Převod DVD do MPEG-4 (DivX ;-) část 2.

Druhý díl povídání o převodu filmů do formátu DivX je zde, tentokrát přináší témata výkonu jednotlivých procesorů a vhodnosti konkrétních algoritmů.
Převod DVD do MPEG-4 (DivX ;-) část 2.
 

Dekódování

Protože jsou DVD filmy uloženy ve formátu MPEG-2, je nutné před samotnou kompresí do MPEG-4 provést dekódování z MPEG-2. Přestože dekódování se kvůli datovým nárokům provádí společně s enkódováním, stojí za to si pověděť něco o kvalitě a programech sloužících k převodu filmů. Celý proces vypadá takto:

Na první pohled je zřejmé, že se jedná o poměrně složitou a na výkon procesoru velmi náročnou operaci a že kvalitu výstupu ovlivňuje nejen nastavení kodeku, ale také dekodéru a filtrů.

FlasKMPEG

Typickým dekodérem MPEG-2 filmů je FlasKMPEG.

Program je stále ve vývojové fázi a jak to tak vypadá, zůstane v ní navěky :-(((. Nejnovější verzí je upravená 0.6 preview, kterou si ale musíte poskládat sami z následujících součástek:

FlasKMPEG 0.6 preview - http://www.flaskmpeg.net
FlasKMPEG 0.6 preview 2 - Doom9.org
FlasKMPEG 0.6 preview 2 Subfix - Doom9.org

Po nainstalování originálu přepište původní soubory těmi z preview 2 a následně pak z Subfix (zde se mění jen některé knihovny, EXE soubor zůstává stejný).

Jakmile program spustíte, brzy patrně zamíříte do položky Global Project Options v záložce Options.

Hned na první straně se nastavují ty nejdůležitější paramentry. Tak především rozlišení. Je nutné si uvědomit, jaký bitrate hodláte použít. Při malém bitrate (kolem 600 kilobit/s) není vhodné používat plné rozlišení, protože takovýto datový tok nestačí dobře pokrýt celý obraz a dochází tak k přílišné pixelizaci. Mnohem lepší je o něco slevit z požadavků na šířku i výšku, za což se vám kodek odvděčí celkově lepší kvalitou. Jestliže komprimujete na dvě CD a bitrate se pohybuje kolem 1000 kilobit/s, klidně můžete nechat šířku na maximu (720 pixelů) a výšku dopočítat DivX4 Bitrate Calculatorem.

Vlevo dole lze navolit počet snímků za vteřinu výsledného filmu. Opravdu silně doporučuji nechat tuto hodnotu stejnou jako u vstupu, protože jinak se musí všechny snímky přizpůsobit novému framerate a to v konečném výsledku vede k otřesné kvalitě - film se jakoby trhá a to není dobré.

Dále je možné nastavit deinterlance. Tímto se dá odstranit prokládání - filmy v televizi jsou přenášeny s frekvencí 50Hz a polovinou řádků. Výsledný obraz je složen z dvou těchto půlsnímků, jeden nese sudé a z druhý liché řádky. To není pro výslednou kvalitu právě ideální. Jestliže máte takový film, pak rozhodně deinterlance zapněte. Položka Blend instead of interpolate znamená, že snímky se budou místo vkládání míchat, což může zlepšit kvalitu.

V záložce Audio si můžete zvolit, jakým způsobem se bude zpracovávat zvuk. Direct stream copy pouze okopíruje ze zdroje zvukovou stopu na disk do samostatného souboru, obvykle ve formátu AC3 5.1 kanálů. Decode audio je určeno pro přímé zpracování, kdy se zdrojový zvuk současně se zpracováním videa dekóduje a je poslán audio kodeku. A konečně třetí volba znamená, že FlasKMPEG se zvukem zabývat nebude.

Zde rozhodně doporučuji zapnout volbu Direct stream copy a výsledný soubor zpracovat zvlášť. Důvod? Jednak v některých MP3 kodecích od Fraunhoferu jsou chyby v synchronizaci, které je nutné ošetřit (a to FlasKMPEG nedělá) a pak také s výsledným zvukem si můžete dělat, co uznáte za vhodné - upravovat ho, měnit vzorkovací frekvenci v programech jako CoolEdit atd. Pozdější spojení samotného videa s audiem není problém. Jediné, co může být problém, je velikost. Samotný AC3 zvuk má bitrate obvykle 384 kilobit/s a z něj vytvořený nekomprimovaný WAV soubor klidně 1,5 GB.

Témata článku: Microsoft, DVD, Palomino, Mile, Výsledný zvuk, Výsledný obraz, Výpočetní náročnost, Test, MPEG, Double, Převod, DivX, Konečná fáze, Reference, Vteřina, Direct, Pseudo, Fast, MPE, Copy, Vhodný font, Stejná kvalita, Options, Direct X


Určitě si přečtěte

Lépe bylo bez Googlu, přiznal s odstupem bývalý šéf Waze
Markéta Mikešová
WazeGoogle
Konec modrých obrazovek smrti? Microsoft vydává mimořádnou aktualizaci pro Windows 10
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10
Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

Vybíráme nejlepší monitory: Od úplně levných až po displeje na rozmazlování očí

** Vybrali jsme nejlepší monitory na práci i pořádné hraní ** Nejlevnější monitor s kvalitním panelem nestojí ani tři tisíce ** Rozlišení 4K a větší obrazovka už není nedostupný luxus

David Polesný | 31

David Polesný
Monitory
Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

Apple Macbook Air M1: testujeme výkon, výdrž, a hlavně kompatibilitu aplikací [průběžně aktualizováno]

** Testujeme Apple Macbook Air s procesorem M1 ** Zajímá nás nejen výkon, ale zejména kompatibilita aplikací ** Článek je průběžně doplňován na základě vašich dotazů

Jiří Kuruc | 209

Jiří Kuruc
Apple
Microsoft pořád myslí i na odpůrce předplatného. Letos vydá Office 2021
Lukáš Václavík
Microsoft OfficeMicrosoft
Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

Archivovat data do cloudu, na HDD, SSD, DVD, nebo Blu-ray? Co je nejvýhodnější?

** Kam doma natrvalo uložit data? Vyplatí se ještě optická média? ** Jaké kapacity disků a médií má smysl koupit? ** Cenovou výhodnost si ukážeme na příkladech s 2TB úložištěm

Lukáš Václavík | 125

Lukáš Václavík
ZálohováníÚložištěPevné disky
Volitelná aktualizace Windows 10 opravila několik chyb, způsobila ale další problémy
Karel Kilián
Windows UpdateAktualizaceWindows 10