Windows 11 | Surface Laptop

Přicházejí Windows 11 SE a Surface Laptop SE. Další odpověď Microsoftu na chromebooky

foto: Microsoft
Přicházejí Windows 11 SE a Surface Laptop SE. Další odpověď Microsoftu na chromebooky | foto: Microsoft

Jak se v říjnu spekulovalo, tak se stalo. Microsoft představil tzv. primárně cloudový systém, který má být přímou alternativou k zařízením s Chrome OS. Windows 11 SE je určený pro velice levná zařízení cílená specificky na základní a střední školy. K prvním zařízením s tímto systémem patří Surface Laptop SE za 249 dolarů, tj. asi 5,5 tisíce korun.

Podobné pokusy o konkurování Chrome OS jsme už viděli několikrát, shrnul jsem je v minulém článku. Novinka byla dle slov Microsoftu vyvinuta přímo pro potřeby vzdělávání. Myslí i na děti bez domácího přístupu k internetu. Jenže bez internetu fungují také počítače s Windows 11. (S výjimkou prvního spuštění edice Home.)

Nakonec v dokumentaci přístupné z oficiální produktové stránky Microsoft systém popisuje slovy „cloud-first“. Svůj systém i přímo srovnává s Chrome OS, přičemž Windows 11 SE má být lepší v podpoře práce bez připojení. To berte jen jako perličku. Dále se podíváme na charakteristické rysy nového systému.

Windows 11 SE se snadnou vzdálenou správou

Windows 11 SE platí za odnož Windows 11. Z větší části se jedná o stejný operační systém. Srovnání dvou produktů dobře provádí samotný Microsoft prostřednictvím tabulky, viz níže. V případě edice SE je klíčová zaprvé správa přes Intune for EducationWindows Autopilot.

U chromebooků nejde pouze o nízkou cenu, ale startují téměř okamžitě a stačí se přihlásit k účtu. Když zařízení přejde na jinou žačku či žáka, lze jej snadno zresetovat a jede se nanovo. Z naší pozice bez vyzkoušení nemůžeme hodnotit, jestli bude řešení do Microsoftu stejně bezproblémové, rychlé nebo snadné jako správa Chrome OS. Ten však tvrdí, že je srovnatelné.

Klepněte pro větší obrázekVýchozí tapeta ve Windows 11 SE

Většina programů není podporována

Zařízení s Windows 11 SE nicméně budou omezená z uživatelského hlediska, což je druhý klíčový aspekt čerstvě představeného produktu. Dítě si na něj programy nebude instalovat samo, tohle zůstane v kompetenci správců a správkyň ve školách. Jenže ani oni nebudou moct instalovat většinu programů.

Edice SE totiž vůbec nepodporuje nativní programy. Tedy až na výjimky. Primárně má dítě používat webové aplikace. Microsoft k tomu stanovil několik kategorií aplikací, které na zařízeních s Windows 11 SE instalovat lze:

  1. filtrování obsahu,
  2. testování,
  3. přístupnost,
  4. efektivní komunikace ve třídách,
  5. základní diagnostika, správa, konektivita a podpora,
  6. prohlížeče.

Je zjevné, že ona nepodpora představuje umělou bariéru v systému podobně jako v případě Windows 10 S. Omezený např. nebude výběr prohlížeče – minimálně Chrome redmondští považují za přípustný. Podle Microsoftu operační systém akceptuje základní aplikace třetích stran, které podporují zlepšování výsledků učení. Explicitně zmiňuje Zoom nebo domácí Office.

Seznam podporovaných aplikací jednak spravuje Microsoft, jednak není zveřejněný. Vznikl po dohodě se vzdělávacími institucemi a firma je otevřená zpětné vazbě. Spíše, než že aplikace nejsou podporovány, bychom měli říkat, že jim není umožněno běžet.

Diskuze (23) Další článek: V čínských e-shopech se dnes slaví Singles' Day. AliExpress a spol. lákají na obří slevy

Témata článku: Windows, Notebooky, Microsoft, AMD, Intel, Internet, Chrome, Wi-Fi, Windows 11, Surface, Čína, Asus, Acer, Dell, Chrome OS, Fujitsu, Surface Laptop, Dynabook, Surface Laptop SE, Education Blog, Chromebook, Edice, OS Windows, IPS, Student Edition, Notebooky na Heureka.czTohle nejsou Jedenáctky, ale Linux. Windowsfx 11 opisuje opravdu důkladně
Lukáš Václavík
Windows 11Operační systémyLinux
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy
Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

Další postrach lidských překladatelů. Český CUBBITT má být přesnější než člověk

** Na MFF UK vyvíjejí překladač postavený na neuronových sítích ** Podle slepého testu je lepší než Google Translator ** Překlad má být dokonce přesnější než od lidí

Lukáš Václavík
Překladače celých větPřekladačStrojové učení
40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

40 ženských erotických symbolů osmdesátých let

Vyzývavá krása, rafinovanost, nevinnost i perverzní voyeurské fantazie. Filmaři už se sexu ve filmu nebáli, a tak dala 80. léta vzniknout řadě kultovních ženských erotických symbolů.

Marek Čech
Filmy a seriály
Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Jak promítnout displej telefonu na počítač s Windows 10

Chcete jednoduše ukázat známým fotky z dovolené a displej vašeho telefonu vám přijde malý? Promítněte si jej na obrazovku počítače, bez nutnosti kopírování nebo připojení přes kabel.

Jan Spěšný
SmartphoneWindows 10Android