Router | Turris

Příští generace českého routeru Omnia nabídne Wi-Fi 6, rychlé železo, přípravu na 5G a možná i displej

Příští generace českého routeru Omnia nabídne Wi-Fi 6, rychlé železo, přípravu na 5G a možná i displej

Tým projektu Turris se na dnešní konferenci Internet a technologie 21.2 pochlubil pokračující prací na nové vlajkové lodi stejnojmenného českého routeru s pracovním názvem Omnia 2022.

I když číslovka na konci napovídá, kdy by se mohla síťová mašinka objevit na trhu, Michal Hrušecký přítomné publikum i diváky na YouTube příliš nepotěšil.

Nejoptimističtějším odhad totiž zatím počítá spíše až s koncem příštího roku. Vše komplikují přetrvávající problémy s dodávkami integrovaných obvodů a dalších klíčových součástek.

Klepněte pro větší obrázek
Prototyp routeru Omnia 2020

Hrušecký ostatně v přednášce zmínil historku z praxe, kdy dodavatel nejprve oznámí dostupnost komponent za týden, aby z toho byl po pár dnech příští rok a trojnásobná cena.

Výkonné železo i příprava na 5G

Další generace Omnie přitom míří vysoko. O práci by se měl starat přinejmenším 2GHz čtyřjádrový procesor (ARM64), který by měl mít k dispozici 4 GB RAM. Samozřejmostí bude Wi-Fi 6 a inženýři z Turrisu koketují i s myšlenkou, že klasickou řadu stavových barevných LED nahradí pixelovým displejem.

Klepněte pro větší obrázek
Turris se blížeji pochlubil svým prototypem nové Omnie

Ten je ostatně i součástí designového prototypu, který se od předchůdce liší také novou kovovou krabičkou s efektním žebrovím pasivního chlazení a armádou antén.

Turris chce mít pod kapotou obvody, které utáhnou 10Gb konektivitu (WAN/SFP), počítá s 2,5Gb porty LAN a z hlediska přípravy na mobilní internet bude router s vhodnou M.2 kartou kompatibilní i s 5G.

Wi-Fi 6 se dočká i současná Omnia

Co se Wi-Fi 6 týče, dočká se jej i současná generace Omnie. V tuto chvíli inženýři z Turrisu pracují na certifikaci, dodávky komponent a na trhu by měla být Omnia s Wi-Fi 6 v průběhu roku 2022. Vzhledem k většímu počtu antén budou muset ještě v Praze vyřešit, jak je integrují do původní plechové schránky.

Klepněte pro větší obrázek
Wi-Fi 6 se dočká i současná Omnia

Turris se rozhodl pro Wi-Fi 6 kartu MediaTek MT7915, která má podle Hrušeckého nejlepší podporu na linuxových systémech, a s největší pravděpodobností se dočkáme i upgradovacího balíčku pro starší Omnie.

Přenos konference Na YouTube:

Diskuze (22) Další článek: Tiché jaro ve 200 tisících měst celého světa. Chybí ptáci a jejich zpěv.

Témata článku: Hardware, Internet, YouTube, Česko, Wi-Fi, Praha, Router, CZ.NIC, Turris, Příští generace, Michal Hrušecký, Železo, Omnium, Generace, Omnia, LAN, DisplejTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Nová volitelná aktualizace systému Windows 10 opravuje 38 problémů
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10