Pojďme programovat elektroniku | Fotoaparát | Raspberry Pi

Připojíme k Raspberry Pi 64MP snímač za tisícovku a postavíme si kompaktní fotoaparát

  • Do redakce dorazila kamerka Arducam Pi Hawk-eye s 64 MP
  • Nechybí ani autofokus nebo třeba digitální zoom
  • My si vyrobíme kompaktní fotoaparát v Pythonu

Už za pár týdnů začne Arducam rozesílat první várku kamerových modulů pro populární minipočítače Raspberry Pi s kódovým označením PI Hawk-eye.

Sedm tisíc kusů Jestřábího oka se rozebralo během několika dnů a není se čemu divit, drobná destička se totiž svou specifikací vymyká všemu, na co jsme byli ve světě britské Maliny doposud zvyklí.

Originály pořízených fotografií bez jakýchkoliv úprav najdete v galerii na Google Photos

Zatímco oficiální podporované prototypovací kamerky Camera Module 2 a High Quality Camera nabízejí rozlišení 8MP, respektive 12,3 MP, Arducam nejprve loni vytřel zrak kutilům svým 16MP modulem s autofokusem, aby letos na jaře vyrukoval s ještě lepším Jestřábím okem, které opět nabízí autofokus, ale hlavně snímač s úctyhodným rozlišením 64 megapixelů.

Podívejte se na kameru v akci (základní funkce, ostření potenciometrem a fotoaparát s tlačítky a displejem):

V předprodeji jste mohli kamerku získat za 36 dolarů, v tom běžném je pak k mání za 60 dolarů. K tomu je třeba připočítat při náklady na dopravu.

Vyrobíme si fotoaparát s tlačítky a displejem

Jen co tedy oznámení prolétlo internetem, napsal jsem e-mail do Asie s urgentní žádostí, ať jeden předprodukční kousek okamžitě zabalí do krabice a pošlou k nám do Brna, protože toto chci vidět na vlastní oči!

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
A takhle to fotí v terénu (další fotky najdete v galerii)

Kamerka dorazila před pár dny, a jelikož právě teď čtete další pokračování našeho seriálu o programování elektroniky, do hry vedle samotného modulu a Raspberry Pi 4 zapojíme také:

  • 1,3“ monochromatický OLED s řadičem SSH1106 (167 Kč)
  • Tři tlačítka a bzučák
  • A/D převodník ADS1115 (85 Kč)
  • Skript v jazyku Python

To vše bude nezbytné, abychom mohli s kamerkou a 5V powerbankou vyrazit do terénu a pokusit se pořídit nějaké fotografie v ulicích města.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium
Váš názor Další článek: Existenci trpasličích galaxií bez temné hmoty mohou vysvětlit jejich srážky

Témata článku: Google, Linux, Internet, Programování, Pojďme programovat elektroniku, Python, Brno, GitHub, Kamera, Fotoaparát, Arduino, Raspberry Pi, Asie, JPEG, General Purpose, Import, Prace, Knihovna, Buzzer, CSI, Arducam, Button, Skript, Kompaktní fotoaparát, Raspberry Pi OS, Digitální kamery na Heureka.cz