Pro Microsoft lobují už i mrtví

Stovky dopisů vyjadřujících podporu Microsoftu v antimonopolním sporu směřují na vládní představitele. Podpora jistě dobrá, až na to, že pár odesílatelů, již delší dobu nežije.
Dalo by se celkem říci, že lobování se nedělí na poctivé a nepoctivé, ale na to, na které se přijde a na které se nepřijde. V současné době získává Microsoft podporu ve svém sporu s vládou Spojených států, kde jen může. Za posledním profláknutým pokusem, na který upozornil The Seattle Times, ale nestojí samotný Microsoft. Obětním beránkem jsou společnosti, které Microsoft finančně podporuje, například Americans for Technology Leadership případně Citizens Against Government Waste, které bojují jménem občanů za cíle, které vyhovují Microsoftu.

Na státní zastupitelství, kongresmanům a prezidentovi směřuje spousta dopisů, které se sice liší ve formátování, použitých barvách a základních textech, přesto několik z nich používá až podezřele stejné fráze. Navíc nejméně dva dopisy, které došly na státní zastupitelství Utahu, jsou od mrtvých osob.

V praxi vypadá lobování zhruba následovně. Firma ATL obvolává osoby podle telefonního seznamu a ptá se jich, zda podporují Microsoft. Pokud se vyjádří pozitivně, zašle jim předvyplněné dokumenty, oznámkované obálky adresované na zastupitelství, kongresmana a prezidenta a nechá jim to k podepsání. Pochopitelně tak poštu odesílají jednotliví obyvatelé, to ale nemusí být vždy pravidlem. Předvyplněné adresy odesílatelů bývají občas chybné, někdy je tam jméno zesnulého člověka.

Jak správně podotkl pro Seattle Times Rick Cantrell, community-relations director for the Utah attorney general, v případě spontánní reakce obyvatel na úřad lidé volají, posílají faxy, píšou ručně dopisy, prostě používají různé formy komunikace, ne jen na počítačové tiskárně vyjeté dopisy. To pak právě může být známkou klamného ovlivňování.

Při zpětném dotazování také často odesílatelé ani pořádně neví, co vlastně odeslali, a někteří si mysleli, že naopak podporují svým dopisem stát proti Microsoftu.

Pro Microsoft se jedná pochopitelně o citelné potíže, i kdyby bylo těchto dopisů deset z tisíce korektních, přesto jim už nikdo nebude přikládat žádnou váhu. Paušálně budou všechny dopisy vyjadřující podporu Microsoftu brány jako podvrhy. Je docela možné, že si odesílání podvržených dopisů iniciativně vymysleli ve zmiňovaných organizacích a prokázaly tak Microsoftu medvědí službu. Zcela jistě si ale ani druhá strana nebere žádné servítky a firmy naopak proti Microsoftu bojující také klidně používají podobné praktiky. Rozdílem je, že Microsoftu se na to přišlo.

U nás by myslím ale něco podobného prošlo celkem bez problémů a obávám se, že dost možná už párkrát prošlo.

Témata článku: Microsoft, Seattle, Utah, The Seattle Times, Ovlivňování, Leadership

9 komentářů

Nejnovější komentáře

  • PNQ 24. 8. 2001 22:43:34

    u nas to funguje tak, ze firma radsi podplati dane lidi na patricnem...

  • John 24. 8. 2001 13:34:50
    Nie!
  • ZiGi 24. 8. 2001 10:57:47
    no to som zveedavy, ktora firma by vyhadzovala peniaze na nieco podobne na...
Určitě si přečtěte

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

Země se jenom o vlásek vyhnula věčnému zmrznutí

** Země po většinu doby své existence zmrzlá rozhodně nebyla ** Podle nového výzkumu tomu však unikla jen o vlásek ** Kdyby totiž byla jenom o 15 procent dále od Slunce, tak by prý kompletně celá zamrzla

20.  9.  2017 | Stanislav Mihulka | 9

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

CCleaner obsahuje softwarovou havěť! Tvůrcům se do kódu dostali hackeři

** Masově oblíbený program pro softwarovou očistu Windows ovládli hackeři ** Narušení se podařilo zavčas odhalit, unikla jen data o počítačích uživatelů ** Je paradoxní, že CCleaner byl slabě zabezpečen, když jej letos koupil Avast

18.  9.  2017 | David Polesný | 45

Noční strana Venuše vydala další tajemství

Noční strana Venuše vydala další tajemství

18.  9.  2017 | Jiří Černý

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

Jak tankují bombardéry: Z létající benzinky šest kilometrů nad Českem

** Bombardéry tankují z létající benzinky Boeing KC-135 Stratotanker ** Tu americké letectvo pro doplňování paliva jiných letounů ve vzduchu využívá už více jak půlstoletí ** Tankování probíhá přes speciální výsuvné čerpací rameno na zádi

17.  9.  2017 | Natoaktual.cz

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

Hledáte účinný lék na nespavost? Pořiďte si psa!

** „Živý lék“ proti nespavosti předepisují lékaři z věhlasné Mayo Clinic ** Lidé, kteří sdílejí ložnici se psem, spí kvalitněji ** Studie však varuje: Neberte si psa do postele!

18.  9.  2017 | Jaroslav Petr | 4


Aktuální číslo časopisu Computer

Vyplatí se ještě těžit kryptoměny?

Velký test studentských notebooků

Test pěti levných soundbarů

Nejlepší chytré hodinky