eGovernment | Identita občana | Evropská unie

Připravuje se Evropská digitální identita. Občanku i řidičák přesune do mobilu

 • Evropská digitální identita bude nadstavbou nad českou eIdentitou
 • V celé EU bude k ověření totožnosti stačit mobil s aplikací
 • Uloží občanku, řidičák, diplomy nebo elektronický podpis

Evropská komise včera představila nové nařízení týkající se Evropské digitální identity. V členských zemích EU budou díky ní občané moci prokazovat totožnost na úřadech i u soukromých společností. Tzv. eID bude uloženo v evropských peněženkách digitální identity, které budou mít formu mobilní aplikace.

Komise vyzvala země, aby do září 2022 vytvořily společný soubor nástrojů, tedy domluvily se na technické architektuře, normách apod. Vývoj a první tři roky provozu nového systému by měly podle EK stát 10,5 milionu eur (270 milionů korun).

Na české poměry IT zakázek je to směšná suma, Komise ale nezavádí zcela novou digitální identitu, jen chce propojit ty současné, které se již v unii používají. Evropská digitální identita tak bude nadstavbou nad českou eIdentitou a jejími alternativami v jiných zemích.

Ty již částečně propojeny jsou díky nařízení eIDAS. Už dnes mohou úřady využívat přihlašovací brány, které umožní zahraničním uživatelům přihlašovat se do jejich služeb. Zatím je to ale omezené, protože panevropské brány nejsou povinné. A omezení je také v tom, že z deseti českých identifikačních prostředků se zatím k evropským službám umí připojit jen eObčanka. Ta navíc vyžaduje zvláštní čtečku, tudíž to není tak úplně mobilně-digitální řešení.

Co se změní po zavedení Evropské digitální identity?

 • Úřady dosud mohly, avšak nemusely nasadit přihlašovací brány eIDAS. Nově pro ně budou povinné. Povinné je budou mít i některé soukromé společnosti.
 • Státy musí občanům digitální identitu poskytovat (zatím to dělá jen 14 zemí). Občané ale nemají povinnost ji používat, jde o dobrovolnou funkci.
 • Digitální identita bude uložená v mobilu. Bude fungovat online i offline (prostřednictvím QR kódů nebo NFC).
 • Do digitálních peněženek půjde uložit řidičský průkaz, diplomy a jiná potvrzení o kvalifikaci, recepty na léky nebo kvalifikovaný elektronický podpis.

K čemu se bude hodit Evropská digitální identita?

Jednoduchá odpověď zní – k tomu, co ta česká, akorát ji bude možné používat v celé EU. A díky většímu množství funkcí se rozšíří její možnosti i v domácích zemích. Protože je vše uloženo v mobilu, nebudete muset nosit s sebou občanku, řidičák, diplomy…

Komise uvádí, že digitální identitu půjde využít například:

 • u veřejných služeb, jako jsou žádosti o vydání rodného listu, lékařského potvrzení nebo nahlášení změny adresy,
 • k otevření bankovního účtu,
 • k podávání daňového přiznání,
 • při předkládání přihlášky na univerzitu, doma nebo v jiném státě Unie,
 • k uložení lékařského předpisu, který lze použít kdekoli v EU,
 • k prokázání věku,
 • při pronajímání vozidla pomocí digitálního řidičského průkazu,
 • při ubytování v hotelu.

Občané přitom budou při prokazování moci sdílet jen vybrané údaje, nikoliv vše. Když bude chtít mladík koupit pivo a výčepní jej požádá o potvrzení věku, v aplikaci mu bude moci ukázat jen věk, nemusí znát celou adresu, dosažené vzdělání apod. (Aby to fungovalo, v hospodě budou pochopitelně muset mít patřičnou čtečku či čtecí aplikaci v mobilu.)

Kdy bude Evropská digitální identita fungovat?

Jak už píšeme v úvodu, Komise oslovila členské země, aby se dohodly na interoperabilitě svých národních digitálních identit. K tomu by mělo dojít do konce září 2022. V říjnu by měly být specifikace hotové a mohly by proběhnout pilotní testy.

Oficiální termín spuštění ale neexistuje, členské státy nicméně musí Evropskou digitální identitu začít používat do jednoho roku od zahájení platnosti nového nařízení. O něm teprve budou stát a evropský parlament jednat a ke schválení nejspíš dojde až příští rok.

Evropská digitální identita nám umožní bezpečným a transparentním způsobem provádět v kterémkoli členském státě stejné úkony jako doma. Ať už jde o pronájem bytu nebo otevření bankovního účtu mimo naši domovskou zemi, tyto úkony nebudou představovat žádné dodatečné náklady ani překážky. O tom, kolik informací o sobě chceme sdílet, s kým a za jakým účelem, budeme rozhodovat my sami. Jedná se o jedinečnou příležitost k tomu, abychom prohloubili pocit, že žijeme v Evropě a jsme Evropané,“ říká Margrethe Vestagerová, výkonná místopředsedkyně Komise odpovědná za Evropu připravenou na digitální věk.

eObčanka

Elektronický průkaz totožnosti – eObčanka – obsahuje čip, který umožňuje občanům bezpečně se identifikovat a komunikovat s úřady online.

Přečtěte si:

Diskuze (83) Další článek: Technologie Smart Toilet: Umělá inteligence bude hlídat naše zdraví na toaletě

Témata článku: eGovernment, Identita občana, Evropa, eObčanka, Evropská unie, Identita, Nařízení, Parlament, Evropská komise, Unie, Mobil, Podávání, Margrethe Vestagerová, Komise, Řidičák, BankID, Peněženka, ObčankaSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Druhotné softwarové licence. Kdo by nechtěl legální Windows za stovku…

Koupě originálního programového vybavení přímo od výrobce není jedinou možností, jak sehnat pro váš počítač legální software. Další možností je koupit licenci od toho, kdo ji už nepotřebuje nebo nevyužije. Můžete ušetřit nemalou částku, zároveň si však dávejte pozor na podvodníky.

Jan Spěšný
V 17 hodin začíná Microsoft Build. Úvodní keynote sledujeme online
Filip KůželJakub Čížek
Microsoft Build 2022Konference
Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

Nový hit. Tahle appka vám udělá profilovku jako od pouličního ilustrátora

** Aplikace NewProfilePic se na Androidu stala hitem ** Můžete si v ní vytvořit profesionálně vypadající profilovky ** Pozor ale na agresivní cenovou politiku za Pro verzi

Martin Chroust
FotografieUmělá inteligenceMobilní aplikace
Do Evropy dorazil překvapivý update řady Galaxy S22. Samsung však u obří aktualizace tají seznam oprav a novinek

Do Evropy dorazil překvapivý update řady Galaxy S22. Samsung však u obří aktualizace tají seznam oprav a novinek

** Samsung v Evropě aktualizuje řadu Galaxy S22 ** Součástí 1,4GB balíčku je i dubnová aktualizace zabezpečení ** Detailní changelog však Samsung neprozradil. Proč?

Martin Chroust
AktualizaceAktualizace softwaru
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

Světu hrozí „vlhká žárovka.“ Měla dorazit až v polovině století, ale už je tu

** Nejteplejší místo na Zemi nemusí být to nejnebezpečnější ** Největším zabijákem se stane až mix tepla a vlhkosti ** Asie se nebezpečně přiblížila hraniční hodnotě 35 °C twb

Jakub Čížek
MeteorologieGlobální oteplování
Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Zaujala vás Hra o trůny (Game of Thrones)? Potom se vám budou líbit i tyto seriály

Hra o trůny (Game of Thrones) je legendární seriál televize HBO. Od roku 2011 v osmi sezónách popisoval boj šlechtických rodů o vládu a moc. Hra o Trůny sice skončila, ale tady jsou další seriály podobného charakteru, které by se vám mohly líbit.

Ondřej Králík
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA