Hardware | Počítače

Při práci tichý, při hraní chladný: Jak optimalizovat chlazení počítače

Vadí vám hlučný počítač? Projdeme metody, jak jej efektivně ztišit, a přitom netrápit jednotlivé komponenty vysokou teplotou. Přinášíme rovněž návod krok za krokem, jak počítač teplotně optimalizovat a redakční tipy na tiché ventilátory a skříň.

Počítač postavený zapáleným fanouškem anebo dobrou firmou, a počítač pouze seskládaný bez většího zájmu poznáte snadno: zatímco první bude tichý, ten druhý se nepříjemně rozhučí i při minimální zátěži. Tichý počítač není otázkou velkých investic, jako spíše ladění a správného nastavení.

Hned v úvodu také přiznejme, že sestavit počítač, který bude tichý i při hraní náročných her, zkrátka nelze, případně pouze za cenu vysokých nákladů do kompletního vodního chlazení. Tuto situaci ale elegantně řeší headset. Pokud ale chcete mít maximální klid při běžné práci, sledování filmů či surfování po internetu, zde je několik tipů.

Před nákupem

Pokud teprve stojíte před nákupem nového počítače, pamatujte na několik jednoduchých tipů vedoucích k tiššímu počítači.

Počítačová skříň: většinu svých skříní prodávají výrobci již osazenou jedním, dvěma či třemi ventilátory. Vybírejte skříně nejlépe s trojicí ventilátorů, které bývají připojeny do malého rozbočovače. Pokud jsou ventilátory skříně napájeny mezikusem z konektoru molex (to jsou ty pro napájení pevných disků), pak je nelze regulovat. Ačkoli ventilátory dodávané se skříní obvykle neoplývají kvalitou, pokud je lze zpomalit, nevadí, a zatím se investici do rychlejších můžete vyhnout. Menší skříně většinou osadíte menším počtem ventilátorů. Některé skříně jsou z výroby opatřeny tlumícím materiálem, jeho přínos však nebývá zásadní a je lepší investovat do kvalitnějších ventilátorů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na devíti webech.

Vyzkoušet za 1 Kč Nebo samostatné Živě Premium

Témata článku: Hardware, Internet, Počítače, Články z Computeru, Excel, vodní chlazení, Základní deska, Log In, Arctic Freezer, Roztočení, Chlazení, Ztišení, Fractal design, AliExpress, Počítač, Otáčka, Konektor, CSV, Ventilátor, Teplota, Halla, Skříň, Procesor, Noctua, SIV, Stolní počítače na Heureka.czSex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

Sex manželských párů? Jen výjimečně. Ložnice ovládnou roboti s umělou inteligencí

** Sex manželských párů jen při zvláštních příležitostech. ** Ložnice ovládnou sexuální roboti s umělou inteligencí. ** I to je jeden ze závěrů Mezinárodní robotické konference.

Filip KůželJiří Liebreich
RobotiSexUmělá inteligence
Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

Nastal pravý čas na výměnu telefonu. Jak poznat, že ten váš už dosluhuje?

** Jak poznat, že váš telefon má nejlepší dny za sebou? ** Vypadá potlučeně, má pavučinu nebo nedostává aktualizace? ** Ukážeme si, kdy má smysl jeho oprava, a kdy už jen koupě nového

Martin Chroust
Prasklý displejVysloužilý mobilSmartphony
Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

Tuto českou základnu plnou satelitů nesmíte vidět. V Mapy.cz je každá anténa pečlivě vyretušovaná

** Zapomeňte na rozčtverečkovaná místa, kterých si každý všimne ** Mapy.cz musely dokonale zakrýt desítky parabol ** Základnou se přitom na webu chlubí i její majitel. Kocourkov

Jakub Čížek
ČeskoMapy.czMapy
Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

Google není jen vyhledávač: 15 užitečných funkcí, o kterých možná ani nevíte

** Google umí kromě vyhledávání i spoustu dalších věcí ** Vybrali jsme více než 15 užitečných funkcí a schopností ** Stačí zadat do vyhledávače ta správná klíčová slova

Karel Kilián
TipyVyhledávačeGoogle
Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

Kurvítka v základní výbavě, výrobci mají umělé zastarávání v malíku. Začalo to bateriemi, pokračuje softwarem

** Nejen mobilní výrobci jsou naučeni rok od roku prodávat stále více telefonů ** Tento trend se však zákonitě musí někdy zastavit ** Jenže, co naplat, když jsou starší zařízení „uměle“ nepoužitelná?

Martin Chroust
Prasklý displejBaterieAktualizace softwaru