Osobnosti vědy a techniky | Laser

Příběh otce laseru. Kdo je Theodore Harold Maiman

V polovině minulého století se naplno rozjel souboj o zkrocení laserových paprsků. Jako prvnímu se to podařilo Theodoru Maimanovi, který by v červenci oslavil pětadevadesáté narozeniny.

Theodore Harold Maiman se narodil 11. července 1927 v Los Angeles. Brzy poté dostal jeho otec Abe, inženýr elektroniky, pracovní nabídku v Coloradu a rodina se přestěhovala do Denveru. Hlavní podíl na rozvoji Maimanovy lásky k technice a elektronice měl právě jeho otec, který byl sám vynálezce.

Ať už rodina žila kdekoli, měl Abe buď ve sklepě, nebo na půdě malou laboratoř elektroniky. K různým technologickým hračičkám tak díky tomu mohl malý Ted přičuchnout už v dětství, kdy také začal konstruovat vlastní zesilovače nebo jednoduchá rádia.

image.png

Fyzik po celý život

První práci získal ve dvanácti letech v opravně elektrospotřebičů v Denveru. Stačily mu k tomu zkušenosti získané v otcově laboratoři. V sedmnácti letech, po absolvování střední školy, získal místo mladšího inženýra ve společnosti National Union Radio Company v Nutley v New Jersey. Následně vstoupil do amerického námořnictva, kde si ve výcvikovém programu zaměřeném na radary a komunikaci ještě prohloubil znalosti v oblasti elektrotechniky.

Pokračování článku patří k prémiovému obsahu pro předplatitele

Chci Premium a Živě.cz bez reklam Od 41 Kč měsíčně
Váš názor Další článek: Týden Živě z Istanbulu a Las Vegas. Kluci se rozletěli po světě a natočili zajímavé věci

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,