Přísně tajné: Odhalujeme plány VIA

Přísně tajné - odhalujeme plány VIA. PCtuningu se do rukou dostaly tajné plány přímo z VIA, které obsahují detailní informace o nových čipsetech a jejich uvedení v prvním poletí roku 2002. Již brzy se dočkáme čipsetů KT333, KT333A, P4X333 a P4X333A. Chcete se dozvědět více? Čtěte ... 

Níže uvedené grafy nám byly zaslány nejmenovaným zahraničním dopisovatelem, který nás, ač je pravděpodobně vázán dohodou s VIA, nepřímo požádal o jejich zveřejnění (se slovy "já nemohu, ale když se to objeví u vás tak budu z obliga...").

Plány VIA vypadají velmi zajímavě, zejména když vezmeme v potaz, že většina zde zmiňovaných čipsetů měla vyjít až někdy v polovině tohoto roku. Urychlení "roadmapy" má pravděpodobně co do činění s firmou SiS, která je firmě VIA trnem (joro: co trnem - kládou!) v oku. Díky ní VIA ztratila více než 10 % podíl na trhu s čipsety (pokles z 48 % na 37,2 %). Po této ztrátě byla VIA pravděpodobně natolik motivována, že urychlila uvedení svých produktů zhruba o čtvrt roku. Díky této náhle změně nás čeká mnoho zajímavých překvapení dříve (a vše vyvrcholí na konci roku) - proto nemohu zde neuvést své oblíbené rčení - "V čipsetech začíná být horko".   

Čipsety pro procesory AMD - přehled

Již tento pátek uvede VIA čipset KT333 s podporou pamětí PC2700 (takt 166 MHz, 333 MHz datová přenos DDR). KT333 se bude dodávat v kombinaci s southbridgem VT8233A, který má vylepšený diskový řadič s podporou ATA/133. Má včak cenu KT333 kupovat? Musím zklamat všechny, kteří se na tento čipset těšili. Jedná se víceméně o současný typ KT266A s podporou pamětí 333DDR - nic víc, nic míň. Díky novým pamětem bude tento čipset vykazovat lepší výsledky (reálný datový přenos zhruba 1200 MB/s - pro srovnání: dnešní KT266 umí data "pumpovat" v rytmu 1050 až 1100MB/s). Zázraky tedy nečekejte - sběrnice Athlonu "tiká" stále v rytmu 266MHz a nová propustnost díky tomu bude využita pouze z části. Těšili jste se na nové vlastnosti čipu Northbridge - musím Vás zklamat... žádné AGP 8x nebo rychlejší V-link (spojení northbridge se southbridgem) v tomto čipsetu nenajdete.

Mnohem zajímavějším čipsetem bude KT333A, který se objeví začátkem března. Zde se bude již jednat o čipset s podporou AGP 8X (pro nové GeForce 4 a ATI R300), V-link by měl dosahovat datové propustnosti 533 MB/s. Tento nový čipset bude dodáván v kombinaci s southbridge VT8235, který má integrovanou podporu až 6 USB 2.0 portů. KT333A bude velmi zajímavý zejména v kombinaci s novým 0,13 mikron Athlonem XP (Thoroughbred/Barton) a GeForce 4/Radeon 3. Uživatelům bych tedy doporučil spíše počkat na KT333A (měsíc nebo dva vydržíte), protože přeci jen s KT333 by se ochudili o několik příjemných vylepšení.

Z hlediska northbridgů s integrovanou grafikou nás čeká poměrně zajímavý KM333, což bude KT333A s novým (a zejména výkonnějším!) grafickým jádrem Zoetrope.

Nejzajímavější čipem je K8HTB, celým jménem K8 HyperTransport Bridge. Mělo by se jednat o southbridige + řadič AGP 8X. Vše ostatní bude "zařizovat" procesor. Velmi mě udivuje dostupnost samplů - březen 2002. To je 3/4 roku před uvedením procesoru ClawHammer... (nebo AMD uvede své procesory dříve?) 

Pohled na konkurenci: Příští týden by se měly do přímého prodeje dostat desky s čipsetem SiS 745. Desku ECS K7S6A (čipset SiS 745) máme již slíbenou, takže se můžete brzy těšit na recenzi. Podle prvních informací vypadá čipset velice slibně, avšak zde je zase otázkou, jestli nebude stát zato počkat si na vylepšený typ - na SiS 746.

Čipsety pro procesory Intel


Pro Pentia 4 VIA připravuje dva velmi zajímavé čipsety. Prvním je P4X333, což je obdoba KT333A. Jedná se o čipset s velkým počtem vylepšní - FSB sběrnice 533 MHz, PC2700 paměti, AGP 8X v kombinaci se southbridgem VT8235 (USB 2.0). Tento čipset by se měl objevit zhruba v době uvedení KT333A, tedy někdy v březnu 2002.

Dalším čipsetem je P4X600, který se od PX333 bude lišit 128 bit paměťovou sběrnicí (tedy dvojkanálové paměti, viz nForce). Čipset bude uveden v druhém čtvrtletí roku 2002. Opět zde vyvstává otázka zdali má vůbec cenu kupovat P4X333, byť je to velmi zajímavý čipset, když za měsíc - dva se objeví čipset P4X600, který bude podávat bezesporu zajímavé výsledky v paměťových operacích. 

Oba čipsety budou dodávány v kombinaci s southbridgem VT8235.

Pohled na konkurenci: SiS sice v brzké době žádné převratné novinky pro P4 nepřipravuje, avšak v polovině roku by se měl objevit velmi zajímavý čipset SiS 655 s podporou pamětí PC3200 pamětí (200 MHz, 400 MHz DDR).

Z integrovaných čipsetů bych vypíchl P4M266A a P4M333. P4M266A se od P4M266 liší jen 533 MHz FSB sběrnicí. P4M333 bude P4X333 s grafickým jádrem Zoetrope.

Southbridge

Jediným novým čipsetem je VT8235, který má přímo konkurovat southbridgům SiS 961 a SiS 962. Jak jsem se již zmínil výše - southbridge bude podporovat V-link s datým přenostm 533 MB/s (mód 8x), ATA133 diskový řadič, 6 portů USB 2.0, Serial ATA a zařízení IEEE 802.11B. Nejzajímavější je poslední 802.11B, což je bezdrátový standard podobný Bluetoothu. Standard 802.11B je však primárně určen pro bezdrátové sítě LAN. VT8235 sice IEEE1394 nepodporuje, avšak VIA bude ke svým čipsetům dodávat svůj řadič IEEE 1394 VT8306 s podporou 3 portů

.

P4X333 - až 2 CPU

Zajímavostí nového čipsetu P4X333 je podpora až dvou procesorů Pentium 4 (jedná se o dvouprocesorový čipset). Velkým překvapením je podpora až 8 GB pamětí (pro každý procesor 4 GB).

Díky podpoře multiprocessoringu bude P4X333 zajímavá konkurenci čipsetu i860, který podporuje jen RDRAM paměti.

Shrnutí

Souboj VIA vs. SiS se přiostřuje. Obě firmy v tomto roce mají spousta plánů a nových produktů, které mohou nabídnout. Připadá mi to, že konkurenční válka Intel vs. AMD či ATI vs. nVidia se nyní projevuje v čipsetovém průmyslu - zde bojují VIA vs. SiS. Pravděpodobně si řeknete, co na to Intel? Ten se pravděpodobně bude v koutku tiše smát a pomalu uvádět své čipset řady i8xx-x, které mají své uživatelé jisté. Těžko objektivně říci jestli budou čipsety VIA nebo SiS lepší, pro Inteláky však zásadní roli hraje tradičně značka. Ještě uvidíme co nám tento rok řeknou nVidia s ALi, ale můj názor je, že to trojku nejsilnějších výrobců čipsetů nijak neohrozí.

Jan Dudek

Diskuze (51) Další článek: Kolik lidí má u nás počítač?

Témata článku: VIA, Slíbená podpora, Taj, Ali, Sis, Integrovaný čipset, Plán, Nový objev, Velká trojka


Určitě si přečtěte

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

Jak odposlouchávat sousedy: Bizarní Lamphone a další netušené techniky

** Lamphone je další bizarní technika odposlechu ** Zneužívá obyčejnou stropní lampu ** Podívejte se na další bizarní experimenty

Jakub Čížek | 16

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 102

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

Nejlepší programy z roku 2000: Další várka zapomenutých legend, které jste měli v PC

** Pokračujeme ve vzpomínání na prehistorické programy ** Pročetli jsme vaše tipy v diskuzi ** A všechny ty vykopávky spustili na Windows 2000

Jakub Čížek | 72

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

Testy procesorů Intel Comet Lake pro desktopy jsou venku. Teď už je jasné, jakého dostaly Ryzeny soupeře

** Embargo pro testy nových desktopových procesorů Comet Lake od Intelu skončilo ** Spousta recenzí a testů ukazuje výhody a nevýhody nových modelů ** Dokáží nové procesory konkurovat modelům od AMD?

Karel Javůrek | 47

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

Apple vychrlil novinky: Nové operační systémy a příprava na vlastní procesory

** Apple dnes představuje novinky ** Tradiční keynote v rámci konference WWDC probíhá jen online ** Nové operační systémy, ale i něco navíc

David Polesný | 108


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize