Google | Umělá inteligence | G Suite

Prezentace Google umí poslouchat přednášejícího a zobrazit na slajdech titulky. Časem je i přeloží

Prezentace Google umí poslouchat přednášejícího a zobrazit na slajdech titulky. Časem je i přeloží

Aplikace Prezentace Google, součást online kancelářského balíku, přináší novou funkci zobrazování „živých titulků“. Jejím cílem je usnadnit sledování prezentací uživatelům s poruchou sluchu, časem by se mohl přidat i automatický překlad pro možnost sledování prezentace v cizím jazyce. Podobně již automatické překlady fungují na YouTube.

Novinka má v reálném čase přepisovat mluvené slovo (tedy typicky komentář přednášejícího) do podoby titulků, zobrazovaných pod snímkem. K záznamu zvuku přitom stačí mikrofon, připojený k počítači, zbytek zajišťuje software pro převod řeči na text.

Stačí jen mikrofon

Jakmile začne přednášející mluvit do mikrofonu, objeví se v dolní části obrazovky titulky. Funkce funguje pro jednoho uživatele, titulky jsou zpracovávány strojovým učením a jsou silně ovlivněny přízvukem mluvčího, hlasovou modulací a intonací. Google hodlá dále pracovat na zlepšování kvality titulků.

Funkce má primárně pomoci neslyšícím divákům, kterým dovolí sledovat kromě obsahu snímku také mluvený komentář. Pomoci ale může také v cizojazyčných prezentacích, kde je často pro diváka jednodušší překládat text z titulků než z mluvené řeči. Google dodává, že titulky mohou být užitečné i pro lidi bez problémů se sluchem - umožní vést prezentaci v hlučných sálech nebo v místnostech se špatným šířením zvuku bez nutnosti křičet.

Google dohání Microsoft

Google tak do své online kanceláře přináší funkci podobnou Presentation Translator for PowerPoint, která je pro MS PowerPoint k dispozici od loňského roku. Překladač prezentací pomáhá překonávat jazykovou bariéru tím, že umožňuje zobrazení titulků v jednom z více než 60 podporovaných jazyků přímo na telefonech účastníků.

Funkce zobrazování titulků v Prezentacích Google je dostupná od minulého týdne, ovšem zatím pouze pro americkou angličtinu. Pro její aktivaci stačí klepnout na tlačítko CC v navigačním panelu, nebo použít klávesovou zkratku Ctrl + Shift + C. Vyhledávací gigant plánuje v budoucnu zprovoznit tuto funkci i v dalších jazycích, nicméně zatím neuvedl žádný konkrétní termín.

Váš názor Další článek: Chrome 70 přináší picture-in-picture na YouTube. Brzy se snad rozšíří i dále

Témata článku: Google, Microsoft, YouTube, Umělá inteligence, Strojové učení, Microsoft Office, G Suite, PowerPoint, Jazyková bariéra, Mluvené slovo, Loňský rok, Zobrazování, Navigační panel, Titulky, Jazyk, Mluvená řeč, Prezentace, Online kancelář, Podporovaný jazyk, Automatický překlad, Sluch, Nová funkce, Mikrofon, Funkce, Minulý týden


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

Pojďme programovat elektroniku: Vyzkoušíme IR, ovládneme světýlko přes Bluetooth a vyšleme zprávu na sto metrů

** Budeme odposlouchávat IR ovladač klimatizace ** Vyrobíme laciný rádiový vysílač ** Vyzkoušíme komunikaci pomocí Bluetooth a v pásmu 433 MHz

Jakub Čížek | 20

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

Jak jsme je mohli používat? V těchto věcech Windows 10 předčí staré Sedmičky

** Windows 10 nejsou jen moderní aplikace, ale i spousta vychytávek a funkcí navíc. ** U většiny z nich si ani neuvědomujeme, že byly někdy jinak. ** Některé věci jsou zcela nové, jiné zase pocházejí už z Windows 8.

Vladislav Kluska | 215Aktuální číslo časopisu Computer

Jak nastavit a ochránit nový mobil

Velký test bezdrátových klávesnicí a myší

Počítače v roce 2019

Srovnání barevných laserových multifunkcí