Přichází nový technický správce doménových jmen pro CZ.NIC

O tom, kdo vyhrál informovalo sdružení CZ.NIC už v tiskové zprávě z 20. prosince loňského roku, ale podívejme se trochu blíže na další postup.
První zaříjový den loňského roku vyhlásil CZ.NIC veřejnou obchodní soutěž na dodávku systému „Decentralizovaného řešení správy domény nejvyšší úrovně .CZ“. 25. října 2002 byly v sídle CZ.NICu za přítomnosti notáře obálky otevřeny a pomocí kriterijního systému došlo k jejich zhodnocení. Do soutěže se přihlásily tři společnosti: PVT a.s., GTS Czech, a.s. a Pragonet, a.s. Za nejlepší byla vyhodnocena nabídka společnosti Pragonet, a.s. Druhá skončila nabídka od druhá GTS Czech a.s. a třetí se umístila nabídka PVT a.s.

Nabídka Pragonetu podle slov členů představenstva CZ.NIC nejlépe splňovala stanovené podmínky mezi něž patřily: reference, vysoké záruky, cena a vlastní technické řešení.

Následující kroky budou takovéto. Dokončí se uzavření smluv na dodávku softwaru a hardwaru pro část systému DNS pro top level doménu s vítězem soutěže, společností Pragonet. S tím, že hardware se stane majetkem CZ.NIC a licenční právo na zhotovený software bude také vázáno na CZ.NIC. DNS systém bude poté nadále provozován pod hlavičkou CZ.NIC, ale bude ho provozovat společnost Pragonet. Posledním krokem bude uzavření smlouvy na dodávku řešení a poskytování služby pro „Centrální registr“ a „Last Resort Register“ a to opět se společností Pragonet. Smlouva na dodávku a správcovství DNS i obou databází je s Pragonetem podepsána na příští čtyři roky.

Časově bude posloupnost následující:

  • Někdy koncem června budou zveřejněny detailní podmínky a požadavky pro registrátory,
  • veškeré dodávky by měly být předány CZ.NICu do 14. září 2003,
  • 15. září by měla proběhnout migrace stávajícího systému na nový a
  • od 30. září budou fungovat již nově zřízení registrátoři,
  • ihned poté budou všechny domény převedeny do LRR (Last Resort Register) odkud si je postupně budou rozebírat noví registrátoři. Byl-li jste například u Globe Internet-Servery.cz a doména je registrována na vás, budete vaším poskytovatelem, tedy pokud bude i registrátorem, osloveni s určitou nabídkou služeb a dotazem zda si je zvolíte i za svého registrátora.

Nástin možného upořádání se od minule moc nezměnil a vypadá asi takto. Bude existovat 10, maximálně 15 registrátorů, u kterých si budete moci zaregistrovat doménu. Registrátoři musí již být nějakou dobu etablováni na trhu a nejspíše to budou ti, kdo s doménami již dnes aktivně pracují. Tito registrátoři dostanou od CZ.NIC domény za velkoobchodní cenu a jak jí budou dále prodávat (jako balík služeb, např. s doménou) a za kolik už záleží čistě na nich. Doufejme, že to bude méně než doposud. Jednotliví registrátoři mezi sebou povedou konkurenční boj a tak se možná výsledná cena za doménu dostane pod současnou úroveň. Sdružení Cz.NIC tedy odpadá nepříjemná činnost s vystavováním faktur a kontakt se zákazníkem. Tuto činnost na sebe přebírá registrátor.

Aby to s cenou ovšem nedopadlo podobně jako po uvolnění povinného ručení pro motorová vozidla, kdy se největší pojišťovny mezi sebou pravděpodobně dohodly a uzavřely tajnou kartelovou dohodu o cenách. Nakonec motoristé zaplatili přibližně o desetinu víc.

Další problém, který se musí vyřešit do podepsání smluv s registrátory je, jak zjistit, že se daný registrátor dostal do problémů a není schopen plnit své závazky vůči klientům. Vše by měly částečně vyřešit vlastní požadavky na registrátory a potom bude existovat i tzv. LRR, což je jakási záchranná síť. LRR bude také registrátor, který ale nebude služby nabízet komerčně, ale spadnou pod něj na určitou dobu všichni klienti, kteří mají svou doménu u problémového registrátora. Tímto LRR, jak už bylo zmíněno, bude společnost Pragonet, která se zavázala, že nebude usilovat o to, aby byla zároveň řádným registrátorem.

Provoz LRR bude hrazen ze záchranného fondu, kam přispěje určitou částkou každý registrátor, podobně jako u cestovních kanceláří. Výše této částky není zatím stanovena. Klient, který bude informován o problémech svého registrátora bude následně převeden pod správu LRR, kde dostane určitou lhůtu na přechod k jinému registrátoru. Záchranný LRR registrátor sice nebude smět nabízet registrační doménové služby i běžným klientům, ale jeho ceny budou nejvyšší a hrazeny budou právě ze záchranného fondu.

Celý tento systém byl budován s cílem, aby CZ.NIC nebyl kontaktní osobou a aby měl zákazník na výběr z více registrátorů. Navíc by celý systém měl pro CZ.NIC znamenat asi 30% úsporu nákladů ze současného stavu. Bohužel jaká bude velkoobchodní nabídka za doménu ještě není známo, ale snad to bude za zřízení tak 900 Kč a za vedení domény 400 Kč za rok. Tato cena musí reflektovat náklady CZ.NICu, tak uvidíme.

Diskuze (13) Další článek: 90 minutové/800 MB CD-R od TDK

Témata článku: Hardware, Internet, Doména, Povinné ručení, Last, Resort, Nejvyšší úroveň, Nový, Licenční právo, Technic


Určitě si přečtěte

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

V doupěti hackerů na brněnské FIT: Ukázali nám útoky na Bluetooth i vlastní chytré krabičky

** Internet je plný malwaru, to už dnes ví každý ** Víte ale, že lze útočit třeba i na Bluetooth? ** Navštívil jsem hackery z brněnského FITu

Jakub Čížek | 1

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

Google má nové telefony, počítač a domácí displej. Česko je stále mimo

** Google dnes představil novinky ** Dočkali jsme se nového telefonu Pixel 3, tabletopočítače a domácího displeje ** Rozšíření Google Assistenta do dalších zemí se bohužel nekoná

David Polesný | 45

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

Užijte si poslední změny času: Už od března 2019 můžeme mít trvale letní čas

** Evropská komise přijala legislativní návrh na zrušení střídaní času ** Možná tak v březnu 2019 přesuneme ručičky hodinek naposledy ** Od toho okamžiku bude permanentně platit letní čas

Karel Kilián | 106

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

Američtí mariňáci si tisknou kasárna z betonu na 3D tiskárně

** Americká námořní pěchota nedávno představila 3D tištěná kasárna pro vojáky ** Ty jim tiskne velká 3D tiskárna na beton ** Výsledkem je solidní obytný prostor, který je slušně chráněný před nepřátelskou palbou

Stanislav Mihulka | 18


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku