AMD | Procesory | AMD Zen

Příští generace procesorů od AMD mohou nabídnout 4 virtuální vlákna na jedno jádro

Zdroj: AMD.com
Příští generace procesorů od AMD mohou nabídnout 4 virtuální vlákna na jedno jádro | Zdroj: AMD.com

AMD při uvedení procesorů Ryzen 3000 (Zen 2) prozradilo, že následující generace procesorů Zen 3 je hotová a již se pracuje na generaci Zen 4. Od té doby se postupně dozvídáme další podrobnosti, které jsou s touto architekturou spjaté.

Je už téměř jisté, že procesory generace Zen 4 budou spoléhat na výrobní proces označovaný jako 7nm+. Zajistí ho TSMC a bude využívat novou litografii EUV. To by mělo značně pomoci k vyšším taktům a také nižší spotřebě těchto procesorů, protože 7nm výrobní proces se tímto výrazně zpřesní oproti stávající technologii výroby u aktuálních procesorů Ryzen 3000 s architekturou Zen 2.

Klepněte pro větší obrázek
Přehled architektury procesorů Zen od AMD až do roku 2022

V posledních dnech se ale vynořila nová informace ohledně toho, kolik vláken bude procesor schopen zpracovat na jedno jádro. Současná generace umí zpracovat vlákna dvě, ale už příští generace Zen 3 tento počet zřejmě zdvojnásobí. To by znamenalo, že 16jádrový procesor příští generace bude schopen zpracovat až 64 vláken.

Oproti procesorům Zen 2 se v příští generaci AMD ve výrobním procesu moc nepohne a čipy budou tedy skoro stejně veliké jako doposud. Z toho vyplývá, že více než 8 nativních jader si AMD nemůže dovolit, protože by nastal problém s místem pod tepelným rozvaděčem, jak u procesorů Ryzen, tak procesorů Epyc. Rozšíření počtu virtuálních vláken by tak bylo celkem logickým řešením, pokud by bylo zvětšování počtu vláken prioritou. Ačkoli přináší jiná úskalí, výrobně to znamená jen malé zvětšení čipu. 

Zdroj: Hardwareluxx.de

Diskuze (39) Další článek: Apple v Číně staví větrné elektrárny. Cílem je 100% použití obnovitelné energie nejen u Applu, ale i dodavatelů

Témata článku: AMD, Procesory, Ryzen, AMD Zen, Architektura, Výrobní proces, Epyc, Procesor, Příští generace, Jádro, Vlákno, Zen od AMD, EUV, Generace


Určitě si přečtěte

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

Nový Edge je opravdu Chrome! Prohnali jsme prohlížeče benchmarky i vlastním unikátním testem

** Nový Edge je postavený na Chromiu ** Prohnali jsme ho benchmarky a srovnali s ostatními ** Potvrdily nám, že je prakticky stejný jako Chrome a Opera

Jakub Čížek | 65

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

Měření rychlosti internetu: Populární Speedtest.net neřekne o skutečné rychlosti internetu téměř nic

** Speedtest stále častěji měří jen rychlost na poslední míli ** Ta však ale neodpovídá reálnému surfování ** Jak se tedy pokusit změřit tu skutečnou?

Jakub Čížek | 85Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky