Připojení na internet: Jak neplatit 60 Kč za minutu?

V poslední době se opět začíná mluvit o připojení na internet prostřednictvím linek se zvláštními tarify, na které je uživatel přepojen bez svého souhlasu. V dnešním článku vám poradíme, kdo se může cítit ohrožen, jak takové připojení rozeznat a jak se proti němu bránit.

Pokud se v této problematice orientujete a zajímají vás jenom praktické rady a odpovědi na otázky jak se bránit, můžete kapitoly "O co vlastně jde" a "Kdo je ohrožen" přeskočit.

O co vlastně jde

První náznaky tohoto problému se objevily už před několika lety. Nejde tedy v žádném případě o věc, která by byla zcela nová. Její princip je přitom až dětinsky prostý. Během běžného surfování internetem můžete narazit na stránku, která nabízí přístup k určitým materiálům prostřednictvím volání na internet (dial-up) skrze speciální čísla se zvláštním tarifem.

TIP: Často je tento typ připojení využíván například u přístupu na zahraniční erotické stránky. Zpravidla se ovšem objeví upozornění, že se jedná o modifikaci internetového připojení a informace o jiném způsobu účtování.
V poslední době se však některé dialery šíří i jako spustitelná příloha emailových zpráv.

Provozovatel erotických stránek pak dostává provize z takto uskutečněných připojení. V zásadě se jedná o zpoplatnění přístupu pomocí jiné metody než je klasická platba prostřednictvím platební karty. V konečném důsledku ovšem taková legrace může vyjít mnohonásobně dráž.

První případy, které byly zaznamenány před lety, byly velmi podobné těm nynějším. Jen s jedním podstatným rozdílem - připojení se tehdy neuskutečňovalo na linky s předvolbou 900, ale šlo o mezinárodní volání, často do velmi exotických končin. Tomu pak odpovídala i výše poplatků.

Vše se zjednodušilo s příchodem domácích linek s předvolbou 900, které umožňují rozdílnou tarifikaci oproti běžnému volání. Zřízení smlouvy na takovou linku je rutinní záležitostí, kterou lze provést během krátké doby u Českého Telecomu, ale i u alternativních operátorů.

Co je dialer? - program či skript ActiveX, který změní způsob přístupu na internet. Místo běžného čísla pro internetové připojení přesměruje vytáčení na čísla se zvláštní tarifikací až 60 Kč / minutu.
V souvislosti se zavedením linek 900 se na českém internetu zvýšil počet stránek, které tento způsob zpoplatnění využívají. Tím pádem vzrostlo i nebezpečí pro uživatele, že se stanou obětí takových praktik.

Nutno podotknout, že samo nabízení těchto služeb je plně v souladu s právním řádem i podmínkami jednotlivých operátorů. Problém nastává ve chvíli, kdy uživatel není dostatečně seznámen s podmínkami provozu a přístupu k takové službě. Často chybí informace o použité tarifikaci. Když o několik týdnů později přijde vyúčtování za telekomunikační služby, nedá se již nic dělat a nezbývá než zaplatit.

V současné době se problém přístupu na internet prostřednictvím čísel s předvolbou 900 týká zhruba 920 zákazníků. V žádném případě se tedy nejedná o ojediněle se vyskytující problém. Výše telefonních účtů u většiny poškozených se pohybuje v rozmezí několika až několika desítek tisíc korun. Zatím nejvyšší provolaná částka dosáhla cca 115 000 Kč. Jedna minuta volání na linku 900 stojí zpravidla 60 Kč.

Kdo je ohrožen

Ohroženi jsou takříkajíc všichni uživatelé internetu, kteří používají vytáčené (modemové - dial-up) připojení. Stupeň ohrožení dále roste s typem stránek, které uživatel navštěvuje. Dialery, tedy programy, které se do vašeho počítače nahrají a pozmění způsob připojování na internet, se totiž většinou vyskytují na stránkách s erotickým, warezovým či jinak nelegálním obsahem. A samozřejmě - nebezpečí se ještě zvyšuje se stupněm neznalosti uživatele - laik je ohrožen více než člověk pracující na pozici správce sítě - ten si případných změn u svého domácího počítače patrně všimne.

Netýká se to také mého připojení?

V tuto chvíli si pravděpodobně myslíte, že právě vy nejste tak hloupý, aby se vám něco podobného stalo. Chyba. Stát se to může každému uživateli internetu a stačí k tomu trochu spěchu nebo nepozornosti.

První věc, kterou by měl uživatel udělat v případě, že má podezření nebo si chce ověřit, zda pro volání na internet nevyužívá odlišně tarifikované linky 900, je ověřit nastavení připojení k internetu, resp. číslo, které je zde uloženo pro vytáčení. To lze provést velice jednoduše. Stačí otevřít nabídku Start -> Ovládací panely -> Síťová připojení. Pravým tlačítkem myši kliknout na možnost "Vlastnosti" u používaného telefonického připojení. V současné době se pro připojování na Internet skrze tarif Internet 2002 používají čísla s předvolbou 971. Pokud tedy v políčku "Telefonní číslo" najdete číslo začínající na 971, je vše v pořádku. Naopak, pokud by číslo začínalo na 900, připravte se na velký problém v podobě nadcházejícího vyúčtování za telekomunikační služby.

Někteří postižení uživatelé uvádí, že si nevzpomínají na okamžik, kdy mohlo dojít k přepojení na číslo s jinou tarifikací. Někteří také tvrdí, že nenavštívili žádné erotické stránky, které jsou nejčastějším zdrojem dialerů. Ponechejme stranou pravdivost minimálně druhého tvrzení, pravdou ale je, že dialery se do vašeho počítače dokáží vetřít velice nenápadně. Po aktivaci dialeru se zpravidla provedou následující kroky:

 • počítač se odpojí od místního poskytovatele internetu
 • vypne se vnitřní reproduktor modemu, tudíž uživatel nemá možnost zaslechnout, že dochází k novému připojení
 • vytočí se telefonní číslo pro volání na internet začínající předvolbou 900
 • naváže se spojení

Od této chvíle je vaše připojení účtováno sazbou až 60 Kč za minutu.

Jak se bránit

V případě, že jste právě zjistili, že patříme mezi poškozené, může pro vás být důležitá i informace, jak rozeznat, že vaše sazba není maximálních 60 Kč za minutu, ale třeba poloviční. Jak na to?

Čísla s předvolbou 900 mají následující tvar: 900 AB CD XX, kde AB označuje výši tarifu, CD je znak určující poskytovatele služby. Délka jednoho spojení je omezena na 10 minut, alespoň v sítích Českého Telecomu. Není však jisté, že je tomu tak i v sítích alternativních operátorů.

Malou útěchou pro všechny, kteří nyní mají strach ze zákeřných dialerů může být skutečnost, že k 1. 5. 2003 dojde ke změnám podmínek v poskytování datových služeb se zvláštním tarifem. K tomuto datu začne fungovat tzv. Datarif, tedy číslo s předvolbou 976, což bude jediná možnost pro poskytování datových služeb se zvláštním tarifem. Cena za volání na toto číslo bude v rozmezí 5 - 50 Kč za minutu. Maximální délka spojení bude omezena na 20 minut. Nyní ale přejděme k praktickým radám jak skutečně zabezpečit počítač, aby mu nehrozila modifikace vytáčení pomocí dialerů.

První pomoc spočívá v úpravě bezpečnostních nastavení MS Internet Exploreru:

 1. V MS Exploreru v horním menu Nástroje/Možnosti Internetu/Zabezpečení a u položek "Internet", "Důvěryhodné servery" a "Servery s omezeným přístupem" pod tlačítkem "Vlastní nastavení" u všech položek "Ovládací prvky ActiveX a moduly Plug-In" zvolte Zakázat. U všech ActiveX, u ostatních položek nechejte původní hodnoty.
 2. V MS Exploreru v horním menu Nástroje/Možnosti Internetu/Připojení zvolte "Nikdy nevytáčet připojení".
 3. Na Ploše Windows klikněte na Tento počítač/Telefonické připojení sítě a ujistěte se, že zde máte pouze jedno připojení (případně několik připojení, které skutečně používáte), ostatní smažte. V tom které používáte zkontrolujte že začíná číslem 971.
 4. Restartujte PC a pokud se vám připojení po chvíli přeruší a nabídne vám připojit se znovu, vzdejte to. Zazálohujte všechna data, smažte Windows a nainstalujte je znova, nesnažte se obnovit původní nastavení zkopírování původních souborů s nastavením, vrátíte i nastavení, které Vás odpojuje a připojuje kam nechcete. Na čistou instalaci Windows aplikujte postup 1 až 3.

Převzato ze stránek Českého Telecomu.

Další tipy:

 1. Pomoci může také instalace programu OptimAccess DialUp (http://www.optimaccess.cz/trial.htm), který znemožní použití jiného než preferovaného telefonického připojení.
 2. Podobným způsobem může pomoci i program ConNet (http://www.conmet.cz/).
 3. Instalace osobního firewallu - například ZoneAlarm (http://www.zonelabs.com/).
 4. Mít vždy aktualizovaný antivirový software.
 5. Provést kontrolu počítače na přítomnost spywaru (například program Ad-Aware - http://www.lavasoftusa.com/).
 6. U Českého Telecomu lze zablokovat volání na čísla s předvolbou 900. ČTc si účtuje 63 Kč za zřízení služby v případě blokování předčíslí 900, 906, 909 nebo 63 Kč + měsíční platba 42 Kč v případě, že jsou blokovány i mezinárodní hovory. Námětem do diskuze a pro Český Telecom je, zda by tato volání (minimálně na předčíslí 900, 906, 909) neměla být zablokována standartně a zda by se naopak nemělo žádat o jejich odblokování.

V tomto bodě končí prevence, ale co dělat v případě, že patříte mezi poškozené? Sdružení obrany spotřebitelů ČR doporučuje následující kroky (blíže jsou popsány na www stránkách sdružení):

 • uplatnění reklamace
 • žádost o odklad platby a úhrady vyúčtování
 • spolupráce s dalšími poškozenými
 • žádost o zpracování podrobného výpisu volání
 • odborná expertíza postiženého počítače
 • podání trestního oznámení na neznámého pachatele
 • námitka k Českému telekomunikačnímu úřadu

Je vinen Český Telecom?

Bez ohledu na sympatie veřejnosti k Českému Telecomu by nebylo správné vinit tuto firmu ze vzniku nebo existence tohoto problému. Už jenom proto, že provozovatelé linek 900 mohou své smlouvy uzavřít prostřednictvím kteréhokoliv alternativního operátora.

Z chování dominantního operátora mám naopak pocit, že se tento problém snaží aktivně řešit, příkladem mohou být www stránky, kde se této problematice podrobně věnuje.

Užitečné odkazy

Diskuze (88) Další článek: Nové produkty na bázi VoIP od Kerio Technologies

Témata článku: Windows, Internet, Připojení k internetu, Nadcházející týden, První minuta, Podobný způsob, MS Internet Explorer, Podobná možnost, Následující minuta, Mine, , Připojení, Jak, Běžná platba, Původní číslo, Nejčastější zdroj


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

AMD Ryzen 5000 s architekturou Zen 3: počet jader zůstává, výkon rekordně roste

** AMD představilo novou generaci desktopových procesorů řady Ryzen 5000 ** Nová architektura Zen 3 přináší mnoho vylepšení a přibližně 19% zvýšení výkonu IPC ** Všechny modely budou v prodeji 5. listopadu

Karel Javůrek | 43

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

Nvidia představila grafické karty GeForce RTX 3090, RTX 3080 a RTX 3070. Známe české ceny

** Nvidia uvedla nové desktopové grafické karty GeForce RTX 3000 ** Jedná se o modely GeForce RTX 3070, 3080 a 3090 ** K výrobě se používá 8nm technologii od Samsungu

Karel Javůrek | 67

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 105


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest televizí do 25 000 Kč

Nejlepší herní klávesnice

Srovnání správců hesel

Jak upravit fotky pro tisk