Převratné změny značení Intelu: Core i7 není jen Nehalem

Mysleli jste si dosud, že čtyřjádrové Nehalemy s tříkanálovým řadičem pamětí jsou Core i7 a připravovaná čtyřjádra pro střední třídu ponesou označení Core i5? Zapomeňte!

Když slyším, že někdo hodlá zjednodušit značení svých produktů, protože je příliš složité, obvykle mi běhá mráz po zádech. Prý kvůli přílišné složitosti značení stávajících modelů, které je plné nesrozumitelných předpon, modifikátorů a přípon, se k tomuto kroku teď odhodlal Intel. Důvodem mají být zmatky, které jsou kolem současných derivátů architektury Intel Core, jako je Core 2 Duo či Core 2 Quad.

Ideální příležitostí k zavedení nového značení je příchod nové generace, který odstartovaly první procesory ze skupiny Core i7.

Když na Anandtechu před pár dny testovali připravované čtyřjádro Lynnfield s dvoukanálovým řadičem pamětí, autor, který už zřejmě měl informace, že se něco takového chystá, už jej záměrně nenazýval „Core i5“, ale mluvil o něm pouze jako o Lynnfieldu.

Jedno Core vládne všem... skoro

Většinu procesorů má zastřešit jediná značka „Intel Core“. Nově mají existovat tři úrovně procesorů, Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. Z tohoto značení prý bude zřejmé, do jaké kategorie má zákazník daný produkt zařadit, a zjednoduší se výběr z široké nabídky dostupných modelů. Důležitým prvkem je to, že v případě Core i(n) nejde o značky ani modelové řady, ale o modifikátory, které mají signalizovat vlastnosti procesoru a jeho výhody.

Nejlépe vybavené modely Core tedy budou spadat do skupiny Core i7, procesory střední třídy budou patřit do Core i5 a nižší třída má být Core i3.

Klepněte pro větší obrázek 

Dále Intel tvrdí, že zůstane zachována značka Intel Celeron pro nejnižší třídu procesorů za nízké ceny a Pentium pro procesory pro základní používání, a samozřejmě Atom pro malá zařízení, jako jsou netbooky a smartphony. Zjednodušeně řečeno, Celeron bude dobrý, Pentium lepší, a Intel Core to nejlepší, co Intel nabídne, a budu-li parafrázovat jeden z komentářů pod zápiskem z blogu Intelu, Core i3 bude dobrý z toho nejlepšího, Core i5 lepší z toho nejlepšího a Core i7 to nejlepší z toho nejlepšího v nabídce.

Pro příklad – plánované mainstreamové čtyřjádrové procesory s jádrem Lynnfield ponesou značku Intel Core, ale budou spadat do skupiny Intel Core i5 i Intel Core i7 v závislosti na tom, jakou sadu vlastností bude mít konkrétní model a na jeho schopnostech. Mobilní Clarksfield se pak protlačí do nejvyšší řady Core i7.

Po zjednodušení značení tedy budeme mít namísto řady Atom, Celeron, Pentium, Core 2 Duo a Core 2 Quad skupiny Atom, Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 a Core i7. Ale abychom nebyli zase tak zlí – má to i svou logiku. Zatímco dnes se v modelovém značení mísí různé vlastnosti – máme jednojádrové a dvoujádrové Celerony a Pentia, a dvoujádrová Core 2 Duo a čtyřjádrová Core 2 Quad, v případě nového schématu už se do označení počty jader nemíchají.

První procesory ze skupiny Core i7 už jsou na trhu, zástupci skupiny Core i5 a i3 se objeví v příštích měsících. Starší značky budou z trhu postupně mizet.

Malou záhadou stále zůstává, co se u připravovaných produktů bude dít s modelovým značením a jaké konkrétní vlastnosti rozhodnou o tom, zda je daný procesor i3, i5 nebo i7. A také to, proč Intel zvolil právě označení i3, i5 a i7. Některé komentáře už žertují, že nové značení vzniklo nejspíš skloubením úspěšného modelového značení „iProduktů“ od Apple s modelem BMW, který rovněž proslul svými modely trojkové, pětkové a sedmičkové řady.

Hvězdičko blýskavá…

Předzvěstí nového značení bylo ohlášení nových šťítků a „Star ratingu“ – jednoduchého hodnocení procesoru jednou až pěti hvězdičkami, které mají vyjadřovat schopnosti procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Co přesně konkrétní počet hvězdiček znamená, napovídá až úsměvně působící vysvětlení:

Klepněte pro větší obrázek Nejpokročilejší inteligence a přelomové technologie maximalizující výpočetní výkon a možnosti

Klepněte pro větší obrázek Pokročilá inteligence, prémiové technologie a rychlost, která vám pomůže udělat víc

Klepněte pro větší obrázek Chytré, rychlé a energeticky efektivní technologie

Klepněte pro větší obrázek  Spolehlivé a vyzkoušené

Klepněte pro větší obrázek  Výhodné a spolehlivé

Hned v tom máme jasno.

Nejhezčí na novém systému asi je, že se mi ani po usilovném brouzdání webu Intelu nepovedlo zjistit, co počet hvězdiček opravdu znamená a co jej ovlivňuje. Přestože tento způsob hodnocení existuje několik týdnů, už teď v něm něco nesedí. Když pomineme skutečnost, že stejné hodnocení mobilních a stolních procesorů musí nutně budit dojem, že jsou stejně výkonné a stejně dobré, nejde mi do hlavy, čím si Core 2 Duo E7600 vysloužilo privilegium v podobě pěti hvězdiček, když celá řada E8000 spadá do čtyřhvězdičkové kategorie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Třeba na to přijdete vy. Zbytek řady E7000 spadl na tři hvězdičky možná kvůli absenci podpory virtualizačních technologií.

(Doplněno: Rozuzlení se nám dostalo přímo od Intelu. V tabulce s ratingem procesorů na adrese http://www.intel.com/consumer/rating.htm, ze které pocházejí výše uvedené snímky, je chyba. Správnou podobu tabulky najdete na této adrese, kde už E7600 přísluší s ostatními modely z řady E7000 do tříhvězdičkové kategorie. Na nápravě už se pracuje.)

Pohřbíváme a transformujeme

Změny postihnou ale nejen značení procesorů, ale odnesou je i platformy. Platforma Intel vPro určená pro podnikovou sféru se převtělí rovnou do modelového značení jako… to byste neuhodli… přípona za označení procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Nepříliš pochopitelný je přerod úspěšné značky pro notebookovou platformu Centrino. Počátkem roku 2010 se má stát značka „Centrino“ synonymem toho nejlepšího, co Intel nabízí v oblasti Wi-Fi a WiMAX. Ale možná jde o účel světící prostředky, označení Centrino se nebude motat mezi ostatními platformami a na noteboocích nálepka Intel Centrino zůstane, aniž by nezasvěcení tušili, že znamená něco jiného než kdysi.

Témata článku: Hardware, Core, Intel Core, Intel Core I3, Intel Core I5, Intel Core I7, Quad, Rating, Core i5, Úspěšný model, Nejnižší třída

21 komentářů

Nejnovější komentáře

  • Whill 20. 6. 2009 16:55:33
    "Spolehlivé a vyzkoušené" :-D ... a tak to dopada, kdyz se ozve...
  • ynteligent 20. 6. 2009 16:16:39
    No myslim si ze si si nevybral prave dobry priklad.... BMW vyrabaju nemci,...
  • sekunda 20. 6. 2009 10:45:42
    upresnenie prekladu: najsprostejsie znacenie na svete je v preklade...
Určitě si přečtěte

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

Vrcholí bitcoinová občanská válka. Populární kryptoměně hrozí krize nebývalých rozměrů

** Všichni chtějí rychlejší a lepší Bitcoin ** Jenže každý má trošku jiné zájmy ** Spor může už za pár dnů skončit velkou krizí

16.  7.  2017 | Jakub Čížek | 73

Čína dělá pokroky s bojovými inteligencemi hejna

Čína dělá pokroky s bojovými inteligencemi hejna

** Inteligence hejna je druh AI, která je založená na chování hejna jednoduchých autonomních systémů ** Inženýři se inspirovali v přírodě, kde jsou podobná hejna často k vidění ** V Číně rozeznali velký potenciál, jaký mají pro bojové operace hejna malých dronů

14.  7.  2017 | Stanislav Mihulka | 11

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

TOP 5: nápady, které předběhly dobu

** Být první ještě neznamená být úspěšný ** Někdy je vynález tak geniální, že doba pro něj musí teprve dozrát ** Podívejte se na pět typických ukázek ze světa technologií

13.  7.  2017 | Jakub Michlovský | 13


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 11 telefonů do 6 000 Kč

Postavte si a přetaktujte počítač

Srovnali jsme 7 sportovních kamer

Která zaměstnání nahradí roboti?