Přichází nový technický správce doménových jmen pro CZ.NIC

O tom, kdo vyhrál informovalo sdružení CZ.NIC už v tiskové zprávě z 20. prosince loňského roku, ale podívejme se trochu blíže na další postup.
První zaříjový den loňského roku vyhlásil CZ.NIC veřejnou obchodní soutěž na dodávku systému „Decentralizovaného řešení správy domény nejvyšší úrovně .CZ“. 25. října 2002 byly v sídle CZ.NICu za přítomnosti notáře obálky otevřeny a pomocí kriterijního systému došlo k jejich zhodnocení. Do soutěže se přihlásily tři společnosti: PVT a.s., GTS Czech, a.s. a Pragonet, a.s. Za nejlepší byla vyhodnocena nabídka společnosti Pragonet, a.s. Druhá skončila nabídka od druhá GTS Czech a.s. a třetí se umístila nabídka PVT a.s.

Nabídka Pragonetu podle slov členů představenstva CZ.NIC nejlépe splňovala stanovené podmínky mezi něž patřily: reference, vysoké záruky, cena a vlastní technické řešení.

Následující kroky budou takovéto. Dokončí se uzavření smluv na dodávku softwaru a hardwaru pro část systému DNS pro top level doménu s vítězem soutěže, společností Pragonet. S tím, že hardware se stane majetkem CZ.NIC a licenční právo na zhotovený software bude také vázáno na CZ.NIC. DNS systém bude poté nadále provozován pod hlavičkou CZ.NIC, ale bude ho provozovat společnost Pragonet. Posledním krokem bude uzavření smlouvy na dodávku řešení a poskytování služby pro „Centrální registr“ a „Last Resort Register“ a to opět se společností Pragonet. Smlouva na dodávku a správcovství DNS i obou databází je s Pragonetem podepsána na příští čtyři roky.

Časově bude posloupnost následující:

  • Někdy koncem června budou zveřejněny detailní podmínky a požadavky pro registrátory,
  • veškeré dodávky by měly být předány CZ.NICu do 14. září 2003,
  • 15. září by měla proběhnout migrace stávajícího systému na nový a
  • od 30. září budou fungovat již nově zřízení registrátoři,
  • ihned poté budou všechny domény převedeny do LRR (Last Resort Register) odkud si je postupně budou rozebírat noví registrátoři. Byl-li jste například u Globe Internet-Servery.cz a doména je registrována na vás, budete vaším poskytovatelem, tedy pokud bude i registrátorem, osloveni s určitou nabídkou služeb a dotazem zda si je zvolíte i za svého registrátora.

Nástin možného upořádání se od minule moc nezměnil a vypadá asi takto. Bude existovat 10, maximálně 15 registrátorů, u kterých si budete moci zaregistrovat doménu. Registrátoři musí již být nějakou dobu etablováni na trhu a nejspíše to budou ti, kdo s doménami již dnes aktivně pracují. Tito registrátoři dostanou od CZ.NIC domény za velkoobchodní cenu a jak jí budou dále prodávat (jako balík služeb, např. s doménou) a za kolik už záleží čistě na nich. Doufejme, že to bude méně než doposud. Jednotliví registrátoři mezi sebou povedou konkurenční boj a tak se možná výsledná cena za doménu dostane pod současnou úroveň. Sdružení Cz.NIC tedy odpadá nepříjemná činnost s vystavováním faktur a kontakt se zákazníkem. Tuto činnost na sebe přebírá registrátor.

Aby to s cenou ovšem nedopadlo podobně jako po uvolnění povinného ručení pro motorová vozidla, kdy se největší pojišťovny mezi sebou pravděpodobně dohodly a uzavřely tajnou kartelovou dohodu o cenách. Nakonec motoristé zaplatili přibližně o desetinu víc.

Další problém, který se musí vyřešit do podepsání smluv s registrátory je, jak zjistit, že se daný registrátor dostal do problémů a není schopen plnit své závazky vůči klientům. Vše by měly částečně vyřešit vlastní požadavky na registrátory a potom bude existovat i tzv. LRR, což je jakási záchranná síť. LRR bude také registrátor, který ale nebude služby nabízet komerčně, ale spadnou pod něj na určitou dobu všichni klienti, kteří mají svou doménu u problémového registrátora. Tímto LRR, jak už bylo zmíněno, bude společnost Pragonet, která se zavázala, že nebude usilovat o to, aby byla zároveň řádným registrátorem.

Provoz LRR bude hrazen ze záchranného fondu, kam přispěje určitou částkou každý registrátor, podobně jako u cestovních kanceláří. Výše této částky není zatím stanovena. Klient, který bude informován o problémech svého registrátora bude následně převeden pod správu LRR, kde dostane určitou lhůtu na přechod k jinému registrátoru. Záchranný LRR registrátor sice nebude smět nabízet registrační doménové služby i běžným klientům, ale jeho ceny budou nejvyšší a hrazeny budou právě ze záchranného fondu.

Celý tento systém byl budován s cílem, aby CZ.NIC nebyl kontaktní osobou a aby měl zákazník na výběr z více registrátorů. Navíc by celý systém měl pro CZ.NIC znamenat asi 30% úsporu nákladů ze současného stavu. Bohužel jaká bude velkoobchodní nabídka za doménu ještě není známo, ale snad to bude za zřízení tak 900 Kč a za vedení domény 400 Kč za rok. Tato cena musí reflektovat náklady CZ.NICu, tak uvidíme.

Diskuze (13) Další článek: 90 minutové/800 MB CD-R od TDK

Témata článku: Hardware, Internet, Doména, Licenční právo, Nejvyšší úroveň, Resort, Povinné ručení, Last, Nový


Určitě si přečtěte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

15 věcí, které umí Windows 10, ale možná o nich vůbec nevíte

** Systém Windows 10 umí spoustu užitečných drobností ** O mnoha praktických funkcích pravděpodobně ani nevíte ** Poznejte užitečné tipy, které se vám mohou hodit každý den

Vladislav Kluska | 39

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

eObčanka: Jak a proč si zřídit elektronický občanský průkaz s čipem

** Občanka s čipem už je standardně vydávaným osobním dokladem v Česku ** Umožní využívat Portál občana a funkce elektronické státní správy ** Pokud ji chcete naplno využívat, musíte si čip aktivovat

David Polesný | 114

17 tipů, jak se nenechat hacknout

17 tipů, jak se nenechat hacknout

** Přehled nejdůležitějších věcí, které je nutné dodržovat pro digitální bezpečnosti ** Hlavní je používat mozek ** Chraňte soukromé informace

Karel Javůrek | 25

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 28

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

USA se vrací do vesmíru! NASA představila devět statečných pro první lety soukromých lodí

** NASA zveřejnila nové termíny prvních demonstračních letů dvou soukromých kosmických lodí ** Známe už také jména prvních astronautů ** Jako první poletí k ISS Crew Dragon od SpaceX

Petr Kubala | 15

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte se, co zachytily na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 44


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak mobily určují svoji polohu?

Velký test notebooků pro studenty

Nejlepší reproduktory na párty

Služby a aplikace pro výuku angličtiny