Prima parta Windows Server 2012 Essentials a Office 365

Rodina Windows Small Business Server po mnoha letech končí. Toto „all-in-one“ řešení tedy již nebude dále nabízeno, v určitém případě se však mění jen obchodní značka.

Kdo si pamatuje verzi Windows Server 2011 Essentials, ten bude tušit, co asi nabídne nový Windows Server 2012 Essentials. Označení Essentials v obou případech opravdu není náhoda.

Windows Server 2012 Essentials je edicí, která navazuje na SBS 2011 Essentials a bere si z něj základní myšlenku a filosofii. Tedy propojení dvou řešení do jednoho funkčního celku. Anglicky by se to řeklo „cross-presmise solution“. Ono propojení spočívá v tom, že firmy mohou mít stále u sebe ve firmě svůj server, který jim poskytne řešení identit Active Directory, DNS, hromadnou konfiguraci klientských systémů pomocí Group Policy a mnoho dalšího. Ovšem, další část potřeb je řešena online pomocí cloudových řešení. V tomto případě tedy například Office 365, kde firmy naleznou například řešení elektronické pošty Exhchange, sdílení dokumentů v Sharepoint nebo online komunikace a konferencing pomocí Lync. Dalším cloud produktem, který může být zahrnut je Windows InTune. Tedy shrnuto, jde o propojení vlastního a cloudového řešení. Ostatně, o zajímavostech produktu Windows Server 2012 Essentials jsme v TechNet Flash již psali.

Integrace Windows Server 2012 Essentials s Office 365

Aby se světy „oblaků a vlastní země“ propojily, je třeba použít Dashboard, tedy takovou centrální konzolu pro správu, kde se pomocí průvodce může vybrat řešení pošty. V tomto případě, jde hlavně o elektronickou poštu. Na výběr jsou dvě možnosti:

  • Integrace s Microsoft Office 365
  • Integrace s vlastním Exchange serverem

My si pro tento článek vybereme tu první možnost, tedy integraci s Microsoft Office 365. Kdo by měl pocit, že integrace bude něco náročnějšího a je třeba znát spousty technických detailů, může být klidný. Jak již bylo zmíněno, Windows Server 2012 Essentials vychází ze svého předchůdce SBS 2011 Essentials, a tedy i zde zůstala zachována uživatelská či správcovská chcete-li přívětivost.

Klepněte pro větší obrázek

Prvním krokem ve Windows Server 2012 Essentials Dashboard je, že zůstanete v záložce „Home“ a vyberete sekci EMAIL. Zde již vidíte ony dvě zmíněné možnosti. Pro integraci s Office 365 se vybere ta první a pokračuje se v průvodci. Vycházejme ze scénáře, že firma ještě předplatné Office 365 nevlastní.

Klepněte pro větší obrázek

Po spuštění průvodce dostaneme první dialog, který nám umožní rovnou se přihlásit k předplatnému Office 365, tedy samozřejmě za předpokladu, že nějaké vlastníme. Tato zkratka je možná pomocí zátržítka „I already have a subscription for Office 365“ vlevo dole. Tímto krokem by správce byl odkázán k zadání UserID a hesla. My ale toto ještě nemáme a tak pokračujeme volbou „Next“. 

Klepněte pro větší obrázek

V následujícím dialogu se nás průvodce ptá, zdali chceme předplatné Office 365 jen vyzkoušet (volba Try) nebo rovnou předplatit (volba Subscribe). Dále máme možnost zvolit typ předplatného mezi „Microsoft Office 365 for small business“ a „Microsoft Office 365 for Enterprise“. Rozdílem může být například sada nabízených produktů v cloudu. Nyní jsme v tomto příkladu zvolili možnost vyzkoušet si předplatné pro malé firmy a průvodce nás upozorňuje, že budeme odkázání na web, kde naší objednávku provedeme. Tímto jsme odkázání na standardní Microsoft Office 365 portál, kde vzápětí objednáváme v pár krocích cloudové služby.

Ukázku objednávky vidíte na následujícím obrázku. V zásadě se vyplňují informativní údaje, jako jméno, adresa, název firmy nebo doména, pro kterou se testovací provoz zřizuje. V tomto případě pozor na to, že za zvoleným názvem bude vždy následovat „.onmicrosoft.com“.

Klepněte pro větší obrázek

Tento typ předplatného je určen firmám do 25 uživatelů (seatů), tedy přesně ten stejný počet, jako má Windows Server 2012 Essentials povolených uživatelů. V rámci testování se dostává k dispozici 10 seatů, tedy uživatelských účtů nebo mailboxů, chcete-li. Vyplněním všech potřebných údajů se založí ihned funkční testovací Office 365 účet a hlavně, na konci celého procesu získáváme to nejpodstatnější – UserID a heslo. To potřebujeme dále při pokračování průvodcem Server Dashboard.

Klepněte pro větší obrázek

Z obrázku vidíte, že dalším krokem v průvodci je vyplnění onoho získaného UserID a hesla. Poté, co tak učiníme, Windows Server 2012 Essentials se pokusí spojit s Office 365 a přihlásit se pomocí tohoto účtu k našemu předplatnému. Krok je to rychlý, a pokud jste nezadali dvakrát po sobě špatně heslo, tak i nenáročný.

A co je vlastně na tom propojení vlastního serveru a Office 365 tak cool? No přeci to samotné propojení. Možná už si toho všimnete z následujícího obrázku, který zobrazuje další krok Dashboard průvodce.

Klepněte pro větší obrázek

V tomto kroku totiž potvrzujeme, že akceptujeme silnou politiku na hesla z důvodu propojení se službami Office 365. Škarohlídy teď trochu zklamu, opravdu nejde jen o toto. Z textu je patrné, že účty v Active Directory, tedy ty, které se zakládaly pomocí Dashboard, mohou být propojený s účtem v Office 365. A pro přihlášení k počítači a e-mailu (či dalším službám Office 365) se použije jedno a to samé heslo. Přenastaví se tak nastavení zásady hesel v Group Policy, pakliže se nepoužívaly alespoň takové zásady, jaké vyžaduje Office 365. Tedy minimálně 8 znaků dlouhé heslo, které musí být komplexní. Nesmí obsahovat mezeru, musí obsahovat velká a malá písmena a speciální znak nebo číslo. Dále nesmí obsahovat tři znaky po sobě jdoucí z uživatelského jména/emailové adresy. Zatržítkem nemáte možnost ovlivnit, jestli se tento úkon provede nebo ne, tím pouze stvrzujete, že jste s tímto nezbytným opatřením obeznámeni.

Na konci celého procesu jste vyzváni k restartu Windows Server Dashboard. Tedy jen konzole, nikoliv celého serveru.

Klepněte pro větší obrázek

A hle, propojení bylo dokončeno úspěšně. Dashboard byl rozšířen o novou sekci, tedy záložku s názvem Office 365. V principu je totiž využití integrace „pouze“ instalace a spuštění Server 2012 Essentials Add-in. O to ale až zas tolik nejde, jde o ten samotný výsledek.

Klepněte pro větší obrázek

Jak se konzola rozšířila, můžete nově přímo z ní spravovat své předplatné Office 365. Tedy například změnit účet Office 365 správce (to je ten účet, který jsme vyplňovali v jednom z předešlých kroků), připojit doménu do Office 365 nebo další úkony správce. Zároveň s tím jsou vidět statistické údaje našeho předplatného. Kupříkladu kolik je vyčerpaných licencí nebo jaký plán používáme a do kdy je předplatné aktivní. To ale rozhodně není vše. Dalším místem, kde došlo k propojení je samotný průvodce zakládáním nového uživatele do Dashboard Windows Server 2012 Essentials. Po propojení je k dispozici další dialogové okno, kde se správce rozhoduje, zdali chce se zakládáním nového uživatele automaticky vytvořit Office 365 účet, nebo již existující Office 365 účet propojit (spárovat) s nově zakládaným Windows uživatelským účtem. Nebo prostě Office 365 vynechat. Není povinností mít pro každého uživatele mailbox.

Klepněte pro větší obrázek

Tímto velmi jednoduchým způsobem jsme propojili dva světy. Ten náš, který nám hučí v serverovně a ten „náš“, který hučí v datacentra společnosti Microsoft. Sami jste viděli, že propojení je velmi jednoduché a použití snadné. Co je však ještě potřeba dodat je fakt, že Windows Server 2012 Essentials nemá žádné CAL licence. Tedy odpadá nutnost licencovat každého uživatele nebo zařízení, tak jak tomu bylo například v SBS 2011. Ale Office 365 účty do tohoto nespadají a předplatné online služeb se platí odděleně.

Jednoduché, že?

Jan Pilař – KPCS CZ – pilar@kpcs.cz

Články ze série Microsoft TechNet nevytváří redakce Živě.cz, ale partneři programu Microsoft TechNet. Jsou publikovány v rámci mediálního partnerství Živě.cz a společnosti Microsoft.

Váš názor Další článek: TSMC postupuje rychle, 20nm čipy bude vyrábět možná už tento rok

Témata článku: Office 365, My Cloud, Subscribe, Potřebný údaj, Office 2007, Technické detaily, Dialogové okno, První dialog, Konzola, Window, Office + N, Dlouhé heslo, Office, Seat, Essentials, Win +, Propojení, Prim, Pilar, Dashboard, Office 2013, Windows +, Part, Potřebné povolení, Office 2010


Určitě si přečtěte

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Jak sestavit rodokmen. Z informací, které jsou na internetu

Podrobný návod, jak hledat ve starých matrikách informace o předcích a nemuset při tom ani vstát od počítače. Základy internetové genealogie.

Marek Lutonský | 59

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

Není jen Flightradar: Našli jsme další aplikace pro sledování letadel, některé ukážou i víc

** 8 služeb pro sledování leteckého provozu ** Nejznámější je Flightradar24, ale alternativy leckdy prozradí více ** Letadla i v této pohnuté době čile létají a je co pozorovat

Karel Kilián | 14


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 5 500 Kč

Test levných herních notebooků

Hrajeme na Xbox Series X

Programy pro kontrolu dětí na počítači