Převratné změny značení Intelu: Core i7 není jen Nehalem

Mysleli jste si dosud, že čtyřjádrové Nehalemy s tříkanálovým řadičem pamětí jsou Core i7 a připravovaná čtyřjádra pro střední třídu ponesou označení Core i5? Zapomeňte!

Když slyším, že někdo hodlá zjednodušit značení svých produktů, protože je příliš složité, obvykle mi běhá mráz po zádech. Prý kvůli přílišné složitosti značení stávajících modelů, které je plné nesrozumitelných předpon, modifikátorů a přípon, se k tomuto kroku teď odhodlal Intel. Důvodem mají být zmatky, které jsou kolem současných derivátů architektury Intel Core, jako je Core 2 Duo či Core 2 Quad.

Ideální příležitostí k zavedení nového značení je příchod nové generace, který odstartovaly první procesory ze skupiny Core i7.

Když na Anandtechu před pár dny testovali připravované čtyřjádro Lynnfield s dvoukanálovým řadičem pamětí, autor, který už zřejmě měl informace, že se něco takového chystá, už jej záměrně nenazýval „Core i5“, ale mluvil o něm pouze jako o Lynnfieldu.

Jedno Core vládne všem... skoro

Většinu procesorů má zastřešit jediná značka „Intel Core“. Nově mají existovat tři úrovně procesorů, Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. Z tohoto značení prý bude zřejmé, do jaké kategorie má zákazník daný produkt zařadit, a zjednoduší se výběr z široké nabídky dostupných modelů. Důležitým prvkem je to, že v případě Core i(n) nejde o značky ani modelové řady, ale o modifikátory, které mají signalizovat vlastnosti procesoru a jeho výhody.

Nejlépe vybavené modely Core tedy budou spadat do skupiny Core i7, procesory střední třídy budou patřit do Core i5 a nižší třída má být Core i3.

Klepněte pro větší obrázek 

Dále Intel tvrdí, že zůstane zachována značka Intel Celeron pro nejnižší třídu procesorů za nízké ceny a Pentium pro procesory pro základní používání, a samozřejmě Atom pro malá zařízení, jako jsou netbooky a smartphony. Zjednodušeně řečeno, Celeron bude dobrý, Pentium lepší, a Intel Core to nejlepší, co Intel nabídne, a budu-li parafrázovat jeden z komentářů pod zápiskem z blogu Intelu, Core i3 bude dobrý z toho nejlepšího, Core i5 lepší z toho nejlepšího a Core i7 to nejlepší z toho nejlepšího v nabídce.

Pro příklad – plánované mainstreamové čtyřjádrové procesory s jádrem Lynnfield ponesou značku Intel Core, ale budou spadat do skupiny Intel Core i5 i Intel Core i7 v závislosti na tom, jakou sadu vlastností bude mít konkrétní model a na jeho schopnostech. Mobilní Clarksfield se pak protlačí do nejvyšší řady Core i7.

Po zjednodušení značení tedy budeme mít namísto řady Atom, Celeron, Pentium, Core 2 Duo a Core 2 Quad skupiny Atom, Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 a Core i7. Ale abychom nebyli zase tak zlí – má to i svou logiku. Zatímco dnes se v modelovém značení mísí různé vlastnosti – máme jednojádrové a dvoujádrové Celerony a Pentia, a dvoujádrová Core 2 Duo a čtyřjádrová Core 2 Quad, v případě nového schématu už se do označení počty jader nemíchají.

První procesory ze skupiny Core i7 už jsou na trhu, zástupci skupiny Core i5 a i3 se objeví v příštích měsících. Starší značky budou z trhu postupně mizet.

Malou záhadou stále zůstává, co se u připravovaných produktů bude dít s modelovým značením a jaké konkrétní vlastnosti rozhodnou o tom, zda je daný procesor i3, i5 nebo i7. A také to, proč Intel zvolil právě označení i3, i5 a i7. Některé komentáře už žertují, že nové značení vzniklo nejspíš skloubením úspěšného modelového značení „iProduktů“ od Apple s modelem BMW, který rovněž proslul svými modely trojkové, pětkové a sedmičkové řady.

Hvězdičko blýskavá…

Předzvěstí nového značení bylo ohlášení nových šťítků a „Star ratingu“ – jednoduchého hodnocení procesoru jednou až pěti hvězdičkami, které mají vyjadřovat schopnosti procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Co přesně konkrétní počet hvězdiček znamená, napovídá až úsměvně působící vysvětlení:

Klepněte pro větší obrázek Nejpokročilejší inteligence a přelomové technologie maximalizující výpočetní výkon a možnosti

Klepněte pro větší obrázek Pokročilá inteligence, prémiové technologie a rychlost, která vám pomůže udělat víc

Klepněte pro větší obrázek Chytré, rychlé a energeticky efektivní technologie

Klepněte pro větší obrázek  Spolehlivé a vyzkoušené

Klepněte pro větší obrázek  Výhodné a spolehlivé

Hned v tom máme jasno.

Nejhezčí na novém systému asi je, že se mi ani po usilovném brouzdání webu Intelu nepovedlo zjistit, co počet hvězdiček opravdu znamená a co jej ovlivňuje. Přestože tento způsob hodnocení existuje několik týdnů, už teď v něm něco nesedí. Když pomineme skutečnost, že stejné hodnocení mobilních a stolních procesorů musí nutně budit dojem, že jsou stejně výkonné a stejně dobré, nejde mi do hlavy, čím si Core 2 Duo E7600 vysloužilo privilegium v podobě pěti hvězdiček, když celá řada E8000 spadá do čtyřhvězdičkové kategorie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Třeba na to přijdete vy. Zbytek řady E7000 spadl na tři hvězdičky možná kvůli absenci podpory virtualizačních technologií.

(Doplněno: Rozuzlení se nám dostalo přímo od Intelu. V tabulce s ratingem procesorů na adrese http://www.intel.com/consumer/rating.htm, ze které pocházejí výše uvedené snímky, je chyba. Správnou podobu tabulky najdete na této adrese, kde už E7600 přísluší s ostatními modely z řady E7000 do tříhvězdičkové kategorie. Na nápravě už se pracuje.)

Pohřbíváme a transformujeme

Změny postihnou ale nejen značení procesorů, ale odnesou je i platformy. Platforma Intel vPro určená pro podnikovou sféru se převtělí rovnou do modelového značení jako… to byste neuhodli… přípona za označení procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Nepříliš pochopitelný je přerod úspěšné značky pro notebookovou platformu Centrino. Počátkem roku 2010 se má stát značka „Centrino“ synonymem toho nejlepšího, co Intel nabízí v oblasti Wi-Fi a WiMAX. Ale možná jde o účel světící prostředky, označení Centrino se nebude motat mezi ostatními platformami a na noteboocích nálepka Intel Centrino zůstane, aniž by nezasvěcení tušili, že znamená něco jiného než kdysi.

Diskuze (21) Další článek: Antivir Microsoft Security Essentials ještě tento rok

Témata článku: Hardware, Efektivní technologie, Core i5, Úspěšný model, Nehalem, Intel Core I5, Pentium core, Převrat, Intel Core I7, Intel Core, Intel Core I3, Ostatní platforma, Core, Připravovaný produkt, Značení, Nejnižší třída, Nové značení, Quad, Nen, Jediná značka, Stolní procesor, Dvoukanálový řadič, RatingPro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

Pro práci i pro zábavu, pod stromeček. Vybrali jsme 15 tabletů, které se dnes vyplatí koupit

** Jak se zorientovat v široké nabídce tabletů a proč tablet vůbec chtít? ** Vybíráme 13 nejlepších modelů ze všech cenových kategorií ** Cena použitelných tabletů začíná na dvou tisících korunách

Martin Miksa
Tablety
Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

Přehled zařízení, která dostanou Android 12. Aktualizace se týká topmodelů i levnějších telefonů

** Pixely už jej mají, postupně se přidávají další mobilní výrobci ** Android 12 přináší spoustu softwarových novinek a vylepšení ** V našem seznamu se dozvíte, kdy aktualizace dorazí i na váš telefon

Martin Chroust
Android 12Aktualizace softwaruSmartphony
Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Nejvíc sexy holky ve filmech: 60 nejslavnějších erotických symbolů

Krásné ženy jsou pro mnohé erotické a sex symboly. Vybrali jsme ty nejslavnější z několika desetiletí filmové a seriálové tvorby. Najdete zde nejen fotografie, ale také název díla, které herečku proslavilo.

Marek Čech
Filmy a seriály
Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

Lék proti depresi za stokorunu snižuje riziko těžkého průběhu i úmrtí na onemocnění covid-19

** Klinická studie zkoumala vliv antidepresiva fluvoxamin na covid-19 ** Počet úmrtí souvisejících s covidem-19 klesl zhruba o 90 % ** Potřeba intenzivní lékařské péče se snížila zhruba o 65 %

Karel Kilián
COVID-19LékyDepreseMedicína
Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

Programování elektroniky: Proměníme Raspberry Pi Zero 2 W ve čtyřkanálový multimetr s Wi-Fi

** Připojíme k Raspberry Pi desku se čtyřmi čipy INA219 ** A také displej a lištu tlačítek na stativu z 3D tiskárny ** Výsledkem bude voltmetr, ampérmetr a wattmetr s Wi-Fi

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuRaspberry Pi
Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

Musk v e-mailu varuje před bankrotem SpaceX. Ohroženy mohou být starty raket i Starlink

** Elon Musk popsal v e-mailu kritickou situaci kolem motorů Raptor ** Pokud se potíže nevyřeší, může firmě hrozit bankrot ** Sám Musk zrušil dovolenou a šel pracovat na výrobní linku

Karel Kilián
StarshipSpaceXElon Musk
Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

Jak rozmazat dům, aby vás sousedi nemohli šmírovat. Jde to v Mapách Google i na Mapy.cz

** Nelibí se vám, když cizí lidé okukují váš dům? ** Všechny mapové aplikace nabízejí možnost rozmazání snímku ** Máme návod pro Apple Maps, Bing Maps, Mapy Google a Mapy.cz

Karel Kilián
SoukromíNávodyMapy
Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

Pozor na AliExpress. Aby byl pořád levný, musíte zvolit správný způsob dopravy

** Už několik měsíců platí nová daňová pravidla pro zásilky nejen z Asie ** Tkaničky z AliExpressu mohou být stále laciné ** Musíte ale zvolit správného dopravce, jinak poště zaplatíte 150 Kč

Jakub Čížek
E-shopyAliExpress
Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

Recenze Windows 11. Microsoft nás opíjí rohlíkem a omezuje použitelnost

** Oproti Desítkám významně stouply hardwarové požadavky ** Windows 11 mají nový vzhled, ale výrazně narušují workflow. ** Potěší vyhledávání, multitasking i rychlejší aktualizace

Petr Urban
Windows 11Testy