Převrat v pamětech. Rambus DRAM vytlačuje stařičké DRAM

Největší výrobce paměťových čipů firma Samsung může za pomoci investice Intelu začít s masovou výrobou čipů nové generace Rambus DRAM.
Nejen procesory osobních počítačů prodělávají historické kroky kupředu. I další komponenty PC je nutné dále vyvíjet. Tomu neunikly ani operační paměti. Jejich další vývoj je ovšem již velmi nákladný a proto se jím mohou zabývat pouze renomované firmy z této oblasti. I pro ně je to však velké „sousto“ a proto začínají navzájem spolupracovat. Nedávno jsme byli svědky uzavření spolupráce mezi dvěmi japonskými firmami Toshiba a Fujitsu. Nyní přichází spojení spolupráce ještě dvou větších gigantů v počítačové oblasti. Americká firma Intel investovala do jihokorejské firmy Samsung 100 miliónů dolarů, aby urychlila produkci moderních paměťových čipů pod označením Direct Rambus DRAM.

RDRAM (Rambus DRAM) je nová technologie rychlých paměťových čipů vyvinutá firmou Rambus. Umožňuje přenášet data rychlostí až 600 MB/s. To je desetkrát rychleji než zvládají její starší sestry DRAM. K použití je nutná modifikovaná základní deska počítače, ale paměť eliminuje potřebu casche. Firma Rambus již licencovala tuto technologii dalším výrobcům pamětí. Společně s firmou Intel však vyvíjí novou generací této verze pod označením nDRAM (Next generation DRAM).

Největší výrobce paměťových čipů firma Samsung tak může za pomocí investice Intelu začít s masovou výrobou čipů nové generace Rambus DRAM. A jako největší producent na trhu pamětí se bude snažit nahradit pamětmi RDRAM stařičké DRAM. Již v tomto roce se očekává, že RDRAM budou ve 30% všech nových počítačů třídy PC. V příštím roce by se hranice měla přiblížit 50 procentům. Samsung plánuje výrobu v počtu 500 tisíc kusů pamětí měsíčně. Ke konci roku by se pak tato čísla měla rozrůst až na 5 miliónů kusů měsíčně. První série se budou vyrábět o kapacitách 72 MB a 144 MB.

Diskuze (1) Další článek: Vzniká bezdrátový gigant v obchodu za 56 miliard!

Témata článku: Nový kus, Renomovaný výrobce, Moderní komponenta, Největší výrobce, Japonský výrobce, Historický počítač, DRAM, Největší producent, Paměťový čip, Japonský gigant

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Ochraňte svou techniku před zloději

Testy All-in-One PC a herních monitorů

Proč byste měli chtít HDR televizi

Svět leteckých simulátorů