Převod DVD do MPEG-4 (DivX ;-) část 3.

Třetí pokračování článku zálohování DVD do formátu DivX je zde. Dnešními tématy jsou: jednoduchý stříh videa, konverze a komprese audio souborů a problémy spojené s titulky.
Převod DVD do MPEG-4 (DivX ;-) část 3.

Stříhání videa

Pro účely stříhání, slučování nebo jiného upravování AVI souborů je na Internetu jistě k dispozici mnoho programů, určitě by vám však neměl uniknou VirtualDub, vynikající freeware program distribuovaný pod GNU licencí.

VirtualDub by se nemusel stydět ani jako komerční produkt, vždyť umí dekódovat formát MPEG1, umí upravovat obraz za použití velkého množství filtrů jako např. motion blur nebo deinterlance, umí vkládat do videa zvuk z externích souborů a zajistit vzájemné prokládání, umí toho jednoduše mnoho. Autor navíc vydává pravidelné aktualizace a celý program je k dispozici i ve formě zdrojového kódu.

Při stříhání a kombinování videa s audiem je nutné si dát pozor na dvě věci - klíčové snímky a prokládání. Jak jsem popsal již dříve, klíčový snímek je úplný obraz, nejen jeho změna oproti předchozímu.

Při stříhání je důležité, aby klíčový snímek byl vždy první v celém AVI souboru! Pokud nebude, jako že i takové verze mezi lidmi kolují, pak se dočkáte nepříjemného efektu, kdy po spuštění přehrávání budete "oslněni" podivnými barvami, gigantickými nesmyslnými čtverečky atp. (nezapomínejte, že i tak se barva těchto políček bude díky zapsaným rozdílům v dalších snímcích měnit, což vůbec nevypadá pěkně).

Otázka prokládání (Interleave) se týká audio záznamu.

Protože audio a video část jsou v AVI souboru oddělené záznamy, je nutné nějak zaručit správné přehrávání. K tomuto účelu je zde prokládání. V klasické koncepci jsou audio a video v AVI souboru zcela oddělené, každý jsou v jiné části souboru...

... kdežto při prokládání se pravidelně střídají. Každý typ má své výhody i nevýhody. Klasika je datově úspornější, ale jednak je při velkých souborech problém neustále přeskakovat z jedné strany na druhou (vašemu pevnému disku se to určitě líbit nebude) a pak také je možné se setkat se špatnou synchronizací. Prokládání je o něco datově náročnější než klasika, což je dáno tím, že v souboru musí být jasně stanoveno, co je video a co již audio při každém prokládání, ale na druhou stranu jsou data blízko sebe (není nutné přeskakovat daleko) a hlavně - problémy se synchronizací odpadají, stejně jako se urychluje přetáčení... stačí totiž nalézt hledaný video snímek, přičemž je jasné, že příslušné audio se "povaluje" někde poblíž.

Rozdělení souboru

Pokud záznam neobsahuje audio a vy ho tam chcete mít, je nutné ještě před rozdělením provést sloučení audio a video záznamu. U již rozděleného AVI by se tato operace dělala velmi těžko.

Postup rozdělení souboru (filmu) za pomocí VirtualDubu je následující:

1. Otevřete si zdrojový soubor AVI.
2. V položce Video a Audio zvolte Direct stream copy.
3. Pokud posuvník není na začátku, zvolte v záložce Edit položku Beginning.
4. Zvolte Set selection start.
5. Přemístěte posuvník na konec úseku, který budete chtít uložit.
6. Zvolte Previous (popř. Next) keyframe - program najde klíčový snímek.
7. Zvolte Previous frame a poté Set selection end.
8. Úsek uložte volbou Save as AVI.
9. Pro uložení dalšího úseku zvolte Next frame (v tomto případě to je klíčový snímek) a dále postupujte od bodu 4, dokud záznam nerozdělíte na požadovaný počet částí.

Témata článku: Video, DVD, LR, Optimum, Značný problém, Pegasus, DVD Player, Voodoo, PID, Next, Prostorový zvuk, Save, Subwoofery, Vhodný font, Video Editor, Optima, Šeptání, Klíčový snímek, První pohled, Hluboký tón, MPE, MPEG, Tools, Banshee, Pohodlné sledování


Určitě si přečtěte

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

26 užitečných rozšíření pro Chrome: Naučte prohlížeč nové věci

** Prohlížeč Chrome obsahuje širokou škálu funkcí, neumí ale všechno ** Jeho schopnosti můžete rozšířit pomocí rozšíření ** Vybrali jsme pro vás zajímavé a užitečné doplňky

Karel Kilián | 47

Karel Kilián
Doplňky do prohlížečeChromeProhlížeče
Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Kudy proudí doprava? Na mapách můžete sledovat autobusy, vlaky, letadla i lodě

Současná situace cestování zrovna dvakrát nepřeje, kvůli covidu můžeme jezdit leda tak prstem po mapě. A nebo můžeme prsty nechat volné a koukat, jak po mapě cestuje někdo jiný. Díky otevřeným datům dopravních či přepravních společností je to hračka.

Lukáš Václavík | 12

Lukáš Václavík
Doprava
Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

Micro:bit V2: Tuto destičku plnou čipů dokáže naprogramovat i vaše babička

** Chcete se teď hned naučit programovat čipy? ** Nechcete nic instalovat a číst zdlouhavé manuály? ** Naprogramujeme si Micro:bit, který zahraje Tichou noc

Jakub Čížek | 35

Jakub Čížek
Pojďme programovat elektronikuProgramování pro děti
Nová volitelná aktualizace opravuje více než 40 chyb v operačním systému Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

Vážně dnes ještě někdo krade Adobe? Video můžete stříhat zdarma v Resolve a fotky i vektory zvládne Affinity

** Kde jsou ty doby, kdy měl skoro každý doma Photoshop ** Photoshop a Premiere Pro od kamaráda nebo z warezu ** Dnes už to nemá smysl, existuje totiž hromada laciných alternativ

Jakub Čížek | 92

Jakub Čížek
Grafický editorStřih videa
Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

Superinteligenci nedokážeme ovládat a nejspíše se nedozvíme, že už tam někde je

** Firmy i organizace včetně EU připravují etické kodexy pro A.I. ** Vědci z Madridu zkoumali, jestli je budeme moci aplikovat na A.I. 2.0 ** A je tu háček, superinteligence pro nás totiž bude neuchopitelná

Jakub Čížek | 84

Jakub Čížek
Umělá inteligence
Platby kartou se můžou rozšířit úplně všude. Jako terminál poslouží mobil
Lukáš Václavík
BankaPlacení mobilemNFC
Vy a počítač: Virtuální plochy ve Windows mají smysl, používá je třetina čtenářů
Vladislav Kluska
Jak používáte počítačWindows 10Ankety