Hardware | Pevné disky

Při výběru SSD koukejte především na parametry, nikoliv na cenu

  • Víte, na jakých parametrech u SSD nejvíc záleží?
  • Poradíme jaký je rozdíl mezi MLC a TLC
  • Nejvýhodnější SSD mají kapacitu kolem 500 GB
Při výběru SSD koukejte především na parametry, nikoliv na cenu

Úložiště typu SSD se stalo běžnou součástí našich sestav a notebooků a jen málokdo si bez něj dokáže představit náročnější využívání počítače. Díky klesajícím cenám se už nemusí jednat pouze o systémový disk na Windows a několik aplikací, ale při využití větší kapacity jej lze zaplnit hrami nebo daty, která rychlejší přístup vyžadují – fotky nebo video při editaci.

Podobně jako u dalšího zboží by však bylo velmi krátkozraké při výběru porovnávat pouze ceny. Rozhodovat by měly vlastnosti, které pozitivně ovlivní výkon či životnost, a právě ty se pokusíme stručně shrnout.

Nejvýhodnější kapacita

Ještě, než se k technickým parametrům SSD dostaneme, nesmíme zapomenout ani na kapacity úložišť a výhodnost jejich koupě. Zatímco předloni jsme ještě doporučovali jako nejvýhodnější variantu disky s kapacitou 240-256 GB, letos už směle můžeme říct, že se nejvíc vyplatí kapacita kolem 500 GB. Jak vyplývá z tabulky níž, cena za jeden GB se pohybuje kolem desíti korun.

Cena za GB 120 GB 240 GB 480 GB
Kingston V300 13,33 Kč 10,83 Kč 8,75 Kč
Intel 540s 17,08 Kč 12,92 Kč 11,42 Kč
OCZ Toshiba VX500 21,88 Kč 15,23 Kč 13,09 Kč

Samozřejmě však platí varianta, že pokud nechcete investovat do úložiště částku kolem pěti tisícovek, můžete s klidnou duší sáhnout po modelu s poloviční kapacitou. Menším úložištím bychom se už ale vyhnuli – jednak už nejsou tak výhodné a i 120 GB může být pro seriózní použití málo.

TLC vs. MLC

Zatímco dříve jsme u SSD sledovali výrobce řadičů i samotných paměťových čipů, nyní se můžeme dívat ryze na jejich parametry. Ať už se jedná o SandForce, Marvell nebo Silicon Motion, většina z nich nabízí srovnatelnou technologii s podobnými výsledky. Vlastnosti úložiště tak ovlivňuje především konkrétní zvolená kombinace těchto komponent a také vyladění firmwaru samotným výrobcem. Trochu bokem stojí pouze Samsung, který si vyrábí jak vlastní čipy, tak řadiče.

Hojně diskutovaným tématem u úložišť typu SSD je typ paměťových čipů, kdy v nejlevnějších modelech najdeme zpravidla nejnovější technologii TLC. Ta se postarala o největší pád cen, zároveň ale přinesla několik neduhů, které je třeba brát při výběru SSD na zřetel.

Pokud nemusíte šetřit každou korunu, vyberte radši SSD s pamětí typu MLC

Paměťová buňka v čipu typu TLC umí nabýt celkem osmi stavů – je 3bitová, buňka MLC je 2bitová a může nabýt čtyř stavů. A nejstarší typ SLC si poradí pouze s dvěma stavy – 0, nebo 1. Z toho tedy vyplývá výhoda TLC ve vyšší paměťové hustotě, díky níž lze za stejné náklady vyrobit paměťový čip s vyšší kapacitou.

Zároveň ale bude mít takový čip nevýhodu ve složitějším, a tudíž pomalejším zápisu. A právě rychlost zápisu je největší slabinou disků, jež využívají paměti typu TLC. Výrobci se nicméně tuto nevýhodu snaží kompenzovat nejrůznějšími způsoby, kdy tím nejčastějším je integrování vyrovnávací paměti, která využívá SLC, tedy nejrychlejší typ. Při zápisu jsou data přenášena do této části paměti a až následně se přesunou do pomalejší TLC části.

Klepněte pro větší obrázek
Jedním z nejvýkonnějších SSD s pamětmi TLC je Evo 850 od Samsungu. Jihokorejci si vyvíjí řadiče i čipy a i díky tomu mohou na úložiště poskytovat pětiletou záruku

Tady samozřejmě záleží na tom, jakou kapacitu má vyrovnávací SLC paměť, přičemž standardně se pohybuje kolem pěti až desíti procent celkové kapacity disku. Zádrhel potom nastane při kopírování většího množství dat, kdy se tato část paměti zaplní a zapisuje se rovnou do TLC čipů. V takovém případě může nastat situace, kdy rychlost zápisu klesne pod hodnoty běžné u plotnových disků. Z tohoto důvodu by se SSD diskům měli vyhnout uživatelé, kteří pracují s velkými objemy dat – typicky videem. Tady se vyplatí připlatit za MLC.

SSD nejsou navždy

Proti technologii TLC hraje také životnost disků stejně jako postupné ztrácení výkonu. Z principu fungování tříúrovňových čipů je jasné, že bude opotřebení a případné znehodnocení buňky rychlejší. Proto si ostatně výrobci u úložišť s TLC technologií netroufají na delší záruky, než je nutné. U SSD s MLC čipy potom můžeme narazit i na rozšířené záruky třeba na 3 až 5 let.

Výběr vhodné technologii je potom čistě na uživateli – rozhodně však nedoporučujeme šetřit každou korunu a bezhlavě koupit nejlevnější SSD s TLC pamětmi. Pokud to bude jen trochu možné, investujte do dražších úložišť s MLC čipy.

V případě, že chcete ušetřit, pak si procházejte nejen parametry, ale také srovnávací testy. V těch sledujte velikosti rychlé SLC cache i samotné rychlosti zápisu – především v případě menších objemů dat.

Computer radí s výběrem SSD:
Jde o starší video, ale vysvětlení technologií je stále platné

Zálohujte! S SSD obzvlásť

Nepříjemnou vlastností úložišť SSD je rovněž menší spolehlivost. Ke ztrátě dat dochází nejčastěji při výpadku proudu, kdy disk přijde o mapping table, čímž dojde ke ztrátě informací o uložených datech. Někteří výrobci do dražších modelů montují kondenzátory, které se při výpadku postarají o uložení této kritické části. Pokud se tedy o svá data bojíte, hledejte v parametrech také tuto funkci.

Ať už ale tento bezpečnostní prvek disk nabízí, nebo ne, stále platí pravidlo důkladného zálohování. Při využívání SSD to navíc nemusí být nijak nákladné – kapacity kolem 500 GB lze snadno zálohovat kompletně jak na domácí NAS, tak do cloudu.

Rozhodují také maličkosti

Při výběru SSD se lze poohlédnout také po dalších vlastnostech, na kterých může záležet. V případě, že nové úložiště poběží v notebooku, je dobré si v testech najít také příkon, především potom v klidovém stavu. Mezi disky mohou být značné rozdíly a na každé minutě běhu na baterii záleží.

Mezi funkce, jež budou řešit spíše náročnější uživatele patří také hardwarová podpora šifrování. Ta závisí jak na samotném řadiči, tak výrobci, který šifrování zohlednit ve firmwaru. Pokud tedy chcete ochránit svoje data tímto způsobem, tahle funkce by neměla chybět.

Diskuze (61) Další článek: Co je to za barvu? Pro tuhle modrou angličtina nemá žádný výraz!

Témata článku: Hardware, Windows, Intel, SSD, Samsung, Pevné disky, Úložiště, Toshiba, Silicon Motion, Rychlý SLC, MLC, Rozšířená záruka, Celková kapacita, Parametr, Vyrovnávací SLC, Dlouhá záruka, Nejrychlejší typ, Kritická část, Podobný výsledek, Kapacita, Pravidla, Největší slabina, , Klesající cena, Data


Určitě si přečtěte

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

Čím nahradit Total Commander: 11 správců souborů nejen pro profíky

** Total Commander je fernomén mezi správci souborů ** Našli jsme 11 povedených alternativ ** Zvládnou to samé a ke všemu jsou většinou zadarmo

Karel Kilián | 81

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

Je to dobré, cetky z AliExpressu budou nejspíše relativně levné i v roce 2021

** V roce 2021 začneme platit DPH i u laciného zboží z asijských e-shopů ** Daň ale budeme většinou platit už na e-shopech ** Nemusíte se bát zdlouhavého a drahého celního řízení

Jakub Čížek | 74

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X