Fake News | Deep Fake

Prezident Miloš Zeman propaguje nový seriál od HBO. Jedná se o falešné video

HBO v rámci propagace nového seriálu V bezvědomí uveřejnilo upoutávku, v níž vede falešný prezident Zeman projev. Autorem je umělec věnující se tvorbě podobných videí. Cílem videa a seriálu je upozornit na aktuální možnosti technologií.

Uživatel s přezdívkou Ctrl Shift Face se dlouhodobě věnuje tvorbě deep fake videí, kdy do populárních filmů či seriálů dosazuje jiné herce. V aktuálním videu od HBO vytvořili obraz prezidenta Miloše Zemana, který pronáší falešný projev. Hlas mu propůjčil imitátor Petr Jablonský.

Společnost se videem snaží propagovat nový seriál Bez vědomí, který uvede již 17. listopadu. Ten se ale nevěnuje technickému pokroku či fake news, jak by se mohlo na první pohled zdát. Jedná se o fiktivní drama z roku 1989, které pojí s aktuálním videem to, že ne vše je takové, jak se zprvu jeví. Dostupné bude i v rámci HBO GO. Autoři využili, dle svých slov, postavu prezidenta pouze pro demonstraci technických možností manipulace s informacemi.

S podobnými videi na propagaci přišli i v Británii, kde propagovali výstavu Spectre. V tomto případě využili obličej Marka Zuckerberga, Donalda Trumpa či Kim Kardashian.

Podobných kousků bude v budoucnu přibývat, doufejme ale, že pouze v rámci propagačních videí a hlavně označené, jako falešné. Na odhalování podobných nepřiznaných videí, už ale pracují i firmy jako Adobe či Google. Ti se snaží přijít se softwarem, který dokáže rozpoznat, zda někdo s videem či fotografií někdo manipuloval, či nikoliv.

Jak bojovat proti fake news?

Diskuze (25) Další článek: Optická iluze, nebo budoucnost námořnictva? Kousek kovu vhozený do vody odmítá klesnout ke dnu

Témata článku: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,