Převratné změny značení Intelu: Core i7 není jen Nehalem

Mysleli jste si dosud, že čtyřjádrové Nehalemy s tříkanálovým řadičem pamětí jsou Core i7 a připravovaná čtyřjádra pro střední třídu ponesou označení Core i5? Zapomeňte!

Když slyším, že někdo hodlá zjednodušit značení svých produktů, protože je příliš složité, obvykle mi běhá mráz po zádech. Prý kvůli přílišné složitosti značení stávajících modelů, které je plné nesrozumitelných předpon, modifikátorů a přípon, se k tomuto kroku teď odhodlal Intel. Důvodem mají být zmatky, které jsou kolem současných derivátů architektury Intel Core, jako je Core 2 Duo či Core 2 Quad.

Ideální příležitostí k zavedení nového značení je příchod nové generace, který odstartovaly první procesory ze skupiny Core i7.

Když na Anandtechu před pár dny testovali připravované čtyřjádro Lynnfield s dvoukanálovým řadičem pamětí, autor, který už zřejmě měl informace, že se něco takového chystá, už jej záměrně nenazýval „Core i5“, ale mluvil o něm pouze jako o Lynnfieldu.

Jedno Core vládne všem... skoro

Většinu procesorů má zastřešit jediná značka „Intel Core“. Nově mají existovat tři úrovně procesorů, Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7. Z tohoto značení prý bude zřejmé, do jaké kategorie má zákazník daný produkt zařadit, a zjednoduší se výběr z široké nabídky dostupných modelů. Důležitým prvkem je to, že v případě Core i(n) nejde o značky ani modelové řady, ale o modifikátory, které mají signalizovat vlastnosti procesoru a jeho výhody.

Nejlépe vybavené modely Core tedy budou spadat do skupiny Core i7, procesory střední třídy budou patřit do Core i5 a nižší třída má být Core i3.

Klepněte pro větší obrázek 

Dále Intel tvrdí, že zůstane zachována značka Intel Celeron pro nejnižší třídu procesorů za nízké ceny a Pentium pro procesory pro základní používání, a samozřejmě Atom pro malá zařízení, jako jsou netbooky a smartphony. Zjednodušeně řečeno, Celeron bude dobrý, Pentium lepší, a Intel Core to nejlepší, co Intel nabídne, a budu-li parafrázovat jeden z komentářů pod zápiskem z blogu Intelu, Core i3 bude dobrý z toho nejlepšího, Core i5 lepší z toho nejlepšího a Core i7 to nejlepší z toho nejlepšího v nabídce.

Pro příklad – plánované mainstreamové čtyřjádrové procesory s jádrem Lynnfield ponesou značku Intel Core, ale budou spadat do skupiny Intel Core i5 i Intel Core i7 v závislosti na tom, jakou sadu vlastností bude mít konkrétní model a na jeho schopnostech. Mobilní Clarksfield se pak protlačí do nejvyšší řady Core i7.

Po zjednodušení značení tedy budeme mít namísto řady Atom, Celeron, Pentium, Core 2 Duo a Core 2 Quad skupiny Atom, Celeron, Pentium, Core i3, Core i5 a Core i7. Ale abychom nebyli zase tak zlí – má to i svou logiku. Zatímco dnes se v modelovém značení mísí různé vlastnosti – máme jednojádrové a dvoujádrové Celerony a Pentia, a dvoujádrová Core 2 Duo a čtyřjádrová Core 2 Quad, v případě nového schématu už se do označení počty jader nemíchají.

První procesory ze skupiny Core i7 už jsou na trhu, zástupci skupiny Core i5 a i3 se objeví v příštích měsících. Starší značky budou z trhu postupně mizet.

Malou záhadou stále zůstává, co se u připravovaných produktů bude dít s modelovým značením a jaké konkrétní vlastnosti rozhodnou o tom, zda je daný procesor i3, i5 nebo i7. A také to, proč Intel zvolil právě označení i3, i5 a i7. Některé komentáře už žertují, že nové značení vzniklo nejspíš skloubením úspěšného modelového značení „iProduktů“ od Apple s modelem BMW, který rovněž proslul svými modely trojkové, pětkové a sedmičkové řady.

Hvězdičko blýskavá…

Předzvěstí nového značení bylo ohlášení nových šťítků a „Star ratingu“ – jednoduchého hodnocení procesoru jednou až pěti hvězdičkami, které mají vyjadřovat schopnosti procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Co přesně konkrétní počet hvězdiček znamená, napovídá až úsměvně působící vysvětlení:

Klepněte pro větší obrázek Nejpokročilejší inteligence a přelomové technologie maximalizující výpočetní výkon a možnosti

Klepněte pro větší obrázek Pokročilá inteligence, prémiové technologie a rychlost, která vám pomůže udělat víc

Klepněte pro větší obrázek Chytré, rychlé a energeticky efektivní technologie

Klepněte pro větší obrázek  Spolehlivé a vyzkoušené

Klepněte pro větší obrázek  Výhodné a spolehlivé

Hned v tom máme jasno.

Nejhezčí na novém systému asi je, že se mi ani po usilovném brouzdání webu Intelu nepovedlo zjistit, co počet hvězdiček opravdu znamená a co jej ovlivňuje. Přestože tento způsob hodnocení existuje několik týdnů, už teď v něm něco nesedí. Když pomineme skutečnost, že stejné hodnocení mobilních a stolních procesorů musí nutně budit dojem, že jsou stejně výkonné a stejně dobré, nejde mi do hlavy, čím si Core 2 Duo E7600 vysloužilo privilegium v podobě pěti hvězdiček, když celá řada E8000 spadá do čtyřhvězdičkové kategorie.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Třeba na to přijdete vy. Zbytek řady E7000 spadl na tři hvězdičky možná kvůli absenci podpory virtualizačních technologií.

(Doplněno: Rozuzlení se nám dostalo přímo od Intelu. V tabulce s ratingem procesorů na adrese http://www.intel.com/consumer/rating.htm, ze které pocházejí výše uvedené snímky, je chyba. Správnou podobu tabulky najdete na této adrese, kde už E7600 přísluší s ostatními modely z řady E7000 do tříhvězdičkové kategorie. Na nápravě už se pracuje.)

Pohřbíváme a transformujeme

Změny postihnou ale nejen značení procesorů, ale odnesou je i platformy. Platforma Intel vPro určená pro podnikovou sféru se převtělí rovnou do modelového značení jako… to byste neuhodli… přípona za označení procesoru.

Klepněte pro větší obrázek

Nepříliš pochopitelný je přerod úspěšné značky pro notebookovou platformu Centrino. Počátkem roku 2010 se má stát značka „Centrino“ synonymem toho nejlepšího, co Intel nabízí v oblasti Wi-Fi a WiMAX. Ale možná jde o účel světící prostředky, označení Centrino se nebude motat mezi ostatními platformami a na noteboocích nálepka Intel Centrino zůstane, aniž by nezasvěcení tušili, že znamená něco jiného než kdysi.

Diskuze (21) Další článek: Antivir Microsoft Security Essentials ještě tento rok

Témata článku: Hardware, Značení, Nové značení, Efektivní technologie, Nen, Intel Core, Intel Core I5, Ostatní platforma, Quad, Core i5, Dvoukanálový řadič, Nehalem, Připravovaný produkt, Intel Core I3, Intel Core I7, Core, Rating, Úspěšný model, Pentium core, Stolní procesor, Nejnižší třída, Jediná značka, Nový notebook levně na Mall.cz


Určitě si přečtěte

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

Pojďme programovat elektroniku: České chytré zásuvky Netio pro kutily i firmy

** Wi-Fi zásuvky nevyrábí pouze Čína ** Vyzkoušeli jsme českou Netio PowerCable ** Je přímo určená pro vývojáře, má totiž jednoduché JSON API

Jakub Čížek | 43

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

Windows 10 podle našich čtenářů: Poslali jste nám skoro 300 nápadů, jak je vylepšit

** Microsoft aktualizuje Windows 10 dvakrát ročně ** Jenže praktických novinek už není tolik jako dříve ** Poslali jste nám skoro 300 tipů, co by se měly Desítky ještě naučit

Jakub Čížek | 139

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

9 tipů, jak vyšlechtit nabídku Start ve Windows 10, aby lépe sloužila

** Nabídka Start už existuje bezmála čtvrt století ** Ve Windows 10 postupně dostala celou řadu funkcí ** Start si můžete ve velkém rozsahu přizpůsobit

Karel Kilián | 46


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 20 procesorů

Srovnání 15 True Wireless sluchátek

Vyplatí se tisknout fotografie doma?

Vybíráme nejlepší základní desky