Připoutejte se prosím, odlétáme!

Czech Ogden je součástí mezinárodní společnosti Ogden Corporation, která se zabývá odbavováním letadel. Czech Ogden se při řízení spoléhá na informační systém SunSystems, který nasadila společnost LLP.
Czech Ogden je součástí mezinárodní společnosti Ogden Corporation, která se zabývá odbavováním letadel. Její budova na pražském letišti v Ruzyni je při příjezdu vidět jako první. Czech Ogden se při řízení spoléhá na informační systém SunSystems, který nasadila společnost LLP.

Velmi pravděpodobně už jste někdy byli na pražském letišti v Ruzyni. Možná jste také z Ruzyně odlétli s některou z leteckých společností. Napadlo vás však, co všechno bylo nutné zajistit, aby odbavení vašeho letu proběhlo hladce, rychle a bez potíží? Nakládka a vykládka letadel, jejich úklid, odbavení cestujících, služby při vysílání zpráv o pohybu letadel, služby posádkám letadel při přípravě letu včetně dodávání informací o letovém plánu – to vše je náplní činnosti firmy Czech Ogden.

Ruzyňské letiště denně přijme a odbaví desítky letadel celé řady leteckých společností. Czech Ogden, který je jedním ze základních článků chodu letiště, se dozajista neobejde bez spolehlivého informačního systému. V říjnu roku 1998 se firma rozhodla pro SunSystems. Jako dodavatele zvolila pražskou firmu LLP. Se systémem a podporou LLP Group byla firma natolik spokojena, že zvolila SunSystems v podání LLP i pro další letiště, a to nejen v Evropě.

Původní stav IT v Czech Ogden
Firma Czech Ogden u nás vyrostla doslova na zelené louce. Výběr IS byl proto téměř nezatížený dědictvím předchozích historických systémů, především co se týče různorodosti počítačových platforem. Na naše otázky ohledně IT a IS v Czech Ogden odpovídali tři nejpovolanější – finanční ředitelka ing. Hana Zachová, IT manažer Luboš Ekl a provozní ředitel Daniel Kadlec, do jehož působnosti spadá rovněž řízení oddělení IT.

Prvotní stav vybavenosti IT v Czech Ogden se dá popsat velmi jednoduše — byl zde jeden PC-server s OS Novell 3.12, pracující na síti Ethernet, a čtyři licence účetního softwaru IMPACT AWARD. Mzdy a modul majetku byly zpracovávány systémem ESO.

Jak říká Daniel Kadlec z Czech Ogden: „Obecně lze říci, že zajišťujeme komplexní technické a obchodní odbavení letadel na letišti Praha Ruzyně.“

Výběr IS – volba padla na SunSystems
Výběr nového informačního systému provedla centrála Ogden Corporation v New Yorku, takže odpadla místní složitá výběrová řízení. Na základě výsledků centrálního výběrového řízení se Ogden rozhodl pro IS SunSystems od firmy Systems Union, a to jak pro své ústředí v New Yorku, tak i pro jednotlivé národní pobočky. Systém byl od května 1998 důkladně analyzován za účasti regionálních poboček Ogden Corporation, které také vypracovaly zásady a instrukce pro instalaci. Tím se informační systém celé firmy podstatně zdokonalil a sjednotil.

Proč byl vybrán právě SunSystems? „Systém, který jsme používali dříve, nesplňoval potřeby mezinárodní společnosti pro vedení účetnictví a finanční řízení,“ vysvětlila Hana Zachová, finanční ředitelka Czech Ogden. „SunSystems lze použít v mnoha zemích světa. Jeho další podstatnou výhodou je, že nám umožňuje vytvářet nejrůznější typy sestav a zpráv. Jednotlivým transakcím, účtům hlavní knihy, zákazníkům, dodavatelům i odběratelům můžeme přidělit kódy rozboru a sdružovat je do skupin. Výsledné sestavy pak lze strukturovat podle takto zavedených skupin.“

Ruzyně se stala pilotním projektem
Czech Ogden dostal jedinečnou příležitost – jeho nasazení v naší Ruzyni se totiž stalo pilotním projektem pro Evropu. Nasazení IS SunSystems bylo svěřeno firmě LLP Group, která u nás dodává licence SunSystems a rovněž tento IS nasazuje.

V Czech Ogden byly nasazeny následující moduly SunSystems:

 • SunAccount Ledger Accounting – SunAccount Hlavní kniha;
 • SunAccount Multi-Currency – SunAccount Modul více měn;
 • SunAccount Fixed Assets – SunAccount Evidence majetku;
 • SunAccount Corporate Allocation – SunAccount Rozúčtování nákladů;
 • SunBusiness Sales Order Processing – SunBusiness Odbyt;
 • SunBusiness Inventory Control – SunBusiness Skladové hospodářství;
 • Sun Business Sales Invoicing – SunBusiness Fakturace prodeje;
 • SunBusiness Purchase Invoice Register – SunBusiness Registr nákupních faktur;
 • SunBusiness Purchase Order Processing – SunBusiness Nákup;
 • Bank Payment System – Bankovní platební systém.

Implementace – letíme rychlostí 1000 km/h
Kompletní implementace trvala společnému týmu LLP Group a Czech Ogden pouhé tři měsíce - od října do prosince 1998. SunSystems je nyní v ostrém provozu. Czech Ogden jej provozuje na 8 klientských pracovištích. Jako server se používá dvouprocesorový Dell PowerEdge 4200 (2x PII 333 MHz) a operační systém Windows NT Server, ke kterému přistupují klienti přes síť Ethernet a browser.

LLP zpracovala pro Czech Ogden také rozhraní pro samostatný systém Handling Charge Notes (HCN), který slouží pro řízení handlingového provozu – vystavování handlingových objednávek. Tento subsystém poskytuje kompletní služby pro handlingové odbavení letadel, jako jsou ceníky služeb, seznamy trvale poskytovaných i mimořádných služeb, vystavení HCN pro pilota atd. Data z těchto objednávek, sloužící jako podklad pro následnou fakturaci, se přenášejí do SunSystems pomocí převodového můstku. Díky tomuto spojení je výsledný balík programů uživatelsky zaměřen a je naprosto bezproblémový. Implementace HCN trvala 2 týdny.

Obdobně je automatizovaně napojen přenos dat z lokálního systému Cargo, který zabezpečuje automatizované zaúčtování. Lokální mzdy zpracovává Czech Ogden systémem ESO. Právě se testuje automatizovaný přenos dat z tohoto systému do SunSystems. Z ostatních výpočetních systémů využívají u Czech Ogden zejména Excel, který rovněž posloužil pro převod dat.

LLP Group: přímá linka Praha – Amsterodam
Zkušenosti Czech Ogden se SunSystems jsou pozitivní. Kromě samotného informačního systému však firma oceňuje i implementační služby poskytované společností LLP – nejlepším důkazem je fakt, že po úspěšné implementaci SunSystems v Ruzyni získala LLP zakázku na implementaci tohoto systému u poboček Ogden Corporation v řadě dalších klíčových letišť na světě.

LLP Group už dokončila implementaci SunSystems ve Frankfurtu, na londýnském letišti Heathrow i amsterodamském Schipholu. Dokončuje také projekty v kanadském Torontu a rumunské Bukurešti.

Na závěr dejme opět slovo Haně Zachové z Czech Ogden: „Na základě našich předchozích zkušeností s nasazováním IS mohu říci, že se SunSystems i s celkovou implementací jsme u Czech Ogden velmi spokojeni. Důkazem je i skutečnost, že jak SunSystems, tak jeho nasazení firmou LLP si firma Ogden vybrala i pro ostatní mezinárodní pobočky.“

Současná hardwarová základna v Czech Ogden pro SunSystems:

 • Server Dell Power Edge — 2x PII 333 MHz, paměť 512 MB; diskový prostor 17,8 GB RAID 5;
 • Operační systém Windows NT Server;
 • Databáze MS SQL Server;

Profil Czech-Ogden
Společnost Czech-Ogden je součástí Ogden Corporation se sídlem ve Spojených státech amerických, která je organizací s celosvětovou působností, zaměřující se na tři oblasti podnikání – zábavní průmysl, letectví, energetika.

Ogden Aviation je letecká sekce společnosti Ogden Corporation a obecně lze říci, že se jedná o světově největšího poskytovatele odbavovacích služeb, který přitom není z řad leteckých společností. Tato sekce také navrhuje, financuje, buduje a provozuje významná letištní zařízení a projekty letecké infrastruktury prakticky po celém světě.

Czech-Ogden je součástí sekce Ogden Aviation. Společnost byla registrována dne 24. 5. 1991. Vlastníkem společnosti je z 75 % Ogden Aviation Holdings B.V., zbývajících 25 % majetku vlastní české subjekty.

Mezi klíčové aktivity společnosti Czech-Ogden patří zajišťování služeb při odbavení letadel, jako např. poskytování a zprostředkování služeb pro odbavení letadel v letecké dopravě, odbavení cestujících – kompletní služby pro cestující na odletu i příletu, technické odbavení letadel, odbavení leteckých zásilek, zprostředkování úklidových služeb, cateringu, plnění letadel atd.

Czech-Ogden je handlingovým partnerem mnoha významných leteckých společností, z nichž uvádíme například Lufthansa, British Airways World Cargo, Alitalia, British Midland, KLM Cargo, Air Ukraine, Tarom, Croatia Airlines, Air Ostrava atd. V oblasti carga pak rovněž spolupracuje s kurýrními společnostmi UPS, DHL, TNT a řadou spedičních společností. Czech-Ogden zajišťuje také kompletní odbavení soukromých letadel, tzv. General Aviation, i speciálních nákladních letů.

Profil dodavatele
Společnost LLP Group se profiluje jako dodavatel informačních systémů pro střední trh. Firmu založil pan Adam Bager v Praze v roce 1992. Dnes je LLP nadnárodní společností s pobočkami v Bratislavě, Budapešti, Bukurešti, Sofii a Záhřebu. LLP Group má více než 240 zákazníků ve střední a východní Evropě, z toho více než 100 u nás. LLP má v Česku více než 40 zaměstnanců, kteří se uplatňují i při zavádění projektů v zahraničí. Těžištěm aktivit LLP je SunSystems (manažerské účetnictví a logistika), dodávaný na platformách Novell NetWare, Windows 95, Windows NT, Unix a na databázích MS SQL, Oracle. Dalším produktem, který LLP nasazuje, je jednodušší ERP-systém Fourth Shift, jehož jádrem je řízení výroby. LLP kromě toho nedávno podepsala partnerskou smlouvu s firmou SAP, která se svým mottem „Velký produkt pro malé firmy“ snaží oslovit i tento segment trhu.
Váš názor Další článek: Zablokováno 317 377 uživatelů Napsteru, k čemu?

Témata článku: Windows, Energetika, Automatizované řízení, Kompletní systém, Order, Předchozí výběr, Handling, Soukromý let, KLM, Hana, Currency, HCN, Invoice, Schiphol, Odbavení cestujících, Záhřeb, DHL, Cargo, Heathrow, Airways, Impact, Spediční firma, Historický systém, British Airways, Nákladní let


Určitě si přečtěte

Messenger a Instagram přicházejí v Evropě o funkce. Kvůli nové směrnici o soukromí
Vladislav Kluska
EvropaInstagramFacebook Messenger
Google chystá funkci, která z chytrého Gmailu udělá hloupý Gmail
Lukáš Václavík
SoukromíGmailGoogle
Vyšel Windows 10 October 2020 Update. Poradíme, jak je stáhnout a co je nového
Vladislav Kluska
October 2020 UpdateWindows 10
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

Google vymyslel technologii superpřesného GPS. Už ji podporuje Pixel 5 a dorazí i na ostatní telefony

** Kvalita GPS ve městech občas stojí za starou bačkoru ** Mohou za to odrazy signálu od okolních budov ** Google má jejich 3D model, a tak spolupracuje s výrobci GPS čipů

Jakub Čížek | 40

Jakub Čížek
NavigaceTechnologieGoogle
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 33

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

10 míst na mapách Googlu, která nesmíte vidět. Nahradily je čtverečky

** Deset míst, které nesmíte vidět ve webových mapách ** Jsou to letiště, základny i elektrárny ** Nejvíce míst tají Francie

Jakub Čížek | 21

Jakub Čížek
Mapy GoogleMapy

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5