Průzkum ukazuje, že za „vražednou aplikaci“ se dá označit pouze DVD; o pokročilejší technologie ještě masový zájem není.
Obyčejná televize má své místo v naprosté většině domácností už několik desítek let, a bez ohrožení. Domácí „vizuální“ systém je až v posledních několika letech obohacen o možná desítku nových technologií a produktů, které jej obohacují a proměňují – hlavní přívlastek dneška zní „digitální“.
Co nás v nejbližší době čeká a nemine?
Několik zajímavých průzkumů na toto téma bylo provedeno v USA a poněkud překvapivě ukazují, že to s pokrokem nebude moc horké ani v zemi televizním obrazovkám zaslíbené. (Nebo právě proto? V USA má televizi 98 % domácností a průměrný Američan před ní tráví čtyři hodiny denně.) Dotazující zjišťovali, jaký přístroj či technologii domácnost vlastní a jakou plánuje příští rok nakoupit – a vypadá to, že se v roce 2005 ještě žádné velké technologické revoluce konat nebudou.
Zásadní „killer app“ se ukazuje být pouze stolní DVD přehrávač. Ten je nyní už v 55 % amerických domácností a i přes tuto vysokou penetraci si jej chce v příštím roce pořídit dalších 10 % domácností – za dva či tři roky tak bude velkou výjimkou domácnost, která má pouze televizi, a ne DVD.
V Americe je slušně rozšířeno i domácí kino, byť definice je zde poněkud volnější – stačí, když je televize doplněna zvukovým systémem se surround zvukem: něco takového se nalézá již v 22 % domácností, ale další postup už bude asi pomalý – jen dalších 6 % amerických rodin si chce takto vybavit domácnost v příštím roce. Zdá se, že kdo je příznivcem kvalitního filmového zážitku, se už vybavil, a ostatním bude tradiční „bedna“ víceméně stačit.
Diváci váhají s nákupem HDTV
Mnoho let se hovoří o HDTV – televizi s vysokým rozlišením (je zatím rozšířena jen v osmi procentech domácností). I zde však je definice široká, za HDTV se označuje prakticky cokoli, co má vyšší rozlišení než televize, a je jedno o kolik. Na rozdíl od ostatních technologií má ale HDTV státní podporu – americký telekomunikační regulátor by chtěl převést veškeré vysílání na standard HDTV během pěti let.
Televizní diváci však mají jiný názor – HDTV televize se na jejich nákupních seznamech pro příští rok téměř neobjevují, pouze 5 % domácností se chce touto novou technologií v příštím roce vybavit. Důvodem bude vysoká cena a jen inkrementální polepšení oproti stávajícímu standardu (běžné televizi), nikoli revoluce jako u DVD.
Pomalý postup HDTV je ale celosvětovým trendem – přestože za HDTV stojí mocné investorské skupiny (televizní společnosti si od ní slibují daleko vyšší atraktivitu pro inzerenty a v důsledku vyšší zisky z inzerce), zákazníci se brání. Podle názoru analytiků bude mít v roce 2008 televizi s vysokým rozlišením 37 milionů amerických domácností, tedy stále jen asi čtvrtina.
Nové technologie těžko pronikají do domácností
Zařízeními, která se stala v posledních dvou letech středem zájmu nadšenců, jsou televizní rekordéry – ať již DVD rekordéry (zaznamenávající vysílaný program na DVD-RW či DVD-RAM), nebo Personal DVR, zařízení zaznamenávající televizní vysílání na pevný disk. Ačkoli lze opět hovořit o určité revoluci – například na nový „domácí server“ od Sony se dá trvale zaznamenávat kompletní vysílání několika kanálů po celý týden –, je ještě přijetí této technologie na nízkých číslech.
Lépe je na tom DVD rekordér, má jej šest procent domácností a dalších sedm si jej chce přikoupit příští rok. Personal DVR je rozšířen ve 4 % domácností a v příštím roce mají přibýt další čtyři procenta. Z obou technologií je vidět, že instalovaná báze je nízká, ale růst vysoký – nejméně zdvojnásobení za jeden rok. Nové technologie se tedy do našich domácností dostávají poměrně pomalu, a stará dobrá televize, ovšem doplněná DVD přehrávačem, bude zřejmě dominovat našim domácnostem ještě mnoho let.
Před několika dny jsme na Živě psali o blížící se smrti páskového videa (VHS), po dlouhých dvaceti šesti letech života. Avšak v porovnání s VHS je televize opravdovým Metuzalémem, její stáří je trojnásobné (první televizní vysílání se konalo v roce 1927!) a ještě zde s námi pár desítek roků zůstane.
Svých sto let života tak dnes již nechutně zastaralá technologie, s nevhodným poměrem stran 4:3, pomalým obnovováním obrazu a jeho prokladem, oslaví nepochybně jako velmi čilý stařík. Nové technologie však přesto obohatí život těch, kteří se na obstarožní TV odmítají dívat a chtějí něco jiného – nekoná se tedy revoluce jako například u náhrady vinylů disky CD, ale jde o svobodu volby.