Prezentace Google umí poslouchat přednášejícího a zobrazit na slajdech titulky. Časem je i přeloží

Prezentace Google umí poslouchat přednášejícího a zobrazit na slajdech titulky. Časem je i přeloží

Aplikace Prezentace Google, součást online kancelářského balíku, přináší novou funkci zobrazování „živých titulků“. Jejím cílem je usnadnit sledování prezentací uživatelům s poruchou sluchu, časem by se mohl přidat i automatický překlad pro možnost sledování prezentace v cizím jazyce. Podobně již automatické překlady fungují na YouTube.

Novinka má v reálném čase přepisovat mluvené slovo (tedy typicky komentář přednášejícího) do podoby titulků, zobrazovaných pod snímkem. K záznamu zvuku přitom stačí mikrofon, připojený k počítači, zbytek zajišťuje software pro převod řeči na text.

Stačí jen mikrofon

Jakmile začne přednášející mluvit do mikrofonu, objeví se v dolní části obrazovky titulky. Funkce funguje pro jednoho uživatele, titulky jsou zpracovávány strojovým učením a jsou silně ovlivněny přízvukem mluvčího, hlasovou modulací a intonací. Google hodlá dále pracovat na zlepšování kvality titulků.

Funkce má primárně pomoci neslyšícím divákům, kterým dovolí sledovat kromě obsahu snímku také mluvený komentář. Pomoci ale může také v cizojazyčných prezentacích, kde je často pro diváka jednodušší překládat text z titulků než z mluvené řeči. Google dodává, že titulky mohou být užitečné i pro lidi bez problémů se sluchem - umožní vést prezentaci v hlučných sálech nebo v místnostech se špatným šířením zvuku bez nutnosti křičet.

Google dohání Microsoft

Google tak do své online kanceláře přináší funkci podobnou Presentation Translator for PowerPoint, která je pro MS PowerPoint k dispozici od loňského roku. Překladač prezentací pomáhá překonávat jazykovou bariéru tím, že umožňuje zobrazení titulků v jednom z více než 60 podporovaných jazyků přímo na telefonech účastníků.

Funkce zobrazování titulků v Prezentacích Google je dostupná od minulého týdne, ovšem zatím pouze pro americkou angličtinu. Pro její aktivaci stačí klepnout na tlačítko CC v navigačním panelu, nebo použít klávesovou zkratku Ctrl + Shift + C. Vyhledávací gigant plánuje v budoucnu zprovoznit tuto funkci i v dalších jazycích, nicméně zatím neuvedl žádný konkrétní termín.

Váš názor Další článek: Chrome 70 přináší picture-in-picture na YouTube. Brzy se snad rozšíří i dále

Témata článku: Google, YouTube, Microsoft, Umělá inteligence, Strojové učení, Microsoft Office, PowerPoint, G Suite, Automatický překlad, Klávesová zkratka, Zobrazování, Jazyk, Sluch, Cizí jazyk, Mluvený komentář, Dolní část, Mluvená řeč, Nová funkce, Navigační panel, Reálný čas, Titulky, Minulý týden, Podporovaný jazyk, Jazyková bariéra, Loňský rok


Určitě si přečtěte

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

Nový iPhone a další novinky Applu: sledujte, na co se zase budou stát fronty

** Apple dnes představuje nové produkty v čele s novými iPhony ** Nemusí zůstat jen u telefonů, čekají se i další novinky ** Úvodní přednáška začíná v 19:00 našeho času

David Polesný | 57

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 57

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

Windows 10 už jsou na 700 milionech počítačů, ale není to jen labutí píseň?

** Windows 10 překonaly hranici 700 milionů instalací ** To je úctyhodné číslo a miliarda se blíží ** Analýzy ale i tak ukazují proměnu, jak používáme počítače a mobily

Jakub Čížek | 50


Aktuální číslo časopisu Computer

Odhalte skryté funkce Windows 10

Test levných Androidů do 4 000 Kč

Srovnání úsporných minipočítačů

Změřili jsme rychlost 10Gb/s ethernetu