Uzákonění tzv. manželství pro všechny, které by stejnopohlavním párům otevřelo možnost legálně uzavřít sňatek, v Česku podporuje 60–65 % lidí. Vyostřené debaty ve sněmovně v posledních letech k uzákonění stejnopohlavních svazků nevedly. Podporu gayům a lesbám teď vyslovilo skoro 70 firem a organizací v čele s Vodafonem.
Otevřený dopis premiéru Petru Fialovi podepsaly také velké technologické firmy. Kromě zmíněného operátora k nim patří T-Mobile, Microsoft, Amazon, IBM nebo HP. K signatářům se přidala také Škoda Auto, největší tuzemský zaměstnavatel. Firmy žádají uzákonění stejnopohlavních sňatků a chtějí s Fialovou osobně jednat.
„Ve 21. století není možné, aby si lidé nebyli před zákonem rovni. Současný stav z hlediska práv LGBT+ lidí naprosto neodpovídá demokracii západního střihu a nevidíme to tak jen my ve Vodafonu, ale i většina velkého byznysu,“ říká Petr Dvořák, iniciátor výzvy a generální ředitel Vodafonu.
„Nesmírně mě těší, že se k naší otevřené výzvě panu premiérovi připojilo tolik dalších zástupců a zástupkyň tuzemských firem, kteří vidí potřebu narovnat podmínky pro LGBT+ lidi, páry a rodiny s dětmi. Všichni dohromady zaměstnáváme desítky tisíc lidí a vidíme tak v přímém přenosu, co všechno nerovný přístup přináší. A to nejen eticky, ale také ekonomicky,“ dodává Dvořák.
Podepsané podniky stanovisko vysvětlují podrobnou ekonomickou analýzou, podle níž nerovnoprávné postavení LGBTQIA+ lidí tuzemskou ekonomiku ročně stojí až 37,6 miliard korun. Diskriminace tyto osoby vylučuje ze zaměstnání, což zhoršuje jejich ekonomickou situaci. Na to v důsledku doplácí i stát. Případné duševní problémy způsobené diskriminací snižují pracovní výkon, diskriminovaní méně investují do seberozvoje.
Zaměstnanci a zaměstnankyně žijící ve stejnopohlavních svazcích nemají nárok na stejné benefity, jaké stát nabízí osobám v nestejnopohlavních svazcích. Jedná se mj. o dny volna pro registraci nebo rodičovskou a otcovskou dovolenou. Některé firmy to kompenzují ze svého, byznysová sféra by nicméně ráda viděla narovnání přístupu.
Uzákonění stejnopohlavních svazků by prý také motivovalo pracovnice a pracovníky k setrvání v Česku a přilákalo by nové ze zahraničí. Firmy v posledních letech trpí nedostatkem kvalifikované pracovní síly. Zákon o tzv. manželství pro všechny letos v červnu prošel do druhého čtení. Čekal na to rok, dál je jeho osud nejistý. Premiér podle ČT24 poděkoval a debatě se nebrání.
K výzvě se připojili
Accenture, ACP Traductera, ADP, Allen & Overy, Amazon, Arin Services, Asahi Europe & International, Bird & Bird, Byznys pro společnost, Centrum nové naděje, Citibank Europe plc, Česká podnikatelská pojišťovna, Clearstream Services, Clifford Chance, Coca-Cola ČR, s.r.o., COM.SE Consulting, ČSOB, Danone, Deloitte, DEK, Deutsche Börse, Economia, Emblem Hotel, Emplifi, GEP, Hays, Hilton Hotel, HP Inc, IBM, IKEA, Johnson & Johnson, Influencer.cz, John Reed, Komerční Banka, Kontent.ai, Liftago, Loreal, Mastercard, Mews, Microsoft, Mondelez, Moneta Money Bank, Monsterlab, MSD, Never Enough, Nielsen IQ, NN, Novartis Česká republika, Plzeňský prazdroj, Primeros, Productboard, Pure Storage, Publicis group, Rambula.cz, Randstad, RWS, SEMwell, SAP, SentinelOne, Staropramen, ŠKODA AUTO, TOPTRANS EU, T-Mobile Czech Republic, Vodafone Czech Republic, WPP, Život 90.
Zdroje: ČT24 / X | Jsme fér | iRozhlas | tisková zpráva Vodafonu