Internet

Přístup k internetu se stává silnou vyjednávací zbraní. Indie odřízla od sítě Kašmír, ten je teď paralyzovaný

Přístup k internetu se stává silnou vyjednávací zbraní. Indie odřízla od sítě Kašmír, ten je teď paralyzovaný

Kašmír doposud fungoval jako autonomní oblast s poměrně vysokou mírou nezávislosti na Indii, ovšem nyní došlo ke změně a podle nově platné ústavy se z Kašmíru stalo unijní teritorium Indie s daleko menší samostatností. To vyvolalo nepokoje, na které teď Indie nasadila účinnou zbraň - odřízla Kašmír od internetu, informuje NY Times.

Jakkoli se nám může jevit Kašmír exotický, je to země s běžnou infrastrukturou, principiálně stejnou jako kdekoli v civilizovaných zemích. Úplné odstavení sítě na bázi klíčových uzlů tak způsobilo, že přestaly fungovat banky, bankomaty, mobilní telefony, internetové obchody nebo výdej léků na předpis. Že nejednou e-shopy je jasné, ale vázne i zásobování kamenných obchodů. Je totiž odstavena i veškerá internetová komunikace. To bylo ostatně primárním záměrem - přes sociální sítě se totiž domlouvaly protestní akce. 

V této oblasti přitom nejde nic nového, letos už bylo zaznamenáno přes 50 krátkodobých výpadků spojení, které jsou přisuzovány řízenému odstavení. Oblast Kašmíru je totiž dlouhodobě problémová kvůli vleklým sporům se sousedním Pákistánem a pro Indii je omezení komunikace účinným prostředkem, jak situaci zklidnit. Aktuální výpadek je ale neobvykle dlouhý a trvá už několik dní.

Ukazuje se, že je dnes řada firem závislá na internetu, ať už přímo, nebo v návaznosti na další služby. Řada lidí teď proto nemůže pracovat. Postup je sice schválený indickou vládou, ovšem ta je za to kritizovaná ze strany OSN.

Že se může vládní moc nad internetovou sítí zneužívat ukázal před dvěma týdny také Írán, který se tímto způsobem rovněž bránil proti pořádání demonstrací. Tyto příklady mohou jiným zemím posloužit jako varování před mocenskými tlaky na ovládnutí internetového připojení. Takové snahy jsou jasně zřetelné například v Číně a Rusku nebo v zemích s autoritářskými režimy. 

Diskuze (10) Další článek: Kdy se otevře první vesmírný hotel? Realizace těchto projektů zatím vázne a nejde jen o finance

Témata článku: Internet, Čína, Cenzura, síť, Rusko, Indie, Zbraně, Výpadek, Írán, Pákistán, NY times, Odstavení


Určitě si přečtěte

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

Už desítky let se pokoušíme odposlouchávat mozek. Rusům se podařil kousek, ze kterého vám spadne brada

** K odposlechu mozků používáme EEG ** To má ale žalostné informační rozlišení ** Rusům pomohla počítačová neuronová síť

Jakub Čížek | 29

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

Co je TikTok: Svérázná sociální síť chytla mladé uživatele, už jich má už 1,5 miliardy

** Sociální síť TikTok získala stamiliony uživatelů a stále roste ** Jaký obsah na ní najdete a co můžete v jejím rámci čekat? ** Je to zábava pro mladé, nebo platforma pro úchyláky?

Karel Kilián | 37Aktuální číslo časopisu Computer

Test 9 bezdrátových reproduktorů

Jak ovládnout Instagram

Test levných 27" herních monitorů

Jak se zbavit nepotřebných věcí na internetu