AMD | Grafické karty | Procesory

Příští měsíc bude červený. AMD již 8. října ukáže Zen 3, 28. října pak RDNA 2

Podzim bude pro AMD velmi divoký. Na trh přijdou nové herní konzole, jimž americká společnost dodává čipy. AMD samotné pak představí novou generaci procesorů i grafických karet. Včerejší teaser láká na dvě důležitá data. Ve čtvrtek 8. října firma odhalí nové procesory architektury Zen 3, se středu 28. října pak nové grafiky architektury RDNA 2.

Zen 3 by podle dosavadních spekulací měl přinést až 20% nárůst výkonu oproti současné generaci. IPC se prý zvýší o 15 %, zbytek zajistí vyšší frekvence dosažitelné díky pokročilejší výrobě.

AMD chce ještě do konce roku začít prodávat desktopové čipy řady Vermeer a serverové modely Milan. Onoho 8. října se pravděpodobně dočkáme minimálně toho prvního. Šéfka společnosti Lisa Su ukázala video, na němž je vidět procesor se dvěma výpočetnými čiplety a jedním centrálním čipletem, v této konfiguraci dnes najdeme právě desktopové modely pro patici AM4.

Co se týče grafik, tam je AMD ještě tajuplnější. Výrobci karet ještě evidentně nic nedostali, jinak by již unikaly informace. Z oficiálních informací víme jen to, že čipy ponesou označení Navi 2x, obchodní název karet bude Radeon RX 6000. Oproti současným kartám RDNA / Navi 1x / RX 5000 přinesou o 50 % vyšší energetickou účinnost, takže při stejné spotřebě budou o polovinu výkonnější.

Budou také plně podporovat DirectX 12 Ultimate včetně hardwarově akcelerovaného ray tracingu a technologií variable rate shading, mesh shading a sampler feedback, které umí efektivněji využívat výkon GPU a paměti. Z dřívějších prezentací AMD navíc víme, že se firma zbaví referenčního turbínového chlazení a nabídne klasické axiální ventilátory. To prozrazuje i včera zveřejněný snímek lákající na data premiér.

Diskuze (16) Další článek: Mapy.cz se dotahují na konkurenci. Už umí vyhledat alternativní trasy

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,