Google | Umělá inteligence | G Suite

Prezentace Google umí poslouchat přednášejícího a zobrazit na slajdech titulky. Časem je i přeloží

Prezentace Google umí poslouchat přednášejícího a zobrazit na slajdech titulky. Časem je i přeloží

Aplikace Prezentace Google, součást online kancelářského balíku, přináší novou funkci zobrazování „živých titulků“. Jejím cílem je usnadnit sledování prezentací uživatelům s poruchou sluchu, časem by se mohl přidat i automatický překlad pro možnost sledování prezentace v cizím jazyce. Podobně již automatické překlady fungují na YouTube.

Novinka má v reálném čase přepisovat mluvené slovo (tedy typicky komentář přednášejícího) do podoby titulků, zobrazovaných pod snímkem. K záznamu zvuku přitom stačí mikrofon, připojený k počítači, zbytek zajišťuje software pro převod řeči na text.

Stačí jen mikrofon

Jakmile začne přednášející mluvit do mikrofonu, objeví se v dolní části obrazovky titulky. Funkce funguje pro jednoho uživatele, titulky jsou zpracovávány strojovým učením a jsou silně ovlivněny přízvukem mluvčího, hlasovou modulací a intonací. Google hodlá dále pracovat na zlepšování kvality titulků.

Funkce má primárně pomoci neslyšícím divákům, kterým dovolí sledovat kromě obsahu snímku také mluvený komentář. Pomoci ale může také v cizojazyčných prezentacích, kde je často pro diváka jednodušší překládat text z titulků než z mluvené řeči. Google dodává, že titulky mohou být užitečné i pro lidi bez problémů se sluchem - umožní vést prezentaci v hlučných sálech nebo v místnostech se špatným šířením zvuku bez nutnosti křičet.

Google dohání Microsoft

Google tak do své online kanceláře přináší funkci podobnou Presentation Translator for PowerPoint, která je pro MS PowerPoint k dispozici od loňského roku. Překladač prezentací pomáhá překonávat jazykovou bariéru tím, že umožňuje zobrazení titulků v jednom z více než 60 podporovaných jazyků přímo na telefonech účastníků.

Funkce zobrazování titulků v Prezentacích Google je dostupná od minulého týdne, ovšem zatím pouze pro americkou angličtinu. Pro její aktivaci stačí klepnout na tlačítko CC v navigačním panelu, nebo použít klávesovou zkratku Ctrl + Shift + C. Vyhledávací gigant plánuje v budoucnu zprovoznit tuto funkci i v dalších jazycích, nicméně zatím neuvedl žádný konkrétní termín.

Váš názor Další článek: Chrome 70 přináší picture-in-picture na YouTube. Brzy se snad rozšíří i dále

Témata článku: Microsoft Office, Microsoft, Google, YouTube, Umělá inteligence, Strojové učení, PowerPoint, G Suite, Mluvená řeč, Reálný čas, Americká angličtina, Mikrofon, Prezentace, Cizí jazyk, Navigační panel, Mluvený komentář, Titulky, Online kancelář, Dolní část, Klávesová zkratka, Podporovaný jazyk, Zobrazování, Minulý týden, Mluvené slovo, Loňský rok, Nejlepší kancelářský počítač na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

Dostali jste nový počítač? Tohle s ním udělejte, než ho začnete používat

** Každý nový počítač si zaslouží počáteční péči ** Odinstalujte bloatware a nezapomeňte na vhodné nastavení ** Poradíme, jak se o počítač s Windows 10 postarat

David Polesný, Stanislav Janů | 71

David PolesnýStanislav Janů
PočítačeNotebooky
Air Bank, Fio banka a MONETA zakládají alianci pro bankovní identitu
Jakub Čížek
BankaČeskoeGovernment
Zapomeňte na destičky. Raspberry Pi 400 je nový počítač zabudovaný do klávesnice
Lukáš Václavík
Raspberry PiPočítače
Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

Nejlepší příslušenství k počítači. Tipy na osvědčené klávesnice, tiskárny, routery…

** Tipy na užitečné příslušenství k počítačům ** Poradíme, s jakými produkty neuděláte chybu ** Některé z věcí mohou být dobrými vánočními dárky

David Polesný, Stanislav Janů | 20

David PolesnýStanislav Janů
Příslušenství
Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

Nejlepší herní notebooky a pracovní stroje: Když máte více než 20 tisíc

** Když máte na notebook více než 20 tisíc korun, odpadají kompromisy ** Notebooky na práci dostávají tenká kovová těla a styl ** Herní notebooky zvládnou i nejmodernější hry v plné kvalitě

David Polesný | 43

David Polesný
Notebooky
Lidl buduje chytrou domácnost, propojí všechno se vším
Lukáš Václavík
LidlChytrá domácnostIoT

Aktuální číslo časopisu Computer

Jak prodloužit výdrž notebooku

Velké testy: gamepady a inkoustové tiskárny

Důkladný test Sony Playstation 5