Grafické karty | AMD | Procesory

Příští měsíc bude červený. AMD již 8. října ukáže Zen 3, 28. října pak RDNA 2

Podzim bude pro AMD velmi divoký. Na trh přijdou nové herní konzole, jimž americká společnost dodává čipy. AMD samotné pak představí novou generaci procesorů i grafických karet. Včerejší teaser láká na dvě důležitá data. Ve čtvrtek 8. října firma odhalí nové procesory architektury Zen 3, se středu 28. října pak nové grafiky architektury RDNA 2.

Zen 3 by podle dosavadních spekulací měl přinést až 20% nárůst výkonu oproti současné generaci. IPC se prý zvýší o 15 %, zbytek zajistí vyšší frekvence dosažitelné díky pokročilejší výrobě.

AMD chce ještě do konce roku začít prodávat desktopové čipy řady Vermeer a serverové modely Milan. Onoho 8. října se pravděpodobně dočkáme minimálně toho prvního. Šéfka společnosti Lisa Su ukázala video, na němž je vidět procesor se dvěma výpočetnými čiplety a jedním centrálním čipletem, v této konfiguraci dnes najdeme právě desktopové modely pro patici AM4.

Co se týče grafik, tam je AMD ještě tajuplnější. Výrobci karet ještě evidentně nic nedostali, jinak by již unikaly informace. Z oficiálních informací víme jen to, že čipy ponesou označení Navi 2x, obchodní název karet bude Radeon RX 6000. Oproti současným kartám RDNA / Navi 1x / RX 5000 přinesou o 50 % vyšší energetickou účinnost, takže při stejné spotřebě budou o polovinu výkonnější.

Budou také plně podporovat DirectX 12 Ultimate včetně hardwarově akcelerovaného ray tracingu a technologií variable rate shading, mesh shading a sampler feedback, které umí efektivněji využívat výkon GPU a paměti. Z dřívějších prezentací AMD navíc víme, že se firma zbaví referenčního turbínového chlazení a nabídne klasické axiální ventilátory. To prozrazuje i včera zveřejněný snímek lákající na data premiér.

Diskuze (16) Další článek: Mapy.cz se dotahují na konkurenci. Už umí vyhledat alternativní trasy

Témata článku: Grafické karty, AMD, Procesory, Čipy, DirectX, Architektura, Zen, IPC, Milan, Příští měsíc, GPU, Navi, Radeon, Říjen, Procesor, Vermeer, Lisa Su, Čip, Grafika


Určitě si přečtěte

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

10 věcí, které nás štvou na Windows 10 a bohužel asi jen tak nepřestanou

** Windows 10 je na trhu 5 let, ale pořád má velké rezervy ** Ani desátá velká aktualizace, která vyjde na podzim, je nevyřeší ** Štvou nás Windows Update, Store, Nastavení atd.

Lukáš Václavík | 146

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

Filmové pirátství asi jen tak nezmizí. Když už musíte, stahujte bezpečně v Seedru

** Máme HBO Go, máme Netflix... ** Ale stejně krademe filmy a seriály ** Když už musíte, stahujte torrenty bezpečně v Seedru

Jakub Čížek | 140

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

Z rozmazané šmouhy krásná fotka. Takhle kouzlí nová umělá inteligence MyHeritage

** MyHeritage slibuje nejlepší neuronovou síť pro vylepšování fotek ** Funguje tím líp, čím horší fotku upravuje ** Otestovali jsme desítky různých snímků

Marek Lutonský, Lukáš Václavík | 39

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

WindowsFX: Nainstalujte to mamce a taťkovi. Ani nepoznají, že to je Linux

** Po dvou měsících tu máme další linuxovou kopii ** Tentokrát jde o imitaci Desítek ** Sestavili ji brazilští geekové nad Ubuntu

Jakub Čížek | 143

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

Zahodil jsem Windows, přešel na Linux a nezbláznil se z toho

** Měsíc jsem se nedotkl Windows a byl závislý jen na Linuxu ** Jaká byla pozitiva a negativa přechodu? ** Se kterými aplikacemi jsem (ne)zápasil a které bych doporučil?

Lukáš Václavík | 242


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně