Zatímco obyčejný člověk dostane za svoji práci zaplaceno JEDNOU ,pánům "autorům" chybí zaplacení (již kolikáté? ) za své dílo. Inu není práce jako práce.Co takhle začít platit poplatek truhláři za použití jeho stolu, nebo učiteli za použití jeho vědomostí žákem v běžném životě?
To jsem te nejak nepochopil.Jak si predstavujes, ze se za autorske dilo zaplati "jednou"?Jak by to podle tebe melo principielne fungovat napriklad u te knihy?
kdyby "páni autoři" nedostali zaplaceno pokaždý, když jejich písničku hrajou v rádiu nebo na jejich film zíráte v bedně, velmi brzo byste neměl co poslouchat ani na co koukat, páč by se na tvorbu všichni vyprdli (fesťáky, vydávání CD nebo promítání v kinech je neuživí)
Pokud na sebe film v kině nevydělá, je standardně považován za dost katastrofickej propadák. Peníze co se vydělají jinde jsou spíš brány jako přivýdělek.
To uz dnes neplati. Spousta filmu (i z tech drahych produkci) uz ani prakticky do kin nejde.Je to smutne, ale cely ten business se pomalu presouva do online prostredi.Nicmene pripominam, ze rec byla o tech knihach...
Názor byl 1× upraven, naposled 17. 2. 2025 16:49
A co na to OSA?
Až se o tom OSA dozví a napaří jim pokutu jak za USB klíčenky, tak Meta vyhlásí bankrot.
Väčšina ľudí vždy kradla aj bude kradnúť. Internet to iba uľahčuje 😃 Taká je pravda. Výhovorky, pretvárka sú iba maska 😃 No a teraz do mňa morálne rozdvojené osobnosti 😃
Jako přiznávám, já jsem pro pirátsví.Plno těch děl (knihy, hry, filmy atd,...) mají celkem slušně vysoké ceny. Piráti dostávají data mezi lidi, kteří si to nemohou dovolit. Ano, měly by si najít lepší práci, to ok. 👍 Ale zase na druhou stranu si pořád říkám, že když autoři nebo vývojáři uvidí, kolik se toho prodá a mezitím i napirátí, tak by se měly nad sebou zamyslet.Třeba u her.... Kde jaká hra může vyjít zabugovaná v předběžném přístupu za větší obnos. Je to nefér. Pokud je to předběžný přístup a hráči to vlastně "testují", tak by to mělo být za rozumnější cenu nebo těm lidem naopak zaplatit. Jako 20 éček za bugy se mi dávat nechce.A filmy? Proč chodit na film do kina který má hodnocení dvě hvězdy z pěti nebo 15% že sta? Někdo natočí balast a pak se to snaží udat za velké vstupné.
>>>A filmy? Proč chodit na film do kina který má hodnocení dvě hvězdy z pěti nebo 15% že sta? Někdo natočí balast a pak se to snaží udat za velké vstupné.Nerozporujem, čo ste povedali, ale existujú fanúšikovia zlých filmov. Napríklad máme Festival otrlého diváka. Bol som aj na filmoch v premiérových kinách napríklad "Abraham Lincoln lovec upírov" (34% na rotten tomatoes), alebo "Janko a Marienka lovci čarodejníc" (17% na rotten tomatoes). Vedel som, do čoho idem.Pravdepodobne najhorší film všetkých čias "The Room" má v USA pravidelný event.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 2. 2025 23:05
Pardon. Nějak jsem se rozvášnil. 🤣 Pět hodin ve vlaku a už mi to leze na palici.
Tak to doufam, ze autory odskodni :)
Svoji inteligenci může člověk učit v knihovně na všech knihách, které kdy vyšly. Není důvod v tomtéž bránit umělé inteligenci.Jasně, stahovat to přes torrenty, byla hloupost, za kterou teď Meta zaplatí pár set milionů dolarů pokutu, ale to na věci nic nemění.
Jezne stroj neni clovek. Tj. kdyz se to nauci stroj, tak najednou nemate jednoho Piccasa a par lidi co ho kopirujou, ale nekonecne mnostvi Piccasu.To same s kodem. Desetileti lide prispivali do GPL (a pod) open source knihoven. Ulozili tam nemale vedeni a usili. Jednotlivi programatori se mohli timto kodem inspirovat. Ale byly to jednotky lidi a vzdy za tim bylo nejake usili. Dnes vam Sonnet 3.5 vygeneruje kod, ktery je stejny jako puvodni kod na kterem se Sonnet naucil (vcetne jmen metod a promennych). A muze to udelat milionkrat, prakticky zadarmo a vydelava na tom penize. Z meho pohledu je to kradez.
Nějak nechápu, proč v tom vidíte problém. Já v tom vidím výhodu. Když něco dělám pro blaho lidstva - třeba to přispívání do open source knihoven, tak mě přeci spíše potěší, že to někdo hromadně použije, než když si toho nikdo nevšimne. A když to pomůže umělé inteligenci naučit se pár triků a zoptimalizovat kódy, tím lépe pro nás všechny.Myslíte, že učitelé jsou naštvaní, když jejich žáci vydělávají následně celý svůj život peníze jen díky tomu, že je ti učitelé něco naučili? Myslíte, že je naštvaná Rowlingové úča na angličtinu, že si její žačka vydělala milirady psaním?
Protoze copyleft licence tu máme z nějakého důvodu. A tímhle způsobem je obcházíme. Je to další způsob, jak velké korporace zneužívají open source ke svému obohacení, aniž by z toho původní autoři něco měli. Mne to vadi.Žáci jsou lidi a ne stroje, které můžete škálovat do nekonečna. To přirovnání nedává smysl.
Když pominu, že ty velké korporace jsme zase jen my, protože je vlastníme buď přímo jako akcionáři, anebo nepřímo přes různé investiční, podílové a penzijní fondy, tak moc nerozumím tomu stesku nad tím, že někdo zneužívá open source, aniž by z toho původní autoři něco měli. Když se rozhodnu, že něco dám zdarma k volnému užití, tak je snad dobře, že to někdo využívá a je snad logické, že já z toho nic nemám.A mimochodem, prakticky všechny větší umělé inteligence dneska můžete zdarma využívat i vy. A nikdo vám nebrání, abyste je použil k tomu, abyste byl ve své práci lepší a výkonnější. Ale je pravda, že při práci kopáče či popeláře, to zatím moc k užitku není.
Ja nemluvim o "nas", ale o vyvojarich open source. Muj point je, ze velke cloudove firmy parazituji na opensource. Typicky projekt oklonuji a nabidnou uzivatelum. Tim omezi pristup uzivatelu k puvodnimu projektu. Coze vede ke zmensovani komunit kolem techto. Nerikam ze je to nelegalni a nemluvim o penezich!S trenovanim LLM je to s tou legalitou na hrane. Prinejmensim bych ocenil, kdyby AI firmy zverejnovali, na cem modely trenovali.Vubec tu nejde o to, ze ty modely muzu pouzivat I ja. Jde o to, ze modely generuji kod velmi podobny open source kodu, aniz by puvodnim autorum byl uznan kredit (jak je vyzadovano licenci).Ja je i pouzivam, nicmene kvalita odpovedi a generovany kod je zatim velmi spatny.
Ono je to ale dost jinak. Ta AI negeneruje kód dle jednoho konkrétního kódu, který někde našla. Ona se učí právě na všech, proto taky dokáže optimalizovat a skládat nápady různých lidí. Funguje úplně stejně, jako kdybych se tím kódem inspiroval já či kdokoli jiný. Podívám se, jak to řeší Pepa, Franta a John, a následně si z každého vezmu to lepší. Jenomže zatímco já se dokážu inspirovat maximálně pár desítkami jiných, AI to zvládne v daleko větších objemech, čímž tím spíše její kód nebude podobný přesně jednomu z nich.Článek je o tom, že Meta stáhla vyšší desítky TB knih, vy byste chtěl, aby zveřejňovali, na čem trénovali?My jako lidé si taky v knihovně můžeme přečíst knihu a brát z ní rozumy, ale zveřejnit ji nemůžeme. Kdybychom to udělali, porušili bychom právě ten autorský zákon, o který se tak bijete.
Nebojte, jak fungujou transformer architektrury vim do detailu, v zacatcich jsem dokonce programoval svuj vastni model. A s tim Pepou, Frantou a Johnem to nemate uplne pravdu, takhle to nefunguje.Tady se asi nepochopime ... Memorization u mnohych modelu je na velmi vysoke urovni. Takze kdybyste si zapamatoval 5 sran z te knihy a pak je doslova napsal, tak problem mit budete.Dale srovnavate stroj co skaluje do nekonecna s clovekem. Je chybne. Ale to uz bych se opakoval.
Za mě, čím více toho AI dáme k učení, tím lépe. Pořád lepší, když se učí na knihách a open source, než když se učí na příspěvcích ze sociálních sítí.A fakt nevím, jak byste se musel ptát, aby vám AI doslova ocitovala 5 stran nějakého jednoho svého zdroje.
Pokud puvodni autor uvolnil neco jako OS, tak jak se na tom prosim muze obohatit?
Na druhou stranu, není lepší a v zájmu všech lidí světa aby pro trénování byly rovnoměrně poskytnute všem AI veškeré lidmi vyprodukovane znalosti? Pokud AI má sloužit lidem k lepšímu rozvoji, mělo by se. Chápu, že vzdělávání je byznys, ale tohle je další krok k rozvoji civilizace.
Muzeme zacit tvou platebni historii a zdravotnimi zaznamy? Nebo to nepocitas mezi lidmi vyprodukovane znalosti?
Tak například platební historie pravděpodobně není ničím zajímavá, kdežto například nějaké výsledky vyšetření můžou posloužit k lepší detekci potenciálních zdravotních rizik nebo onemocnění pomocí AI u pacientů už na samém začátků případných nemocí, takové trénování již probíhá (detekce nádoru apod).
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 2. 2025 13:57
A jak chces AI vytrenovat v tom, aby lidem pomohla s domacimi financemi, kdyz ji nenechas "studovat" financni zvyky beznych lidi? 😉
S domácími financemi lidí nepotřebuji pomocí, ale potřebují finanční gramotnost. Hledáš nějaké nonsense argumenty. Jak Babiš.
Ok, ale potom nech všetky ľuďmi vyprodukované znalosti sú dostupné zadarmo aj priamo ľuďom. Nech sa rozvíja civilizácia.
No právě, jenže školství je byznys.
Zajímavý nápad, skoro jak z komunistické brožurky o budování společných zářivých zítřků. Ale jestlipak i vy, soudruhu, odevzdáváte plody své práce zadarmo?
Já například trénují AI a dodávám ji data, ale je toho velmi málo v poměru k celosvětovému objemu ve všech jazycích.
Pletete si amatérskou (rozuměj volnočasovou) aktivitu s profesionální (tedy, když je to vaše zaměstnání). Je samozřejmě OK, když občas něco člověk dělá zadarmo, ale pokud je to vaše zaměstnání, tak prostě ty peníze za to tak nějak potřebujete, že :).Je spousta autorů, kteří píší jen pro zábavu, ale také jich je dost takových, u nichž je to profese. Má to snad znamenat, že ti, co se tím živí, tak nemají na své peníze nárok?
Otázka není to, zda mají nárok na peníze za svoji práci, ale zda je monetizační model založený na státním násilí vhodný.
Povíme si, až tě v práci nahradí AI
Je to nevyhnutelné vzhledem k trendům vývoje této vymoženosti. Takže buď se přizpůsobím nebo ne. To neznamená, že nemůžeme poskytnout vstupní informace pro trénink AI.
Tyto velké monopoly většinu do budoucna připraví o práci, a lidi to tu ještě obdivují.
Dejme tomu že máš pravdu. Jaká je alternativa? Čekat až s tou AI příjde čína a bude to pro lidi zde ještě horší?
Čína už AI má.
Majú implementáciu implementáciu inšpirovanú GPT, o ktorej schopnostiach naviac klamali, aby spravili diverznú operáciu na akciovom trhu. Mali by zostať pri tom, čo robia najlepšie - Špehovať pomocou AI vlastných občanov a stanovovať im sociálny kredit.
eh? Co je zas tohle za argument? Velká čast AI vývoje je opensource Samozřejmě že od sebe všichni inspirují a jde to oběma směry. Deepseek je v tom popravdě etičtější popravdě než openai. Tvůj příspěvek spíš vypadá jako strkání hlavy do písku, než zabývání se reálnými riziky.
Opensource GPT like AI existujú. Len väčšiny, keď sa spýtaš, čo sa stalo na Námestí Tchien-an-men 1989, tak ti odpovedia.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 2. 2025 15:59
to že jsou některá témata cenzurována nic o obecných schopnostech modelu nevypovídá.
Ne v tom smyslu jaký mám na mysli. Tu totiž nemá nikdo.Je zde předpoklad že až AI dosáhne určitého stupně vývoje, ta způsobí významnou změnu trhu s tím že ten kdo s ní přijde první díky tomu bude mít obrovskou tržní výhodu. Proto se na čínu uvalují omezení exportu GPU aby se omezily šance číny přijít jako první s takovou AI.To že čínská firma zvládla i s těmi omezeními dosáhnout pokroku a to i díky nízkoúrovňovým optimalizacím komunikace čipů co měly k dispozici a tím že dotáhly architektury AI modelu typu Mixture of experts do celkem daleko neznamená že to dotáhly do cíle, ale že se k němu přiblížily
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 2. 2025 14:28
Tu AI nevyvýjala čínska vláda a nemali obmedzenia, skrátka klamali.
Já netvrdil že ji vyvíjí čínská vláda. Omezení samozřejmě měly. Do číny se nesmí dodávat některý GPU, je úplně jedno kdo je zákazník.
Zákaz dovozu GPU do Číny je iba lajstro. Reálne môžu mať lepšie GPU, než reportujú.Pašovanie embargovaných technológii nie je novinka, do Československa sa vozili cez Juhosláviu. Momentálne Singapur od Nvidie veľa nakupoval, je tam podozrenie.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 2. 2025 22:42
To, že zákaz lze obejít, neznamená že to je jen lejstro. Zákaz stále plní funkci omezení objemu GPU do něj spadajících které jsou v číně obecně k dispozici. Musí se vozit přes prostředníky či jinak pašovat. Tak či tak to DeepSeek omezuje. Ostatně pro to je důkazem i to že nemají dost GPU na poskytování služeb deepseek-r1 pro zákazníky.
Každopádne, zázrak sa nekonal, iba klamlivo nareportovali použitý hardvér. Že ich to do budúcnosti ombedzí v raste, nepochybujem. Teraz si musí Nvidia dávať väčší pozor, komu čo predáva. S povoleným HW zázraky prestanú a nejak to vyšumí.
Nejsem proti. Autorský zákon je tak starý, že s něčím podobným vůbec nemohl počítat.
No, nemůžu říct, že bych se nikdy proti autorskému zákonu nezpronevěřil a že se všemi jeho dopady souhlasím. Nicméně myslím, že autoři děl mají právo chtít za svou práci zaplaceno a navíc rozhodně mají právo odmítnout to, aby se na jejich práci vytrénoval (zjednodušeně řečeno si nastavil váhy NN) stroj a následně je okrádal o práci používáním tím že je bude imitovat. Jo a než odpovíte něco v tom smyslu, že to je stejné, jako když si to přečte člověk a následně ovlivněn knihou napíše svou, tak to opravdu stejné není. To že tyto nástroje používají princip inspirovaný fungování lidským mozkem, ještě neznamená, že jde o lidi. To byste mohl stejně tak říct, že když si propašujete do kina kameru a natočíte si film, že se vlastně jen vaše kamera koukala s vámi.
"zapadni firmy trenovali" ?
Copak to, ale už zase ten hnus "*Spisovatelky a spisovatelé" ... Redakce by měla Urbana vyhodit, nebo mu aspoň zaplatit nějaký kurzy spisovné češtiny.
Je to opravdu hnus. Pojmenování dle rodu by bylo na místě, pokud by se účastnily opravdu prokazatelně obě skupiny pohlaví a ještě byly nějak od sebe během toho důvodně rozděleny (například probíhala ženská a mužská soutěž v dané kategorii). Jinak se používá supletivní plurál, a ten je vždy rodu mužského. Tedy lidé, sousedé a kupodivu i spisovatelé. A všem soudným lidem je jasné, že tento suplement nikoho nediskriminuje, protože v něm může být zastoupení rodů v jakémkoliv poměru, tedy mohou být i ženy spisovatelky v přesile. Pouze pomateným lidem zblblým hypertrofovanou doktrínou extrémního feminismu přijde z nějakého důvodu dobré (sprosté slovo) kazit český jazyk nadbytečným zdůrazňováním existence rodů a tedy pohlaví u jednotlivých povolání nebo rolí lidí ve společnosti. Je to vždycky na facku, když tohle nějaký mamlas ve veřejném prostoru pronese. Vždycky si říkám, že má nějaký problém se sebe určením, a že by tím ale neměl zatěžovat ostatní, agenda do slušného vyjadřování se nepatří.
Za totáče papaláši taky začínali projevy (a že jich bylo): Vážené soudružky, vážení soudruzi... Někomu to holt chybí. 🙂
Zákony natož etika jsou jen pro chudé.
Tim tento zpusob jeste tuplem povazuji za zcela eticky prijatelny a socialne jako jediny spravny. Pojem dusevni majetek je, z vedeckeho hlediska, naprosto neexistujici vec a zlocinecka konstrukce.
Tak treba ucitele dostavaji vyplatu taky za cosi vicemene neexistujiciho. Mozna i zlocinneho, vid? 😀
Učitel musí svůj čas strávit činností, za kterou mu zaměstnavatel zaplatí. Strávený čas = vydělaný peníze. Co to má společnýho s duševním vlastnictvím?
Ten straveny cas?Kdyz uz si teda nekdo dokaze prijit s genialni myslenkou, ze je to jenom o case... 😉
Ehmmm... učitelé berou časovou mzdu, nejsou placeni v úkole podle počtu žáků, počtu vyslovených vět nebo počtu opravených písemek.
Hmm ty si do skoly nechodil? A do zivota si taky nechodil? Vsechno co delas a za co si nechavas platit je jen o stravenem case a o nicem jinem to nikdy nebylo. Nikdy.
To by pak i patenty byli neexistující a Einstain chodil do práce zbytečně, když dělal na patentovém úřadu.
Co je tohle za argument? Nedává smysl
Reaguju na větu: "Pojem dusevni majetek je, z vedeckeho hlediska, naprosto neexistujici vec"Těma patentama ukazuju že to není pravda. U patentů jsou vědecké vynálezy právě duševně chráněny před nezákonným využitím a je tím z toho vytvořený majetek.
Tema patentama lidstvo ukazuje, jak je uplne mimo misu.NIKDO z nas NIKDY nic nevymyslel! Tak to je a je to vedecky prokazano ..
Záleží jak je to myšlený. Tady z ty stručný poznámky ta myšlenka jasná není. Pak jestli existuje třeba majetek, tak jde o lidský pravidla, stejně tak ty patenty jsou lidský pravidla a státní zákony.Jinak lidi rozlišují vědecké vynálezy a vědecké objevy. Objev je např objevený přírodní fyzikální zákon E=m*c^2, který fungoval i před objevem. Vynález je třeba stroj jako hodinový strojek který před vynálezem neexistoval. Patentovat jde vynálezy, ale objevy ne.
Možná, kdybyste nějaké duševní dílo sám vypotil, tak byste na to měl třeba jiný názor. Neříkám, že se všemi dopady autorského zákona souhlasím, ale tohle je obyčejná krádež, a navíc ještě je zde použito dílo proti jejich autorům.
Leccos jsem uz vypotil a kdo nemoh, tak neplatil, bo sem velky lidumil ..
Pokud bys na to ale tedy koukal z vědeckého pohledu, tedy globálního vesmíru, pak cokoliv se na této miniaturní modré tečce děje, je naprosto zanedbatelné a nesmyslné.Jinak v podstatě jakýkoliv majetek (jakékoliv vlastnictví) je pouze duševní. Pro lepší pocit navíc zaznamenaný na fyzickém nosiči (smlouvě). Z vědeckého hlediska je etika neexistující a co je považováno za správné/nesprávné záleží na dohodě. Je etické okrádat kvůli vyššímu dobru? Je etické okrádat zloděje? Je etické okrádat kvůli veřejnému zájmu? Co je vlastně etika? (Čímž neříkám, že v tomto případě jsou okradení také zloději - je to jen filozofická otázka nevztahující se k žádným existujícím událostem či osobám.)Co když ale spisovatel ve svém vlastním díle použije myšlenky z jiných knih, které četl? Je to také duševní krádež? Co když použije myšlenky z jiných knih, které ale nečetl? To že více lidí na světě má podobné myšlenky je statisticky vysoce pravděpodobné. Je to také krádež?Názor na to co je správné má každý jiný, přičemž z globálního hlediska je vše nesmyslné - včetně tohoto mého příspěvku.
Jakykoliv majetek je toliko iluzorni ..
Z "ulozto.cz" už nic nestáhne. Nejde o pirátské filmy, ale o české knihy a české překlady knih.
Tak je stáhne z Fasthare ze Seychell no. :) Nechápu, že to nemělo Uložto vyřešený dávno.
Názor byl 1× upraven, naposled 16. 2. 2025 09:14
Potvrďte prosím přezdívku, kterou jsme náhodně vygenerovali, nebo si zvolte jinou. Zajistí, že váš profil bude unikátní.
Tato přezdívka je už obsazená, zvolte prosím jinou.