Při výběru SSD koukejte především na parametry, nikoliv na cenu

  • Víte, na jakých parametrech u SSD nejvíc záleží?
  • Poradíme jaký je rozdíl mezi MLC a TLC
  • Nejvýhodnější SSD mají kapacitu kolem 500 GB
Při výběru SSD koukejte především na parametry, nikoliv na cenu

Úložiště typu SSD se stalo běžnou součástí našich sestav a notebooků a jen málokdo si bez něj dokáže představit náročnější využívání počítače. Díky klesajícím cenám se už nemusí jednat pouze o systémový disk na Windows a několik aplikací, ale při využití větší kapacity jej lze zaplnit hrami nebo daty, která rychlejší přístup vyžadují – fotky nebo video při editaci.

Podobně jako u dalšího zboží by však bylo velmi krátkozraké při výběru porovnávat pouze ceny. Rozhodovat by měly vlastnosti, které pozitivně ovlivní výkon či životnost, a právě ty se pokusíme stručně shrnout.

Nejvýhodnější kapacita

Ještě, než se k technickým parametrům SSD dostaneme, nesmíme zapomenout ani na kapacity úložišť a výhodnost jejich koupě. Zatímco předloni jsme ještě doporučovali jako nejvýhodnější variantu disky s kapacitou 240-256 GB, letos už směle můžeme říct, že se nejvíc vyplatí kapacita kolem 500 GB. Jak vyplývá z tabulky níž, cena za jeden GB se pohybuje kolem desíti korun.

Cena za GB 120 GB 240 GB 480 GB
Kingston V300 13,33 Kč 10,83 Kč 8,75 Kč
Intel 540s 17,08 Kč 12,92 Kč 11,42 Kč
OCZ Toshiba VX500 21,88 Kč 15,23 Kč 13,09 Kč

Samozřejmě však platí varianta, že pokud nechcete investovat do úložiště částku kolem pěti tisícovek, můžete s klidnou duší sáhnout po modelu s poloviční kapacitou. Menším úložištím bychom se už ale vyhnuli – jednak už nejsou tak výhodné a i 120 GB může být pro seriózní použití málo.

TLC vs. MLC

Zatímco dříve jsme u SSD sledovali výrobce řadičů i samotných paměťových čipů, nyní se můžeme dívat ryze na jejich parametry. Ať už se jedná o SandForce, Marvell nebo Silicon Motion, většina z nich nabízí srovnatelnou technologii s podobnými výsledky. Vlastnosti úložiště tak ovlivňuje především konkrétní zvolená kombinace těchto komponent a také vyladění firmwaru samotným výrobcem. Trochu bokem stojí pouze Samsung, který si vyrábí jak vlastní čipy, tak řadiče.

Hojně diskutovaným tématem u úložišť typu SSD je typ paměťových čipů, kdy v nejlevnějších modelech najdeme zpravidla nejnovější technologii TLC. Ta se postarala o největší pád cen, zároveň ale přinesla několik neduhů, které je třeba brát při výběru SSD na zřetel.

Pokud nemusíte šetřit každou korunu, vyberte radši SSD s pamětí typu MLC

Paměťová buňka v čipu typu TLC umí nabýt celkem osmi stavů – je 3bitová, buňka MLC je 2bitová a může nabýt čtyř stavů. A nejstarší typ SLC si poradí pouze s dvěma stavy – 0, nebo 1. Z toho tedy vyplývá výhoda TLC ve vyšší paměťové hustotě, díky níž lze za stejné náklady vyrobit paměťový čip s vyšší kapacitou.

Zároveň ale bude mít takový čip nevýhodu ve složitějším, a tudíž pomalejším zápisu. A právě rychlost zápisu je největší slabinou disků, jež využívají paměti typu TLC. Výrobci se nicméně tuto nevýhodu snaží kompenzovat nejrůznějšími způsoby, kdy tím nejčastějším je integrování vyrovnávací paměti, která využívá SLC, tedy nejrychlejší typ. Při zápisu jsou data přenášena do této části paměti a až následně se přesunou do pomalejší TLC části.

Klepněte pro větší obrázek
Jedním z nejvýkonnějších SSD s pamětmi TLC je Evo 850 od Samsungu. Jihokorejci si vyvíjí řadiče i čipy a i díky tomu mohou na úložiště poskytovat pětiletou záruku

Tady samozřejmě záleží na tom, jakou kapacitu má vyrovnávací SLC paměť, přičemž standardně se pohybuje kolem pěti až desíti procent celkové kapacity disku. Zádrhel potom nastane při kopírování většího množství dat, kdy se tato část paměti zaplní a zapisuje se rovnou do TLC čipů. V takovém případě může nastat situace, kdy rychlost zápisu klesne pod hodnoty běžné u plotnových disků. Z tohoto důvodu by se SSD diskům měli vyhnout uživatelé, kteří pracují s velkými objemy dat – typicky videem. Tady se vyplatí připlatit za MLC.

SSD nejsou navždy

Proti technologii TLC hraje také životnost disků stejně jako postupné ztrácení výkonu. Z principu fungování tříúrovňových čipů je jasné, že bude opotřebení a případné znehodnocení buňky rychlejší. Proto si ostatně výrobci u úložišť s TLC technologií netroufají na delší záruky, než je nutné. U SSD s MLC čipy potom můžeme narazit i na rozšířené záruky třeba na 3 až 5 let.

Výběr vhodné technologii je potom čistě na uživateli – rozhodně však nedoporučujeme šetřit každou korunu a bezhlavě koupit nejlevnější SSD s TLC pamětmi. Pokud to bude jen trochu možné, investujte do dražších úložišť s MLC čipy.

V případě, že chcete ušetřit, pak si procházejte nejen parametry, ale také srovnávací testy. V těch sledujte velikosti rychlé SLC cache i samotné rychlosti zápisu – především v případě menších objemů dat.

Computer radí s výběrem SSD:
Jde o starší video, ale vysvětlení technologií je stále platné

Zálohujte! S SSD obzvlásť

Nepříjemnou vlastností úložišť SSD je rovněž menší spolehlivost. Ke ztrátě dat dochází nejčastěji při výpadku proudu, kdy disk přijde o mapping table, čímž dojde ke ztrátě informací o uložených datech. Někteří výrobci do dražších modelů montují kondenzátory, které se při výpadku postarají o uložení této kritické části. Pokud se tedy o svá data bojíte, hledejte v parametrech také tuto funkci.

Ať už ale tento bezpečnostní prvek disk nabízí, nebo ne, stále platí pravidlo důkladného zálohování. Při využívání SSD to navíc nemusí být nijak nákladné – kapacity kolem 500 GB lze snadno zálohovat kompletně jak na domácí NAS, tak do cloudu.

Rozhodují také maličkosti

Při výběru SSD se lze poohlédnout také po dalších vlastnostech, na kterých může záležet. V případě, že nové úložiště poběží v notebooku, je dobré si v testech najít také příkon, především potom v klidovém stavu. Mezi disky mohou být značné rozdíly a na každé minutě běhu na baterii záleží.

Mezi funkce, jež budou řešit spíše náročnější uživatele patří také hardwarová podpora šifrování. Ta závisí jak na samotném řadiči, tak výrobci, který šifrování zohlednit ve firmwaru. Pokud tedy chcete ochránit svoje data tímto způsobem, tahle funkce by neměla chybět.

Témata článku: Hardware, Windows, Intel, SSD, Samsung, Toshiba, Pevné disky, Úložiště, Nejnovější technologie, Paměťová buňka, Největší pád, Značný rozdíl, Vhodná technologie, Náročné využívání, Rychlý přístup, OCZ Toshiba, Dlouhá záruka, Srovnatelná technologie, Čip, Drahé úložiště, Podobný výsledek, Tisíc korun, GB, Prvek, Marvell

Určitě si přečtěte

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

Velká podzimní aktualizace Windows 10 je tady: Co přináší Fall Creators Update

** Po půl roce je tu další aktualizace Windows ** A opět přináší hlavně hromadu drobných kosmetických vylepšení ** Podívali jsme se na ty nejzajímavější

17.  10.  2017 | Jakub Čížek | 185

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

Budoucností Windows 10 je Fluent Design. Takto bude jednou vypadat celý systém

** Fluent Design je vzhled, do kterého postupně Microsoft převleče celý systém ** Staví na průhlednosti a velkých plochách ** Do Windows 10 se z části dostane už zítra při vydání podzimní aktualizace

16.  10.  2017 | Stanislav Janů | 155

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

Nejlepší optické iluze: Z toho vám půjde hlava kolem

** Mozek se nechá snadno ošálit, a to mnoha způsoby ** Podívejte se na několik nejlepších optických iluzí ** Iluze dokazují, že vnímání reality může být značně zkreslené

16.  10.  2017 | Vojtěch Malý

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

19.  10.  2017 | David Polesný | 15


Aktuální číslo časopisu Computer

Nový seriál o programování elektroniky

Otestovali jsme 17 bezdrátových sluchátek

Jak na nákup vánočních dárků ze zahraničí

4 tankové tiskárny v přímém souboji