Připravuje Apple mini notebook s ARM procesorem?

Na stávající boom mini notebooků Apple zatím nezareagoval. Je ale pravděpodobné, že jen strategicky vyčkává a současné atomové zbraně smete daleko účinnějším kalibrem ARM Cortex-A8.

Levné mini notebooky, či netbooky, jsou tahouny trhu mobilních počítačů – díky nim roste rychlým tempem a žádný z výrobců tento segment trhu neignoruje. Tedy vlastně, téměř žádný. Apple zatím pouze sleduje situaci a prodává svůj iPhone, jakožto vstupní bránu do světa surfovacích zařízení, po milionech.

Atom je univerzální, ne ideální

Drtivá většina současných mini notebooků je založena na technologiích Intelu – Atom s čipovou sadou Intel a z dostupných alternativ stojí za zmínku pouze VIA, kterou najdete pouze ve velmi omezeném počtu koncových zařízení. Současné řešení Intelu přitom ani zdaleka není ideální kvůli kombinaci relativně úsporného a slušně výkonného procesoru se zastaralou čipovou sadou, což snad již zanedlouho změní snaživá nVidia. Proč se vlastně výrobci „omezují“ na x86 technologie?

Klepněte pro větší obrázekPoužít klasické procesory má zásadní výhodu v kompatibilitě s jakýmkoliv existujícím softwarem pro stolní počítače. Nic není potřeba řešit – na počítači s x86 procesorem nainstalujete Windows i Linux, bez obtíží spustíte normální aplikace. Poslední generace chytrých telefonů (chcete-li komunikátorů) nám přitom ukazují, že „plnotučný“ internet lze vykouzlit i s použitím specializovaných mobilních procesorů na bázi ARM. Právě ARM je motorem v podstatě všech chytrých telefonů – od Apple iPhone až po HTC Touch HD. Proto se přímo nabízí, že by Apple mohl postavit svůj „iTouch“, neboli velký iPhone/iPod Touch na stejném základu.

Hlavním problémem čipů pro mobily založených na technologiích ARM byl vždy nedostatek výkonu, který ale vyvažuje extrémně nízká spotřeba. To se však s aktuální generací mění – Cortex-A8 nabízí dostatek výkonu pro prohlížení internetu v plné kvalitě i akceleraci médií. To vše při zachování extrémně úsporného provozu a nízké ceně.

Na ARMu si sice nepustíte Windows, přizpůsobené Linuxové distribuce by ale měly bohatě stačit. Apple si svůj mobilní Mac OS X na iPhone již upravil a zachovat si proto stejnou platformu, by bylo více než logické.

Klepněte pro větší obrázek
Čipy ARM se vyznačují extrémně nízkou spotřebou, což způsobí mnohonásobné zvýšení výdrže mobilního zařízení

Menší, úspornější, ale svébytný

Při přímém srovnání spotřeby a výdrže pak musí „atomové“ i jakékoliv jiné x86 řešení pro mini notebooky padnout na kolena. Ačkoliv je Intel Atom velice úsporný procesor, jeho spotřeba se s produkty na bázi ARM nedá srovnávat. I když je jasné, že svůj lví díl na spotřebě mini notebooku má i displej a další komponenty, lze předpokládat posun výdrže z jednotek hodin na celé dny.

Klepněte pro větší obrázek
Málo energie a málo prostoru zároveň

V neposlední řadě je výhodou i extrémní integrace a prostorová úspornost. Čipy na bázi ARM vyžadují mnohem méně prostoru na základní desce a výsledné zařízení pak může být mnohem štíhlejší, lehčí a menší.

Prezentace ARM tvrdí, že Cortex-A8 nabídne 4× vyšší výkon než čipy z generace ARM11 (čip z iPhone). Slibuje také posun akcelerace grafiky k běžným standardům, plnou podporu Adobe Flash 10 a webových technologií.

Apple do těchto úvah zapadá velmi dobře nejen díky použití ARM procesoru v iPhone, ale i díky akvizici firmy P.A. Semi, s kterou získal mnoho technologií a inženýrů do vývoje. Domněnky o práci na vlastním ARM procesoru pro příští generaci iPhone a iPod Touch (současný čip je od Samsungu) uvnitř Apple prosakují jen občas, ale o to jsou přesvědčivější. Alternativ je ale na trh víc – svojí Tegru se snaží protlačit i nVidia a potichu není ani Qualcomm, Texas Instruments nebo Marvell.

Klepněte pro větší obrázek
Miniaturní a úsporné čipy vyvíjí i Intel pod označením Moorestown

Intel samozřejmě nespí, i když v tomto směru jej možná výrobci ARM řešení předstihnou. Vlastní představu o vysoko integrovaném a úsporném základu pro netbooky bude Intel dodávat pod kódovým označením Moorestown. Ta by měla výrazně snížit celkovou potřebu (i když zřejmě nepředstihne řešení na bázi ARM) i omezit potřebnou plochu.

Klepněte pro větší obrázek
Od iPhone až po netbook od Apple – tak to prezentuje ARM

Hardware vs. software

Příští rok se tedy dočkáme zajímavého souboje mezi extrémně úspornými zařízeními na bázi ARM procesorů a x86 přístroji. Hlavní rozdíl bude zřejmě ve spotřebě a výdrži, výkon pro běžné činnosti bude srovnatelný. Hlavním omezením z pohledu software bude určitá omezenost plynoucí z odlišné architektury, která vám neumožní si nainstalovat na mini notebook s ARM všechny oblíbené aplikace z domácího počítače s Windows, Linux nebo Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Qualcomm, jeden z výrobců čipů pro chytré telefony, představil svůj koncept mini notebooku vybaveného čipovou sadou Snapdragon. Toto vysoko integrované řešení vyrobené 45nm technologií obsahuje dvoujádrový procesor s frekvencí až do 1,5 GHz.

Zdroje: jkontherun.com, blogs.computerworld.com

Témata článku: Hardware, Notebooky, Apple, ARM, Arma, iPhone 4, iPhone 5, iPhone 6, iPhone 7, Apple Iphone, Mini, Base, Nízká spotřeba, Chytré mobilní telefony, Mobilní telefony iphone

51 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Jaroslav Dolejší 3. 2. 2009 22:13:12
    Ty maj společnýho docela dost, minimálně stejný jádro (Darwin) :).
  • vicvixx alias Viktor 10. 12. 2008 9:18:36
    I ten muj prispevek jsem myslel ironicky, ikona blbosti a takove typicke...
  • Peter S. 10. 12. 2008 8:12:59
    ak sa budú predávať notebooky s arm vo významných množstvách, tak sa adobe...
Určitě si přečtěte

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

Jak vybrat monitor k počítači: nenechte se zlákat nepodstatnými parametry

** Na jaké parametry se zaměřit a kde vás výrobci chtějí nachytat ** Monitory se stále více specifikují pro konkrétní určení ** Náročný hráč nebo profesionální grafik mají různé požadavky

20.  6.  2017 | Tomáš Holčík | 32

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

11 tipů, jak efektivně a přesně sledovat počasí pomocí internetu

** Sledujte počasí z více zdrojů a podrobněji, přesněji tak určíte, jaké počasí vás potká na dovolené ** Na webu najdete hromadu pokročilých předpovědí počasí, ale i specializované meteorologické služby ** Vybrali jsme 14 služeb na počasí, které se vám můžou hodit

23.  6.  2017 | Jakub Čížek | 19

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

Jak unikají informace o nových iPhonech? Třeba podprsenkami čínských pracovnic

** Na černém trhu mohou zaměstnanci továren za kradené součástky inkasovat částku ve výši ročního platu ** Velké množství informací je vyneseno i z centrály Applu ** Díly jsou pašovány v botách, podprsenkách i odpadem

21.  6.  2017 | Stanislav Janů | 24


Aktuální číslo časopisu Computer

Bojujeme proti Fake News

Dva velké testy: fotoaparáty a NASy

Co musíte vědět o změně evropského roamingu

Radíme s výběrem základní desky