Připravuje Apple mini notebook s ARM procesorem?

Na stávající boom mini notebooků Apple zatím nezareagoval. Je ale pravděpodobné, že jen strategicky vyčkává a současné atomové zbraně smete daleko účinnějším kalibrem ARM Cortex-A8.

Levné mini notebooky, či netbooky, jsou tahouny trhu mobilních počítačů – díky nim roste rychlým tempem a žádný z výrobců tento segment trhu neignoruje. Tedy vlastně, téměř žádný. Apple zatím pouze sleduje situaci a prodává svůj iPhone, jakožto vstupní bránu do světa surfovacích zařízení, po milionech.

Atom je univerzální, ne ideální

Drtivá většina současných mini notebooků je založena na technologiích Intelu – Atom s čipovou sadou Intel a z dostupných alternativ stojí za zmínku pouze VIA, kterou najdete pouze ve velmi omezeném počtu koncových zařízení. Současné řešení Intelu přitom ani zdaleka není ideální kvůli kombinaci relativně úsporného a slušně výkonného procesoru se zastaralou čipovou sadou, což snad již zanedlouho změní snaživá nVidia. Proč se vlastně výrobci „omezují“ na x86 technologie?

Klepněte pro větší obrázekPoužít klasické procesory má zásadní výhodu v kompatibilitě s jakýmkoliv existujícím softwarem pro stolní počítače. Nic není potřeba řešit – na počítači s x86 procesorem nainstalujete Windows i Linux, bez obtíží spustíte normální aplikace. Poslední generace chytrých telefonů (chcete-li komunikátorů) nám přitom ukazují, že „plnotučný“ internet lze vykouzlit i s použitím specializovaných mobilních procesorů na bázi ARM. Právě ARM je motorem v podstatě všech chytrých telefonů – od Apple iPhone až po HTC Touch HD. Proto se přímo nabízí, že by Apple mohl postavit svůj „iTouch“, neboli velký iPhone/iPod Touch na stejném základu.

Hlavním problémem čipů pro mobily založených na technologiích ARM byl vždy nedostatek výkonu, který ale vyvažuje extrémně nízká spotřeba. To se však s aktuální generací mění – Cortex-A8 nabízí dostatek výkonu pro prohlížení internetu v plné kvalitě i akceleraci médií. To vše při zachování extrémně úsporného provozu a nízké ceně.

Na ARMu si sice nepustíte Windows, přizpůsobené Linuxové distribuce by ale měly bohatě stačit. Apple si svůj mobilní Mac OS X na iPhone již upravil a zachovat si proto stejnou platformu, by bylo více než logické.

Klepněte pro větší obrázek
Čipy ARM se vyznačují extrémně nízkou spotřebou, což způsobí mnohonásobné zvýšení výdrže mobilního zařízení

Menší, úspornější, ale svébytný

Při přímém srovnání spotřeby a výdrže pak musí „atomové“ i jakékoliv jiné x86 řešení pro mini notebooky padnout na kolena. Ačkoliv je Intel Atom velice úsporný procesor, jeho spotřeba se s produkty na bázi ARM nedá srovnávat. I když je jasné, že svůj lví díl na spotřebě mini notebooku má i displej a další komponenty, lze předpokládat posun výdrže z jednotek hodin na celé dny.

Klepněte pro větší obrázek
Málo energie a málo prostoru zároveň

V neposlední řadě je výhodou i extrémní integrace a prostorová úspornost. Čipy na bázi ARM vyžadují mnohem méně prostoru na základní desce a výsledné zařízení pak může být mnohem štíhlejší, lehčí a menší.

Prezentace ARM tvrdí, že Cortex-A8 nabídne 4× vyšší výkon než čipy z generace ARM11 (čip z iPhone). Slibuje také posun akcelerace grafiky k běžným standardům, plnou podporu Adobe Flash 10 a webových technologií.

Apple do těchto úvah zapadá velmi dobře nejen díky použití ARM procesoru v iPhone, ale i díky akvizici firmy P.A. Semi, s kterou získal mnoho technologií a inženýrů do vývoje. Domněnky o práci na vlastním ARM procesoru pro příští generaci iPhone a iPod Touch (současný čip je od Samsungu) uvnitř Apple prosakují jen občas, ale o to jsou přesvědčivější. Alternativ je ale na trh víc – svojí Tegru se snaží protlačit i nVidia a potichu není ani Qualcomm, Texas Instruments nebo Marvell.

Klepněte pro větší obrázek
Miniaturní a úsporné čipy vyvíjí i Intel pod označením Moorestown

Intel samozřejmě nespí, i když v tomto směru jej možná výrobci ARM řešení předstihnou. Vlastní představu o vysoko integrovaném a úsporném základu pro netbooky bude Intel dodávat pod kódovým označením Moorestown. Ta by měla výrazně snížit celkovou potřebu (i když zřejmě nepředstihne řešení na bázi ARM) i omezit potřebnou plochu.

Klepněte pro větší obrázek
Od iPhone až po netbook od Apple – tak to prezentuje ARM

Hardware vs. software

Příští rok se tedy dočkáme zajímavého souboje mezi extrémně úspornými zařízeními na bázi ARM procesorů a x86 přístroji. Hlavní rozdíl bude zřejmě ve spotřebě a výdrži, výkon pro běžné činnosti bude srovnatelný. Hlavním omezením z pohledu software bude určitá omezenost plynoucí z odlišné architektury, která vám neumožní si nainstalovat na mini notebook s ARM všechny oblíbené aplikace z domácího počítače s Windows, Linux nebo Mac OS X.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Qualcomm, jeden z výrobců čipů pro chytré telefony, představil svůj koncept mini notebooku vybaveného čipovou sadou Snapdragon. Toto vysoko integrované řešení vyrobené 45nm technologií obsahuje dvoujádrový procesor s frekvencí až do 1,5 GHz.

Zdroje: jkontherun.com, blogs.computerworld.com

Témata článku: Hardware, Notebooky, Apple, ARM, Apple iPhone, Nízká spotřeba, Base, iPhone 6, iPod Touch, Arma, iPhone 5, iPhone 7, iPhone 4, Apple iPod Touch, Mac Mini, Proces, Chytré mobilní telefony, Mini počítač, Mobilní telefony mini, Mobilní telefony iphone, Mini, Mobilní telefony htc, Nízký výkon

Určitě si přečtěte

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

Tesla chce změnit nákladní dopravu. Její elektrický náklaďák má ohromující parametry

** Tesla představila elektrický kamion ** Má obdivuhodný výkon i dojezd ** Prodávat by se měl už za dva roky

17.  11.  2017 | Vojtěch Malý | 163

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

30 počítačových brzd, které vám zpomalí Windows

Na webu najdete hromadu rad, jak zrychlit počítač a Windows. My jsme na to šli opačně a naopak jsme hledali činnosti, které ho nejvíce zpomalují. Toto je třicítka těch základních.

12.  11.  2017 | Jakub Čížek | 90

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

Elektronika, která nepotřebuje kabel ani baterii. Živí se rádiovým šumem

** Každá elektrická krabička má konektor pro napájení nebo baterii ** Jenže pozor, jednou by to tak nemuselo být ** Drobná elektronika se může živit rádiovými vlnami

14.  11.  2017 | Jakub Čížek | 15

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

Nejlepší notebooky do 10 tisíc, které si teď můžete koupit

** I pod hranicí desíti tisíc korun existují dobře použitelné notebooky ** Mohou plnit roli pracovního stroje i zařízení pro zábavu ** Nejlevnější použitelný notebook koupíte za pět a půl tisíce

16.  11.  2017 | Stanislav Janů | 52

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

Do 20 let nebude nikdo vlastnit auta, říká zkušený šéf několika automobilek

** Bývalý šéf a expert z několika velkých automobilek se vyjádřil k budoucnosti tohoto průmyslu ** Do 20 let „nikdo“ nebude vlastnit auta ** Veškerá doprava bude řešená pomocí velkých logistických platforem

15.  11.  2017 | Karel Javůrek | 74


Aktuální číslo časopisu Computer

Otestovali jsme 5 HDR 4K televizorů

Jak natáčet video zrcadlovkou

Vytvořte si chytrou domácnost

Radíme s koupí počítačového zdroje