Hardware | Intel | Základní desky

Pro procesor nadoraz: Test základní desky Gigabyte Z490 Aorus Master

Desky s čipsetem Z490 už dnes potřebujete nejen pro přetaktování odemčených procesorů, ale i pro použití rychlejších pamětí. Z490 Aorus Master k nejvyššímu čipsetu Intelu přidává robustní konstrukci a špičkovou výbavu.

S novou platformou LGA1200 udělal Intel nepěknou změnu. Kromě toho, že nadále na levnějších čipových sadách neumožňuje přetaktování ani u odemčených procesorů, začal za přetaktování považovat i to, že použijete paměti s vyššími takty, než jsou oficiálně podporované. A ty nejsou zrovna vysoké – u vyšších modelů procesorů Core i7 a Core i9 uvádí podporu pro paměti DDR4 na maximálně 2 933 MHz a u levnějších modelů dokonce jen na 2 666 MHz.

Nejenže je omezené ruční nastavení taktů pamětí, desky s levnějšími čipsety neakceptují ani nastavení uložené v pamětech v profilech XMP. Změnit můžete jen časování, ale frekvence výše nezvednete. Máte tak o důvod víc, proč i při pořízení levného zamčeného procesoru od Intelu koupit dražší desku s čipovou sadou Z490 určenou pro přetaktování… a o důvod víc, proč do levnějších počítačů raději pořídit procesor a desku AMD.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Hardware, AMD, Intel, Nvidia, Wi-Fi, SSD, Základní desky, Články z Computeru, Gigabyte, Thunderbolt, BIOS, Základní deska, ESS Sabre, Sata, Počítač, Čipset, Master, XMP, Intel Core, Chlazení, PCI Express, SMA, RGB LED, ATX, Procesor

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5