Windows 10 | Windows 7 | Windows 8

Pro počítače s operačními systémy Windows 7 a 8.1 je stále k dispozici bezplatný upgrade na Windows 10

Oficiálně platila možnost bezplatné aktualizace ze starších verzí na Windows 10 jeden rok po vydání první verze „desítek“. V roce 2016 sice Microsoft tuto nabídku formálně zrušil, nicméně dle webu Windows Latest je přechod možný i na konci roku 2020.

Jednou ze základních podmínek úspěšného bezplatného upgradu je ovšem nutnost vlastnit originální licenci systému, který hodláte aktualizovat. Určitě není vhodné pokoušet se o update na počítačích s pokoutně získanými licenčními klíči.

Bezplatný upgrade na „desítky“

K tomu, abyste mohli provést aktualizaci ze starší verze operačního systému na Windows 10, je (kromě legální a aktivované licence) nutné splnit následující předpoklady a požadavky:

  1. Musíte na daném počítači používat originální kopii Windows 7 či 8.1. Firemní ani hromadná licence – i kdyby byla originální – není způsobilá.
  2. Přejděte na stránku Stáhněte si Windows 10 a použijte tlačítko Stáhnout nástroj.
  3. Otevřete stažený soubor MediaCreationTool20H2.exe a vyberte možnost Upgradovat tento počítač.
  4. Budete muset přijmout podmínky klepnutím na tlačítko Přijmout.
  5. Zvolte možnost upgradu s uchováním souborů a informací. Pokud pomocí nástroje Media Creation Tool provedete novou instalaci, možná nebudete mít přechod Windows 10 zadarmo.
  6. Po dokončení instalace připojte zařízení k internetu a otevřete Windows Update-Aktivace.
  7. Klepněte na tlačítko Aktivovat, pokud je to požadováno. Digitální licence bude aktivována po navázání zabezpečeného připojení k serverům Microsoft.
  8. Pokud nelze licenci získat tímto způsobem, můžete zadat produktový klíč původního systému a provést ruční aktivaci.

Microsoft varuje

Byť postup uvedený výše nadále fungují a uživatelé použijí software od Microsoftu, podle firmy jej určen výhradně těm, kteří již mají legální licenci Windows 10. Ačkoliv získáte operační systém Windows 10 a dojde k jeho aktivaci ze strany Microsoftu, může se jednat o porušení licenčních podmínek Situace je tedy poněkud schizofrenní.

Plné vyjádření české pobočky Microsoftu:

„Jak je uvedeno na oficiálních stránkách podpory Microsoftu zde, postup s využitím nástrojů Update Assistant či Media Creation Tool platí pouze v případě, že uživatel vlastní licenci systému Windows 10 a chce upgradovat. Stránka nikde neuvádí, že uvedeným postupem zákazník získá licenci systému Windows 10. Naopak v případě, že uživatel licenci nevlastní, odkazuje na možnost nákupu.

Program bezplatného přechodu na Windows 10 byl ukončen 29. července 2016. V tuto chvíli již není k dispozici žádný podobný program.“ – Jana Vávrová, Microsoft

Proč je upgrade stále zadarmo?

Microsoft v tomto směru mlčí, ale lze předpokládat, že firmě záleží více na tržním podílu Windows 10 než na výnosech z licencí. Poměrně zásadní je fakt, že o tomto způsobu aktualizace oficiálně neinformuje a teoreticky ho může kdykoli ukončit a zablokovat.

Na diskuzním fóru Reddit jeden z uživatelů, který se prezentuje jako zaměstnanec Microsoftu, tvrdí, že bezplatná aktualizace omezená jen na první rok byla marketingovým tahem. Jejím cílem bylo přesvědčit uživatele k co nejrychlejšímu přechodu na poslední verzi Windows.

Přetrvávající možnost bezplatného upgradu by měla zajímat především uživatele Windows 7, neboť oficiální podpora tohoto systému byla ukončena na začátku roku 2020. „Sedmičky“ tak nedostávají žádné aktualizace a jejich používání lze z tohoto důvodu označit jako potenciálně nebezpečné.

Diskuze (60) Další článek: Výstavbu Gigafactory v Německu zkomplikovaly hibernující ještěrky

Témata článku: Microsoft, Windows, Internet, Windows 10, Operační systémy, Aktualizace, Reddit, Windows 7, Windows 8, Licence, Operační systém, Win + N, Nástroj, DIS, Jana Vávrová, Stáhnout, Medium Creation Tool, Přechod, Web Windows Latest, Media Creation Tool, Uživatelé, Štil, Počítač, Update Assistant, Windows Latest, Operační systémy na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows
Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

Oppo a OnePlus nesmí v Německu prodávat telefony. Zákaz hrozí i v dalších zemích EU

** Patentové spory většinou ústí k tomu, že jedna z firem zaplatí ** Oppo ani OnePlus však nechtějí platit 2,50 EUR za každý telefon ** Firmy už v Německu nesní prodávat, a to může platit i o dalších trzích

Martin Chroust
NěmeckoPatentSmartphony
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

Jak poznat, že máte možná hacknutý telefon? Toto je devět symptomů, které můžete pozorovat

** Jak poznat, že je váš smartphone hacknutý? ** Hledejte známky po nestandardním chování telefonu ** Stačí když telefon vydrží méně nebo topí i v klidovém režimu...

Martin Chroust
Jak...Malware