Emoji | Unicode

Přichází Unicode 14.0 s ním i nová emoji jako těhotný muž, salutování či mezirasové podání rukou

Zdroj: Emojipedia
Přichází Unicode 14.0 s ním i nová emoji jako těhotný muž, salutování či mezirasové podání rukou | Zdroj: Emojipedia

Unicode Consortium oznámilo s nový stejnojmenný standard verze 14.0. Nejdůležitější technická norma definující jednotnou znakovou sadu používanou v počítačích a další elektronice opět rozšířila záběr.

Podporuje pět – zejména historických – písem, celkově již 159. Přidává 838 znaků, takže jich obsahuje 144 697. Mezi symboly přibyly například značky staroruského znamenného zpěvu a som, měna používaná v Kyrgyzstánu.

Nejvíce lidí ale tradičně přijde do styku s novými emoji. Unicode 14.0 přidává 37 symbolů a 75 barevných variant. Celkově již v knihovně najdeme 3633 emoji, v mobilech a na počítačích budou ty nové někdy v průběhu příštího roku.

Mezi novinkami je roztékající se obličej, salutování, podání rukou, ukazováček namířený dopředu, těhotný muž, ale také trol, korál, lotosový květ, hnízdo, skluzavka či rentgenový snímek.

Microsoft pro Windows 11 překreslil sadu emoji:

Diskuze (36) Další článek: Tip: Jak vytvořit vlastní vyhledávač a rychlé zkratky v prohlížečích Chrome a Firefox

Témata článku: Microsoft, Windows, Software, Emoji, Unicode, Kyrgyzstán, Elektronika, Knihovna, Květy, Hnízdo, Korál, Počítač, Unicode ConsortiumNovela DPH je hotová. V říjnu v Česku začne konečně platit to, co v EU funguje už od léta

Novela DPH je hotová. V říjnu v Česku začne konečně platit to, co v EU funguje už od léta

** V EU se od léta daní všechny mimoevropské zásilky ** Skončilo osvobození pro ty nejlevnější do 22 eur ** Česko nestihlo schválit vlastní novelu a fungovalo zde jakési bezčasí

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Google končí se soubory APK. Obchodu Play to pomůže, ale ostatním nadělá vrásky
Martin Miksa
Obchod s aplikacemiGoogle PlayMobilní aplikaceAndroid
Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

Youtuber vyhrál sázku nad fyzikem. Vozidlo poháněné větrem opravdu může jet rychleji, než je rychlost větru

** Může se objekt poháněný větrem pohybovat rychleji než vítr? ** Youtuber Muller tvrdí, že ano. Fyzik Kusenko, že nikoli ** Uzavřeli proto sázku o deset tisíc dolarů. Jak to dopadne?

Karel Kilián
Fyzika