Aktualizace | Operační systémy | Raspberry Pi

Pro videokonferenční minipočítače: Raspberry Pi OS teď podporuje MS Teams, Zoom a Google Meet

Majitelé mikropočítačů Raspberry Pi s operačním systémem Raspberry Pi OS dostávají prosincovou aktualizaci, která přináší řadu novinek. Platforma založená na Debianu obdržela mimo jiné webový prohlížeč Chromium ve verzi 84. Co je zásadní: v této verzi je možné provozovat videokonference přes Microsoft Teams, Zoom a Google Meet.

Operační systém Raspberry Pi OS lze koupit na paměťové kartě buď s novým zařízením, nebo i samostatně. Je také možné ho stáhnout ve formě obrazu z oficiálních stránek, kde je k dispozici v několika různě vybavených variantách, nebo ho nahrát na vlastní paměťovou kartu pomocí Raspberry Pi Imageru.

Nový Raspberry Pi OS

Podpora videokonferenčních platforem přichází v době, kdy kvůli pandemii onemocnění COVID-19 pracují stovky milionů lidí z celého světa na dálku. Nástroje jako Zoom a Microsoft Teams se staly nezbytností nejen pro zaměstnance, ale i pro pedagogy a studenty.

Mikropočítač Raspberry Pi s aktualizovaným systémem a příslušným vybavením se tak může stát cenově dostupným řešením stávajících potřeb. Například nedávno představený počítač zabudovaný do klávesnice Raspberry Pi 400 lze na českém trhu pořídit za necelé tři tisíce korun.

Další změnou, související s nasazením prohlížeče Chromium ve verzi 84, je upouštění od podpory Adobe Flash Playeru. To je cesta, kterou se vydávají i ostatní browsery, a tuto technologii dnes již takřka plně nahradily standardy jako WebGL a HTML5.

Další novinky v aktualizaci

Od této verze přechází „ostružinový systém“ na zvukový server PulseAudio. Jedná se o software, který funguje jako vrstva mezi veškerým zvukovým hardwarem a všemi aplikacemi, které odesílají a přijímají zvuk, a automaticky směruje vše na patřičná místa. Jeho největším přínosem je výrazné zjednodušení správy výchozích vstupních a výstupních zařízení.

Jedna z věcí, která v systému Raspberry Pi OS citelně chyběla, je snadný způsob připojení a konfigurace tiskáren. K tomu slouží nástroj CUPS (Common Unix Printing System), konfigurovatelný přes nepříliš uživatelsky přívětivé webové rozhraní. Vývojáři k němu přidali nový frontend, jež by měl správu tiskáren výrazně usnadnit.

Další oblastí, kterou se vývojáři letos pokusili vylepšit, je zpřístupnění desktopového prostředí osobám se zrakovým postižením. Začátkem roku přidali podporu čtečky obrazovky Orca a v létě plugin pro zvětšování displeje. Aktuální verze přináší řadu vylepšení a opravy několika chyb.

Diskuze (2) Další článek: Seznam vyhlásil Googlu válku. Žádá náhradu škody více než 9 miliard korun

Témata článku: Aktualizace, Microsoft Teams, Operační systémy, Zoom, Raspberry Pi, Google Meet, WebGL, Debian, Operační systém, Mikropočítač, Orca, PulseAudio, Chrom, MS Teams, Paměťová karta, CUPS, Raspberry Pi OS, Adobe Flash Player


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 44

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Microsoft Defender je jeden z nejlepších antivirových programů, tvrdí výsledky AV-TESTu
Karel Kilián
Windows DefenderAntivirusWindows 10
CZ.NIC bezplatně naděluje USB/NFC klíče. Jak jej získat?
Lukáš Václavík
CZ.NICeGovernment
Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

Testy procesorů Ryzen 5000: AMD překonalo Intel ve všech směrech

** AMD začalo prodávat nové procesory Ryzen 5000 s architekturou Zen 3 ** K dispozici jsou nezávislé testy z celého světa ** AMD překonává Intel ve všech směrech

Karel Javůrek | 69

Karel Javůrek
ProcesoryTestyAMD
Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

Jak se šíří Covid v Česku: Čerstvá data, semafor PES, mapy okresů a obcí. Každý den aktualizované grafy

** Vývoj COVID-19 v Česku: nakažení, úmrtí, testovaní, hospitalizovaní ** Mapa podle okresů, přehled podle věku, situace v Evropě i ve světě ** Každý den aktualizované grafy a mapy

Marek Lutonský | 172

Marek Lutonský
COVID-19Koronavirus

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5