nastat i jindy. Zajímavé je třeba to: " ... datum by pokračoval 13. prosincem 1901 ...", protože podobný kritický problém mohl nastat zřejmě kdykoliv od pátku 13.12.2024 u pošty po restartu Lotus/IBM/HCL Domino server. Viz např. https://svetnotes.cz/sn/discussion....F60043D747Zajímavé je, že ten kritický den, od kdy se problém může projevit, byl zrovna pátek 13. Kdoví, kolik SW asi může mít nějaký prastarý problém, který se projeví až od určitého data v někdy v budoucnu?
Nedávno jsem někde zaznamenal, že u jedné americké letecké společnosti kvůli Y2K přestaly fungovat tiskárny. No a jelikož tenkrát jinak, než papírově nemohli letenky vydávat, tak kvůli tomu museli po Novém roce zastavit provoz.
Hmm. A co nás čeká:https://cs.wikipedia.org/wiki/Probl%C3%A9m_roku_2038No, ono mohou vůbec zaniknout Intel-like systémy a vynořit se další problémy do roku 2038.I v roce 2000 neběžel jen Intel-ácký HW.
Take jsem to tehdy resil. Jediny opravdovy problem byl Novel Netware 3.11 v jednom urade. V tom mnozstvi lidi upgrade licenci bylo tak drahe, ze se radsi koupil novy server a preslo se na linux (samba).Vseobecne to bylo dobry v tom, ze firmy alespon meli prehled co u nich bezi, pripadne investovali do novejsiho HW.
Fascinoval mě díl The Computer Chronicles věnovaný právě Y2K, tam představovali dokonce HW, nějaké ISA nebo PCI karty, které měly za úkol kontrolovat čas BIOSu počítače, a pokud by došlo k Y2K bugu, tak ho i opravit ještě před zavedením OS. Jak tohle fungovalo netuším, jestli to náhodou taky nebyla jen tzv. placebo karta...
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 21:48
K těm kartám mi dal kamarád vysvětlení - že to byl nejspíš tzv. loBIOS, tedy nejprve se zavede BIOS z motherboardu, pak BIOS z karty co zkontroluje čas a případně ho opraví, a že podobně funguje bootování po síti (síťovka má svůj BIOS, co umí zavádět systém po Ethernetu). Takže domněnka s "placebo" kartou je lichá.BTW že ten Y2K bug nebyl "pouhou kachnou" potvrzuje i fakt, že ten díl zahajoval Stewart Cheifet záběrem na svojí novou Shell Credit Card, na které je embosováno "cardholder since 1982, valid thru 1000" 😃https://images.krtkovo.eu/shellcard.jpg
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 22:59
Nebudu tvrdit, že se na Y2K nenapakovala spousta vykuků, ale to, že se nakonec nic nestalo, bylo výsledkem kombinace osvěty a spousty práce.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 21:37
Nebyl to výsledek osvěty a spousty času, ale toho, že o nic nešlo. A svět si našel nové strašáky, na kterých lze vydělat: CO2 a spol.
Zkuste oponovat. V čem nemám pravdu?Prožil jsem Y2K v plné pracovní síle a prováděl, na povel svého zaměstnavatele, ty rádoby "audity" kolem onoho Y2K. a moc dobře jsem poznal tu nafouknutou bublinu. Nejvíc mě pobavily ty titulky "Virus Y2K udeřil!", když na Vánoce 1999 na kterémsi letišti zkolabovaly počítače. Protože to bylo 24-27.12.1999, tak to nemohlo být přechodem letopočtu, ale holt Y2K byl v módě...
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 23:56
@Patlík Stačí se zamyslet nad synchronizací záloh, real-time řízených procesů (například energetika), ...
Déle jak rok makaly statisíce programátorů a adminů na tom, aby se nic nestalo. Byl jsem jeden z nich. Dokonce jsem byl jeden z těch, kdo o půlnoci 31.12.1999 místo oslav hlídali a kontrolovali servery a počítačové sítě. Takže když dneska čtu redaktorské pindy o nafouklé bublině a podobně, tak si říkám, že jsme to zmákli dobře.Přes veškerou snahu nám ve firmě přestaly fungovat tři z mnoha interních systémů. Dva jsme rozjeli první týden v lednu, jeden z nich se opravoval až do druhé poloviny února.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 23:43
Tak to ve světě chodí.Rok na něčem pracujete a když se to povede, nikdo si ničeho nevšimne.Ale pak uděláte nějakou drobnou chybu a všichni vám za to nadávají.Proto taky třeba i volby dopadjí, jak dopadají. Kvalitní dlouhodobou práci nikdo nevid. Vyhrává ten, kdo umí nejvíc nadávat na ty, kteří něco pořádného dělají.
U nás bohužel vyhráli ti, kdo uměli slíbit nejvíc - aniž by měli úmysl o cokoli z toho slibovaného se vůbec pokusit. A pořád jim ještě 17% voličů věří, proboha. Lidi jakoby neměli mozek a mysleli obrazovkou ČT.
Spíš jim věří 35%, je to děsivé...
Y2k som riesil v banke asi 1/2 roka. Nebolo to uplne jednoduche nakolko meexistovala moznost len tak jednoducho nieco stiahnut z intermetu ako dnes. Neexistoval ziadny univerzalny program na test hw a sw. O biosoch sa dala napisat kniha. A v banke bolo x typov pocitacov od roznych vyrobcov.(Compaq,Digital, IBM ,rozlicne skladacky od lokalnych skladacov. SW to iste. Vela veci bezalo este pod DOSom. O IBM AS400 a Midase a LotusnNotuse ani nehovorim. Vsetko som robil pekne rucne a zhanal drivery a updaty po internetoch. Obvolaval vyrobcov pisal emaily. Dost som sa zapotil. Nakoniec nam zhorel len jeden zdroj na Compaq serveri na pobocke. Aj to bola len nahoda. Autor clanku o tom nevie ani prd.
Názor byl 1× upraven, naposled 31. 12. 2024 20:12
Jo, tuhle mánií si pamatuju 😃 Já měl tehdy snad P133 s totálně neupdatovanýma Windows 95 nebo 98. Jediná věc, ke které došlo, byla změna datumu z 1999 na 1970. Stačilo přenastavit a jelo se dál. Hezkej seznam problémů, které byli zaznamenány, je na wiki: https://en.wikipedia.org/wiki/Year_2000_problemJinak kolem toho bylo neskutečně bludů, čím větší BFU, tím víc o tom mudroval a prorokoval katastrofy, pamatuju vyšinutého šéfa, co nevěděl ani zapnout internet, ale nutil zaměstnance kupovat na všechny PC takové ty pitomé Y2K preparation CD :)
Názor byl 2× upraven, naposled 31. 12. 2024 19:39
ten clanek je jeden velky blabol. cca na urovni, jako kdyz trump mluvi o ekologii.cili vlastne takova bezna zive novinarina.
Nemel by ten clanek psat nekdo, kdo o problematice neco vi, idealne to zazil na vlastni kuzi pripadne se dukladne vyptal tech, co to zazili?Clanek vyzniva tak, ze problem Y2K v podstate neexistoval a vesele prehlizi tu spoustu prace, ktera byla koncem 90. let udelana a jen diky niz Y2K dnes vypada jako nevyznamna epizoda, na ktere se jen napakovali sarlatani.
Zažil jsem, servisoval jsem. Přínos toho humbuku určitě byl že se všechno důkladně otestovalo - něco prošlo, něco holt ne a to se muselo opravit. Je ale třeba si uvědomit jednu věc - i když se všechno otestovalo a nasimulovalo tak dokud nepřišel Y2K nebyla 100% jistota jak to dopadne. Ono zpětně se to hodnotí strašně jednoduše, minulost je známá ale když jste před tím datem tak do budoucnosti nevidíte.
Ale mozna jsem to jen nepochopil a tento clanek je autoruv pokus o silvestrovsky vtipek... 😉
Nemuzu se zbavit dojmu, ze kdyby pred lety nebylo venovane velke usili na to, aby se "vlastne nic nestalo", tak by dnes autor s gustem vydal clanek "Pred 25 lety lide tezce podcenili problem Y2K" ;(
Přesně tak. Jak píšu výš, to že se nakonec nic nestalo, nebylo proto, že problém neexistoval, ale výsledek tvrdé práce a osvěty.
Datum je rodu středního, nelze tedy napsat “datum by pokračoval”. A pokud jde o Y2K, tou dobou mi bylo 14 let a už tehdy jsem všem říkal, že se nic nestane a na má slova došlo. Byla to jen nafouknutá bublina, na které se jen hromada lidí chtěla přiživit výrobou nesmyslných PCI karet. Všechny zastaralý klumpy od 286 po 486, co jsme měli na základce, fungovaly dál.
ty jsi teda expert. bylo ti 14, prd jsi tomu rozumel, ale hlavne ze jsi vedel, ze se nic nestane.nic se nestalo hlavne diky tomu, ze spousta lidi, kteri toho o pocitacich vedeli asi tak milionkrat vic, jak ty, makalo celej rok, aby se nic nestalo.
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.