Zvuk | Sluchátka | Reproduktory

Připravte se na „nový“ audio formát xHE-AAC. Slibuje lepší zvuk a stabilní hlasitost

  • Zvukový formát AAC přichází ve čtvrté verzi, jmenuje se xHE-AAC
  • Zlepšuje kompresi v ultranízkých datových tocích
  • Má funkce pro normalizaci hlasitosti a poslech s mizernými sluchátky

Nástupce empétrojek známe od roku 1994. Tři roky nato se z AAC stal ISO/IEC standard a od té doby se stále vyvíjí. Jeho poslední verze nazvaná xHE-AAC pochází už z roku 2012, ale výraznější adopce se dočkala až nyní poté, co ji začal používat Netflix.

Formát xHE-AAC si zachovává funkce předchozí verze HE-AAC v2, ale navíc přidává technologii USAC (unified speech and audio coding) zlepšující kompresi v ultranízkých datových tocích. Ty mohou mít u sterea jen 12 kb/s, ale přesto budou stačit na přenos hlasu a s přímhouřenýma očima – nebo spíš ušima – v nich rozeznáte i hudbu. Taková komprese může přijít vhod třeba u 2G sítí s propustností v desítkách kilobitů za sekundu.

Tvůrci dokonce srovnávají xHE-AAC s 16 kb/s s MP3 o datovém toku 128 kb/s, což je ale hodně odvážné. Na webu Franhoferova institutu si můžete poslechnout řadu ukázek. (Jsou zpětně převedeny do PCM, protože pro xHE-AAC je zatím málo dekodérů.)

Nový standard podporuje také technologii adaptive streaming známou spíš z videa. Zvukový záznam se enkóduje v několika kvalitativních stupních a při streamování se mezi nimi automaticky přepíná podle aktuální rychlosti internetu.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu

Získejte neomezený přístup a Živě bez reklam už za 41 Kč měsíčně

Témata článku: Technologie, Software, Windows, Microsoft, Apple, Internet, iOS, Android, Netflix, Zvuk, Amazon, MP3, Sluchátka, Reproduktory, Sluchátko, Vysvětlení, Komprese, MPEG, Datový tok, Audio, SBR, AAC, Formát, Hlasitost, USACČervnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

Červnový útěk z Google Photos bude zatraceně těžký. Opravdová alternativa totiž neexistuje

** Blíží se konec neomezených Fotek Google ** Pokud si nezaplatíte, alternativy zatím nejsou ** Tuto službu totiž dělá tím, čím je A.I.

Jakub Čížek
FotografováníDisk GoogleGoogle
9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

9 nejlepších českých webů, kde lze stáhnout filmy a seriály

** Když selžou legální zdroje, můžete se zkusit obrátit na služby pro stahování souborů ** Ulož.to není zdaleka jediné, které nabízí videoobsah ke stažení ** Konkurenční služby nabízí levnější placené účty

redakce
TipyHudba, filmy, seriályWeb
Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský
Rodokmen
Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

Jak zrušit Facebook: Když chcete smazat účet, nestačí ho jen deaktivovat

** Z Facebooku můžete zmizet dvěma způsoby. Buď dočasně, nebo natrvalo ** Nashromážděná data si můžete stáhnout ** Když účet smažete, nemůžete si už založit nový

David Polesný
SoukromíFacebookSociální sítěWeb
Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

Výmluvy filmových pirátů jsou stejně ostudné jako český autorský zákon (komentář)

** Autorský zákon vůbec nerespektuje internet a současnou realitu. ** Je stahování filmů legální a jaké se na to vztahují výjimky? ** Proč a za co všechno platíme výpalné?

Lukáš Václavík
PirátstvíHudba, filmy, seriály