Já mluvím o cvakání, kdy koupíš nový disk a on při zapojení zarazí start PC (BIOS) a vesele si cvaká. Či případ, kdy disk začne takto cvakat, zamrzne a když ho nahodíš přes diagnostiku, tak zjistíš, že už nemáš přístup na celý disk a zbytek sektorů je nečitelných. Zda šlo primárně o problém HW či selhala logika a poškodila plotny je jedno. Nebavím se o vypínání, či parkování hlaviček pochopitelně, oba dva případy výše jsem zažil osobně, to ti mohu odpřisáhnout, nemám důvod si vymýšlet, nikdo mi za to neplatí, mimochodem.
> Ještě mohu dodat, že zrovna na začátku roku jsem dělal testy pár disků Seagate i WD to je naprosto jedno. Jednalo se o plně funkční, ne vadné kusy. Ale měl jsem uloženy staré záznamy rychlostí a stavu povrchů při nákupu, tak jsem se rozhodl po 3 letech podívat co hodí výsledky. V podstatě dosahovaly polovičních přístupových dob a to i v souvislém přenosu.
1. Jednalo se o 2TB disky, nové 1/3 zaplněna, 140 - 160 MB/s.
2. Po 3 letech, 65 - 95 MB/s a víc ani ťuk, disk > disk (fyzicky ne zápis na stejný).
(Samozřejmě buď na vzorku dostatečně velkých souborů, abych eliminoval vliv RAM i bufferu disku, případně reprezentativní vzorek reálných menších souborů, v mém případě testuji na 1,2M souborů báze).
Ostatní parametry pochopitelně ještě horší, sekvenční čtení, náhodný přistup, malé soubory. A povrch v HDTune místo komplet zeleno (pomalá kontrola), hromada žlutých pomalých míst. Takže ani HDD není věčné, sice funguje, ale je třeba už měnit za nové rychlejší kusy, kdy ty použité třeba já strkám do boxu pro přenášení. Nic z toho SSD nepostihuje a pochybuji, že budeš mít např. 4TB SSD až cena bude rozumná, mít třeba 10 let, za tu dobu už dávno většina lidí dokoupí další s větší kapacitou a původní data přenese.