Hodinky | Snapdragon | Wear OS

Přichází Snapdragon Wear 4100+. Hodinky budou rychlejší a déle vydrží

  • Po čtyřech letech konečně nová generace hodinkového čipu
  • Snapdragon Wear 4100+ slibuje delší výdrž i vyšší rychlost
  • Jak se liší od předchůdců?

Qualcomm po dlouhých čtyřech letech uvedl skutečnou novou generaci čipsetu pro chytré hodinky postavené na platformě Wear OS. Zlepšuje se hlavně v oblasti, která uživatele trápila nejvíce – spotřebě.

Snapdragon Wear 4100 přešel na 12nm výrobu (oproti původní 28nm) a v SoC jsou všechny obvody nové. Procesor tvoří čtyři jádra Cortex-A53 s taktem až 1,7 GHz, o grafiku se stará Adreno 504, paměť nově běží na bezmála dvojnásobné frekvenci. Qualcomm vylepšil i koprocesory starající se konektivitu, zvuk a obraz. 

Výsledkem je v průměru o 25 % delší výdrž na jedno nabití. Výkon CPU stoupl o 85 %, grafiky o 250 %. Díky novému ISP pak hodinky budou bůhvíproč podporovat až 16Mpx foťáky.

Specifikace Snapdragonů Wear
  Wear 2100/2500 Wear 3100 Wear 4100
výroba 28nm 28nm 12nm
CPU 4× 1,2 GHz Cortex-A7 4× 1,2 GHz Cortex-A7 4× 1,7 GHz Cortex-A53
GPU Adreno 304 Adreno 304 Adreno 504
RAM LPDDR3 400 MHz LPDDR3 400 MHz LPDDR3 750 MHz
konektivita LTE, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.1, NFC LTE, Wi-Fi 802.11b/g/n, Bluetooth 4.2, NFC LTE, Wi-Fi 802.11a/b/g/n, Bluetooth 5, NFC
AON koprocesor ne ano ano (u modelu 4100+)

Samotné SoC zůstává nadále poměrně málo „integrované“ a řadu funkcí zajišťují externí čipy. To se týká LTE modemu, lokalizačního GNSS přijímače, NFC, Wi-Fi i Bluetooth. Oproti předchůdci ale výrobci budou moci použít i nové obvody s Bluetooth 5 a Wi-Fi s podporou standardu 802.11a (nikoliv .ac), což by znamenalo podporu 5GHz pásma.

Wear 4100+ pro duální hodinky

Vylepšení se dostal i koprocesor QCC1100 a CPU jádrem Cortex-M0, který se o hodinky stará v úsporném režimu zvaném Richer Ambient. Nově podporuje displeje o 65 tisících barvách (nejen 16 barvách), řídí čipy pro sledování kroků, měření tepu, haptickou odezvu, budík a pohybový senzor, který displej rozsvítí při natočení ruky. Typicky počítá s tím, že hodinky fyzicky mají dva displeje (hlavní a úsporný), ať už vedle sebe či vrstvené na sobě.

Qualcomm tentokrát trochu pozměnil názvosloví. U předchozí generace se SoC bez tohoto koprocesoru nazýval Wear 2500 a s ním pak Wear 3100. Nově teď holý čip nese název Wear 4100 a varianta s koprocesorem pak Wear 4100+.

Modely 3100 a 4100+ jsou určeny výhradně pro hodinky s Google Wear OS, varianty 2500 a 4100 pak kromě něj ještě různé systémy postavené na obecném Androidu.

Snapdragon Wear 4100+ se jako první objeví u nové generace hodinek TicWatch Pro od společnosti Mobvoi, které nabídnou dvouvrstvý displej a výdrž dle režimu 2 až 30 dní.

Stále čekáme, až vlastní hodinky nabídky i Google, Ten před lety koupil společnost Fossil, která we Wear OS pilně věnuje. K tomu ještě dokončuje akvizici Fitbitu. Pořádná konkurence pro apply, samsungu, honory, garminy nebo amazfity podepsaná přímo Googlem ale na trhu chybí.

Diskuze (7) Další článek: Jak se u nás vyvíjejí chytré sítě a domy: Rozhovor s Lukášem Svobodou, koordinátorem projektu Smart City

Témata článku: Google, Hardware, Android, Samsung, Nositelnosti, Qualcomm, Wi-Fi, Hodinky, Snapdragon, LTE, Wear OS, NFC, Výdrž, Snapdragon Wear, Garminy, Google Wear OS, GNS, EBIT, GNSS, Wi-fi i Bluetooth, Wear, GHz, Čip, SoC, Fitbitu, Telefony s Androidem na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Tisíc a jeden problém. Byznys ruského internetového gigantu Yandex se rozpadá

Tisíc a jeden problém. Byznys ruského internetového gigantu Yandex se rozpadá

** „Ruský Google“ by po izolaci země měl vzkvétat, ale opak je pravdou ** Yandex má finanční potíže a opouštějí jej lidi ** Spolupráci s ním ukončila i řada důležitých partnerů

Petr Urban
YandexRuskoByznys
Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Velký srovnávací test kamer do auta. Koupíte už za pár stovek, ale vyplatí se připlatit

Za čelními skly mnoha vozidel lze v posledních letech čím dál častěji kromě očí samotného řidiče spatřit i jedno oko navíc. Patří autokameře, která slouží jako svědek při případných nehodách. Otestovali jsme osm z nich v oblíbené cenové relaci mezi dvěma a čtyřmi tisíci korun.

Jan Spěšný
SrovnáníKamera
Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

Samohybná houfnice CAESAR zasáhla projektilem Excalibur cíl vzdálený 46 km. To je dělostřelecký rekord

** Raytheon a Nexter použili houfnici CAESAR k testu naváděné dělostřelecké munice s prodlouženým dostřelem Excalibur ** Při této zkoušce zasáhla dotyčná munice dva cíle ve vzdálenosti přesahující 46 kilometrů ** To je nový rekord pro palbu dělostřeleckého systému

Stanislav Mihulka
RekordyZbraněArmáda
25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

25 nejlepších filmových parodií, které můžete vidět. Víme, kde je najdete online

Filmové parodie jsou divácky velmi vděčné a mezi filmaři oblíbené. Tvůrci v nich mohou totiž zcela beztrestně vykrádat cizí díla a v jejich nápodobě popustit uzdu své fantazii. Vybrali jsme nejlepší zahraniční i české parodie.

Jaromír PukMarek Čech
Filmy, které musíte vidět
Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

Munice ze zrušeného railgunu se postaví střelám s plochou dráhou letu

** Americké letectvo chce v nejbližší době postavit a otestovat prototyp nového samohybného děla ** To by mělo být schopné sestřelovat střely s plochou dráhou letu ** Při tom bude využívat munici určenou původně pro railgun

Stanislav Mihulka
VojenstvíUSA
Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Jak zrcadlit obrazovku mobilu a počítače do televize

Ať už se chcete pochlubit fotkami z dovolené na velké obrazovce, nebo si přehrát video uložené na disku počítače, neobejdete se bez zrcadlení obrazovky. Ve výchozím stavu jej podporuje Windows i Android.

Stanislav Janů
NávodyTelevizeWindows