Už za pár týdnů začne Arducam rozesílat první várku kamerových modulů pro populární minipočítače Raspberry Pi s kódovým označením PI Hawk-eye.
Sedm tisíc kusů Jestřábího oka se rozebralo během několika dnů a není se čemu divit, drobná destička se totiž svou specifikací vymyká všemu, na co jsme byli ve světě britské Maliny doposud zvyklí.
Zatímco oficiální podporované prototypovací kamerky Camera Module 2 a High Quality Camera nabízejí rozlišení 8MP, respektive 12,3 MP, Arducam nejprve loni vytřel zrak kutilům svým 16MP modulem s autofokusem, aby letos na jaře vyrukoval s ještě lepším Jestřábím okem, které opět nabízí autofokus, ale hlavně snímač s úctyhodným rozlišením 64 megapixelů.
Podívejte se na kameru v akci (základní funkce, ostření potenciometrem a fotoaparát s tlačítky a displejem):
V předprodeji jste mohli kamerku získat za 36 dolarů, v tom běžném je pak k mání za 60 dolarů. K tomu je třeba připočítat při náklady na dopravu.
Vyrobíme si fotoaparát s tlačítky a displejem
Jen co tedy oznámení prolétlo internetem, napsal jsem e-mail do Asie s urgentní žádostí, ať jeden předprodukční kousek okamžitě zabalí do krabice a pošlou k nám do Brna, protože toto chci vidět na vlastní oči!
A takhle to fotí v terénu (další fotky najdete v galerii)
Kamerka dorazila před pár dny, a jelikož právě teď čtete další pokračování našeho seriálu o programování elektroniky, do hry vedle samotného modulu a Raspberry Pi 4 zapojíme také:
- 1,3“ monochromatický OLED s řadičem SSH1106 (167 Kč)
- Tři tlačítka a bzučák
- A/D převodník ADS1115 (85 Kč)
- Skript v jazyku Python
To vše bude nezbytné, abychom mohli s kamerkou a 5V powerbankou vyrazit do terénu a pokusit se pořídit nějaké fotografie v ulicích města.
Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele
Chci Premium a Živě.cz bez reklam
Od 41 Kč měsíčně