Windows 10 | Windows 7 | Windows 8

Pro počítače s operačními systémy Windows 7 a 8.1 je stále k dispozici bezplatný upgrade na Windows 10

Oficiálně platila možnost bezplatné aktualizace ze starších verzí na Windows 10 jeden rok po vydání první verze „desítek“. V roce 2016 sice Microsoft tuto nabídku formálně zrušil, nicméně dle webu Windows Latest je přechod možný i na konci roku 2020.

Jednou ze základních podmínek úspěšného bezplatného upgradu je ovšem nutnost vlastnit originální licenci systému, který hodláte aktualizovat. Určitě není vhodné pokoušet se o update na počítačích s pokoutně získanými licenčními klíči.

Bezplatný upgrade na „desítky“

K tomu, abyste mohli provést aktualizaci ze starší verze operačního systému na Windows 10, je (kromě legální a aktivované licence) nutné splnit následující předpoklady a požadavky:

  1. Musíte na daném počítači používat originální kopii Windows 7 či 8.1. Firemní ani hromadná licence – i kdyby byla originální – není způsobilá.
  2. Přejděte na stránku Stáhněte si Windows 10 a použijte tlačítko Stáhnout nástroj.
  3. Otevřete stažený soubor MediaCreationTool20H2.exe a vyberte možnost Upgradovat tento počítač.
  4. Budete muset přijmout podmínky klepnutím na tlačítko Přijmout.
  5. Zvolte možnost upgradu s uchováním souborů a informací. Pokud pomocí nástroje Media Creation Tool provedete novou instalaci, možná nebudete mít přechod Windows 10 zadarmo.
  6. Po dokončení instalace připojte zařízení k internetu a otevřete Windows Update-Aktivace.
  7. Klepněte na tlačítko Aktivovat, pokud je to požadováno. Digitální licence bude aktivována po navázání zabezpečeného připojení k serverům Microsoft.
  8. Pokud nelze licenci získat tímto způsobem, můžete zadat produktový klíč původního systému a provést ruční aktivaci.

Microsoft varuje

Byť postup uvedený výše nadále fungují a uživatelé použijí software od Microsoftu, podle firmy jej určen výhradně těm, kteří již mají legální licenci Windows 10. Ačkoliv získáte operační systém Windows 10 a dojde k jeho aktivaci ze strany Microsoftu, může se jednat o porušení licenčních podmínek Situace je tedy poněkud schizofrenní.

Plné vyjádření české pobočky Microsoftu:

„Jak je uvedeno na oficiálních stránkách podpory Microsoftu zde, postup s využitím nástrojů Update Assistant či Media Creation Tool platí pouze v případě, že uživatel vlastní licenci systému Windows 10 a chce upgradovat. Stránka nikde neuvádí, že uvedeným postupem zákazník získá licenci systému Windows 10. Naopak v případě, že uživatel licenci nevlastní, odkazuje na možnost nákupu.

Program bezplatného přechodu na Windows 10 byl ukončen 29. července 2016. V tuto chvíli již není k dispozici žádný podobný program.“ – Jana Vávrová, Microsoft

Proč je upgrade stále zadarmo?

Microsoft v tomto směru mlčí, ale lze předpokládat, že firmě záleží více na tržním podílu Windows 10 než na výnosech z licencí. Poměrně zásadní je fakt, že o tomto způsobu aktualizace oficiálně neinformuje a teoreticky ho může kdykoli ukončit a zablokovat.

Na diskuzním fóru Reddit jeden z uživatelů, který se prezentuje jako zaměstnanec Microsoftu, tvrdí, že bezplatná aktualizace omezená jen na první rok byla marketingovým tahem. Jejím cílem bylo přesvědčit uživatele k co nejrychlejšímu přechodu na poslední verzi Windows.

Přetrvávající možnost bezplatného upgradu by měla zajímat především uživatele Windows 7, neboť oficiální podpora tohoto systému byla ukončena na začátku roku 2020. „Sedmičky“ tak nedostávají žádné aktualizace a jejich používání lze z tohoto důvodu označit jako potenciálně nebezpečné.

Diskuze (58) Další článek: Výstavbu Gigafactory v Německu zkomplikovaly hibernující ještěrky

Témata článku: Microsoft, Internet, Windows, Aktualizace, Windows 10, Operační systémy, Windows 7, Reddit, Windows 8, Licence, Nástroj, Uživatelé, Web Windows Latest, Stáhnout, Operační systém, Přechod, Jana Vávrová, Windows Latest, Medium Creation Tool, Update Assistant, Media Creation Tool, Počítač, Štil


Určitě si přečtěte

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Uživatelé hlásí problémy s jednou z listopadových záplat pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

AMD uvádí grafické karty Radeon RX 6800, 6800 XT a 6900 XT. Útočí přímo na modely od Nvidie

** AMD představilo tři nové grafické karty ** Všechny s architekturou RDNA2, kterou používají i PS5 a Xbox Series ** Karty útočí přímo na GeForce RTX 3000

Karel Javůrek | 77

Karel Javůrek
Radeon RX 6000Grafické kartyAMD

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5