Pro pocit totálního bezpečí: McAfee Total Protection 2007

Co takhle odinstalovat všechny anti-adwary, anti-spamy, anti-viry, firewally a nahradit je jedním celistvým řešením? Jdeme na to!

Nebezpečenství nekontrolovatelně rozprostírající se digitálním světem nabírá rok od roku různorodějších rozměrů, jimž postupem času nelze čelit pouhou sebrankou jednoúčelových obraných aplikací, ale robustním komplexním bezpečnostním řešením. Firma MacAfee, jež patří do skupiny těch prozíravějších firem v oblasti bezpečnosti, si je tohoto faktu vědoma a tak nedlouho po vstoupení do roku Jamese Bonda přivedla do světa jedniček a nul dítko nesoucí jméno McAfee Total Protection 2007.

Pokud vás již nebaví obhospodařovat flotilu různých programů starajících se o bezpečí vašeho PC, čtete na správné stránce. Co takhle odinstalovat všechny anti-adwary, anti-spamy, anti-viry, firewally a nahradit je jedním celistvým řešením. Že již máte vše odinstalováno? Tak jdeme na to.

Jak již bylo předesláno, McAfee Total Protection 2007 představuje řešení all-in-one, neboli obsahuje vše, co ke kompletnímu zabezpečení počítače v roce 2007 potřebujete. Instalace probíhá standardním způsobem, potvrzováním tlačítka dále, proto jen jedna rada úvodem. Určitě zvolte instalaci SiteAdvisoru, který vás bude chránit před nebezpečím útočícím z internetu. Při návštěvách podezřelých stránek se v budoucnosti jistě vyplatí. Po tom, co instalaci máme úspěšně za sebou, se můžeme přesunout k samotnému ovládání.

Klepněte pro větší obrázek
Instalace - Ochrana pro internet

Pro správu všech bezpečnostních komponent slouží aplikace SecurityCenter, kterou lze spustit pomocí ikony programu McAfee SecurityCenter (ikona červeného M), najdeme ji v liště Windows zcela vpravo (vedle hodin) nebo na ploše Windows. Po několikavteřinovém čekání se objeví základní nabídka, jež se skládá z několika částí. Ta hlavní nese vše vypovídající název, nebo spíše otázku: „Je počítač chráněn?“

Klepněte pro větší obrázek
Základní nabídka

Ochrana především

Informace, které uživatel sleduje asi nejvíce, tedy o celkovém stavu ochrany počítače, najdeme v části „Je počítač chráněn?“. Stav ochrany poskytuje informace o tom, zda je počítač úplně chráněn před nejnovějšími typy ohrožení. Pokud tomu tak není, nebo se objeví jiné problémy, je popsána vážnost problému a následně podána rada, jak jej řešit. Pro řešení problémů je k dispozici tlačítko „Opravit“, po jehož zmáčknutí by měl program vše napravit. Jak jednoduché, že? Pokud nechcete být informování o jednotlivých problémech, lze je ignorovat. Ale o tom více až později.

Klepněte pro větší obrázek
Aktualizace chybí

Zmíněná část „Je počítač chráněn?“ se skládá ze čtyř kategorií ochrany:

 • Počítač a soubory
 • Internet a sítě
 • E-mail a rychlé zprávy
 • Rodičovská kontrola

Pokud vyberete danou kategorii, zobrazí se na pravé straně seznam povolených ochran a pod ním seznam již ignorovaných problémů. Klepnutím na tlačítko „Konfigurovat“ lze změnit možnosti této kategorie. Pokud má kterákoliv kategorie ochrany žlutý nebo červený stav (žlutá indikuje částečnou ochranu, červená žádnou ochranu), můžete tyto problémy vyřešit jejich opravou (tlačítko „Opravit“) nebo ignorováním, a tím změnit stav na zelený. Pojďme se nyní podívat, jaké typy ochran čtyři uvedené kategorie nabízejí:

Kategorie „Počítač a soubory“ se skládá z těchto typů ochrany:

 • Ochrana proti virům - ochraňuje počítač před viry, červy, trojskými koňmi, podezřelými skripty, hybridními útoky a dalšími ohroženími. Prohledávání probíhá automaticky a je-li to možné, zjištěné soubory (včetně komprimovaných souborů .EXE, spouštěcích sektorů, paměti a důležitých souborů) jsou vyčištěny v okamžiku, kdy k nim přistoupíte nebo kdy k nim přistoupí ostatní aplikace.
 • Ochrana proti spywaru - zjišťuje, blokuje a odebírá spyware, adware a další programy, které se bez vašeho svolení shromažďují a odesílají osobní data.
 • Ochrana systému - zjišťuje změny v počítači a při jejich výskytu zobrazuje výstrahu. Tyto změny můžete později znovu zobrazit a rozhodnout se, zda mají být povoleny.
 • Ochrana systému Windows - poskytuje stav aktualizací systému Windows Update v počítači. Pokud je nainstalován program McAfee VirusScan, je také k dispozici ochrana proti přetečení vyrovnávací paměti.

Kategorie „Internet a sítě“

 • Ochrana brány firewall - chrání počítač před vniknutím a nežádoucím síťovým provozem. Usnadňuje správu příchozích a odchozích internetových připojení.
 • Ochrana bezdrátové sítě - brání bezdrátovou síť před vniknutím a zachycením dat. Pokud jste právě připojeni k vnější bezdrátové síti, úroveň ochrany závisí na stupni zabezpečení této sítě.
 • Ochrana při procházení webu - potlačí nevyžádanou reklamu, automaticky otevíraná okna a webové štěnice během procházení internetu.
 • Ochrana před podvodnými zprávami (phishingu) - pomáhá blokovat podvodné webové servery, které vyžadují osobní informace pomocí hypertextových odkazů v e-mailových zprávách a rychlých zprávách, automaticky otevíraných oknech a jiných zdrojích.
 • Ochrana osobních údajů - blokuje zveřejňování citlivých a důvěrných informací prostřednictvím internetu.

Kategorie „Email a rychlé zprávy“

 • E-mailová ochrana - automaticky prohledává a odstraňuje viry, spyware a potenciální ohrožení v příchozích nebo odchozích e-mailových zprávách a jejich přílohách.
 • Ochrana proti nevyžádané poště - napomáhá zabránit příjmu nevyžádané elektronické pošty.
 • Ochrana rychlých zpráv (IM) - automaticky prohledává a pokouší se vymazat viry, spyware a potenciální ohrožení příchozími nebo odchozími přílohami rychlých zpráv. Zároveň brání klientům rychlých zpráv (IM) vyměňovat si nepovolený obsah nebo osobní údaje prostřednictvím internetu.
 • Ochrana bezpečného procházení internetu - Pokud je modul plug-in prohlížeče McAfee SiteAdvisor nainstalován, usnadňuje ochranu před spyware, nevyžádanou poštou, viry a podvody online tím, že vyhodnocuje navštívené a vyhledané webové stránky. Můžete zobrazit podrobné bezpečnostní hodnocení testovaných webových stránek týkající se e-mailových praktik, stahování, přidružení online a nepříjemností, jako jsou automaticky otevíraná okna a sledovací soubory cookie jiných výrobců.

Poslední kategorii představuje „Rodičovská kontrola“, která chrání uživatele před nevyžádaným obsahem internetových stránek blokováním potenciálně škodlivých webových stránek a též dokáže sledovat a omezovat aktivitu uživatele na internetu.

Témata článku: Windows, Internet, McAfee, Potenciální ohrožení, Bezpečí, Druhá sekce, Nastavení, Armstrong, Total, Trezory, Základní popis, Cizí IP, Adware, Kompletní zabezpečení, Původní nastavení, Výchozí stav, Systémový program, Podrobný stav, Žluté tlačítko, Oddělená čárka, Vybraný soubor, Osobní údaj, Zelená plocha, Rozšiřující možnost, Kreditní karta

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší