Přizpůsobuje se AMD opět Intelu?

Společnost Advanced Micro Devices, Inc., vydala koncem minulého týdne nový plán vývoje procesorů (tzv. roadmap). Jediná změna byla nikoli pro budoucnost, ale naopak současnost a minulost – jde o odlišné značení mobilních procesorů AMD včetně nového loga.
AMD do této doby používala pro značení mobilních verzí procesorů slůvko „mobile“. Notebooková verze Athlonu XP tedy nesla označení „mobile AMD Athlon XP“, mobilní verze Athlonu 64 se bude jmenovat „mobile AMD Athlon 64“.

A teď tu změnu – dne 27. února 2003 se v nových plánech AMD přejmenoval procesor s dosavadním značením „mobile AMD Athlon XP“ na „Mobile AMD Athlon XP-M“. Jiné je rovněž značení prozatím neuvedeného procesoru „mobile AMD Athlon 64“, který spatří světlo světa jako „Mobile AMD Athlon 64“.

Klepněte pro větší obrázek

Aby toho nebylo málo, pamětníci (pokud to tak lze říct) si možná vzpomenou, že ještě na podzim (tj. 22. listopadu 2002) byla uvedena „roadmapa“, kde byly mobilní procesory značeny Mobile AMD ….., kdežto poté bylo počáteční písmeno M změněno na malé. Nyní se opět budou značit písmenem velkým. Inu – změna je sice život, ale během několika měsíců změnit značení jednoho a téhož procesoru třikrát, to už je poměrně hodně. Protože je ve značení docela slušný zmatek, raději uvádím tabulku.

Klepněte pro větší obrázek

Pokud někomu chybí mobilní Duron, tak to je záměr. Ten totiž přejmenovávacím šílenstvím neprošel, takže po stále nese stejný název „Mobile AMD Duron“.

Kde je ten Intel?

Výše zmíněným Duronem tedy můžeme začít. Ten již kompatibilní se značením Intelu je, takže nebyl důvod k nějakému přejmenovávání. Procesory Athlon pro mobilní použití se ale značily jiným stylem v porovnání s konkurenčním Intelem, tak se i zde AMD přizpůsobila (viz následující tabulka).

Klepněte pro větší obrázek

Živě komentuje: AMD versus Intel, Intel versus AMD. To je věčné téma snad pro všechny možné skupiny lidí od běžných uživatelů přes obchodníky až po hardwarové nadšence, hráče či správce počítačů. Jedni tvrdí, že chudák AMD je utlačovaná firma, kterou gigant Intel nenechá na pokoji, podle názoru jiných se AMD nechová vůči svým zákazníkům příliš korektně a má problémy s výrobou. Nehodlám zde jakkoli hodnotit tyto postoje, přece jen je svoboda projevu (a to i po projevu).

Pokud se pozdržím u značení procesorů, tak se AMD přece jen nemůže od Intelu zcela oprostit. Možných důvodů může být opět celá řada od prostého kopírování až po obchodní nutnost danou složitostí procesorové problematiky (a chudák zákazník jak se v tom má vyznat). V historii se Intel několikrát snažil se od jiných firem v oblasti x86 odlišit právě způsobem značení. Vše začalo uvedením procesoru s názvem Pentium (a nikoli 586) neboli procesor někdy označovaný jako P5. AMD tedy po několikaměsíční produkci procesoru 5k86 přešli na K5. Přeskočím nyní k procesoru Pentium II, kde se číselné rozlišování znovu zavedlo. AMD tedy použilo dvojku pro označení procesoru K6-2. Příchodem Pentia III bylo jasné, že římské číslice u předchozího modelu nebyl jen výstřelek, proto se k římské trojce uchýlila i AMD při pojmenování procesoru K6-III. Athlon vše změnil, ale to už je jiná pohádka z jiného makového rohlíku…

Diskuze (39) Další článek: On-line zjištění dostupnosti ADSL

Témata článku: Rohlík.cz, Procesory AMD, Mobile, Věčný problém, Rohlík, Mobil, Počáteční písmeno

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů