Preview Windows 7: Horká novinka na první dotek

První veřejná testovací verze Windows 7 je na veřejnosti. Předejděme zbytečným otázkám: Vista rozhodně dostane důstojného nástupce.

Spolu s předáním první testovací verze nové generace klientského operačního systému Windows účastníkům konference PDC v Las Vegas se instalační médium zbrusu nových Windows 7 dostalo i do redakce Computeru a Živě.cz. O slibnou zkušenost s tímto kouskem softwaru se nelze nepodělit. Rozhodně nečekejte celé série technologicky zaměřených článků, jaké se na stránkách médií objevovaly před uvedením Windows Vista. Windows 7 totiž nebudou revolucí ve světě okýnek. Jak řekl sám Steve Ballmer, byť jeho důvody jsou jistě i marketingové (nechce negativně ovlivnit prodeje Visty), Windows 7 budou Vista, ale lepší. Ačkoli verze, kterou jsem si mohl osahat, sestavení 6801, je zatím pre-beta verzí, je po funkční, výkonnostní a spolehlivostní stránce na tom bez přehánění výrazně lépe, než byla Vista RC1. Regulérní betaprogramy Windows 7 by měly být zahájeny koncem tohoto roku, vydání nového systému se odhaduje na podzim až zimu roku příštího.

Klepněte pro větší obrázek
Informace o verzi operačního systému

Hned úvodem bych rád ještě jednou zdůraznil, že testované sestavení je zkušební pre-beta verzí. Neobsahuje například inovace v grafickém rozhraní, ani kompletní sadu nových funkcí. Podle slov samotného Microsoftu je tato verze kompletní po stránce API, tedy po stránce služeb operačního systému poskytovaných programům. Dokončeny nejsou všechny nové funkce, vylepšení uživatelských zkušeností a dále systém rozhodně není odladěn pro ostré nasazení. Z chování operačního systému v tomto stavu nelze v žádném případě usuzovat, jaká bude kvalita výsledného produktu.

Uživatelské rozhraní

Testované sestavení vypadá jednoduše jako Windows Vista. Již v současné době však Microsoft v jiných vývojových větvích testuje novinky v grafickém uživatelském rozhraní. Jestliže Windows Aero, byť jeho přínos pro ergonomii práce s počítačem je nesporný, bylo více inovací vzhledovou než funkční, chystá se pro Windows 7 poměrně zásadní změna ve filozofii práce s Hlavním panelem, který se chová v podstatě stejně již od svého představení ve Windows 95.

Nový Hlavní panel by již neměl obsahovat tlačítka s názvy programů. Měl by naopak být vyšší a tlačítka zobrazovat menší, přičemž aplikace budou zastoupeny pouze svou ikonou. Touto cestou se Microsoft rozhodl vydat kvůli úspoře místa na Hlavním panelu, který je jednoduše pro významnou část uživatelů příliš krátký, takže se jim tlačítka aplikací zkracují beztak v podstatě na ikonku. Další novinku popsal spolupracovník redakce Ľuboslav Lacko již ve své středeční reportáži přímo z PDC.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Takto by měl vypadat nový Hlavní panel a aktivní miniatury oken (zdroj: Winsupersite.com)

Podľa prieskumov má väčšina používateľov súčasne otvorených 5 - 15 okien aplikácií, takže zákonite potrebujú mať o nich prehľad. Pri prechode kurzora myši na lištu programov sa v dolnej časti obrazovky zobrazí náhľad otvorených okien. Táto náhľadová lišta zaberá približne tretinu výšky obrazovky a je aktívna. To znamená, že ak napríklad pracujete na nejakom dokumente a súčasne na pozadí počúvate hudbu, tak pre posunutie prehrávača na ďalšiu skladbu sa nemusíte prepnúť do okna prehliadača, ale stačí premiestniť kurzor myši na ikonu prehrávača na taskbare a po zobrazovaní náhľadového okna vykonať požadovanú akciu priamo v náhľade. Veľmi intuitívne to funguje pre viac inštancií tej istej aplikácie, napríklad ak pracujeme na viacerých dokumentoch vo Worde. Maximalizácia okna sa dá vykonať jeho posunutím k hornému okraju obrazovky.

Klepněte pro větší obrázek
Snímek části obrazovky ukazuje skelným efektem, jak se zvětší okno Průzkumníka přetažené k okraji

Již v současné verzi se zdá, že Microsoft se při vývoji Windows 7 vydatně zaměřil na ergonomii práce se systémem. Až Windows 7 totiž plně využijí potenciálu akcelerovaného grafického rozhraní Aero. Příkladem je například zmíněná možnost maximalizace oken jejich popotažením ke kraji obrazovky. Uchopíte-li ve Windows 7 okno a odtáhnete jej až ke kraji obrazovky (tak, že se o něj zastaví kurzor), animuje se možnost jeho maximalizace. U bočních krajů se okno maximalizuje pouze na výšku, u horního okraje potom na celou plochu obrazovky. Neméně užitečné je, že po odtažení od okraje se okno obnoví opět do původní velikosti.

Klepněte pro větší obrázek
Na pravém konci Hlavního panelu najdeme tlačítko, jehož stisknutí zobrazí plochu. Všimněte si i nové ikoky sítě.

Další novinkou je tlačítko pro zobrazení plochy, které najdeme na pravém konci Hlavního panelu. Zástupce pro tutéž akci v nabídce Rychlého spuštění sice pořád je, ale pravděpodobně tu nepřežije. Windows 7 dají sbohem také Postrannímu panelu. Podpora miniaplikací je pořád přítomna, avšak nově je budeme umisťovat přímo na plochu. Důvodem je šetření místem na pracovní ploše. Tohoto rozhodnutí lituji, neboť Postranní panel je velmi užitečný a na širokoúhlých displejích vůbec ničemu nepřekáží. Mezi miniaplikacemi chybí oblíbené samolepící papírky na poznámky. Ty jsou místo toho nově samostatnou aplikací v systému.

Klepněte pro větší obrázek
Miniaplikace mají nově své místo přímo na pracovní ploše. Postranní panel je minulostí

Témata článku: Software, Microsoft, Windows, Windows 7, Movie Maker, Area, Billboard, Zune, První dotek, Defender, Exaktní měření, Nejnovější beta, Podrobný výpis, Preview, Window, Media Player, Rozhraní, Verze obsahující, Sticky notes, Příští rok, Hlavní panel, Zvuk, Player, Zvukový kodek, Ovládací aplikace


Určitě si přečtěte

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

10 skrytých nastavení prohlížeče Google Chrome, která se můžou hodit

** Prohlížeč Google Chrome ukrývá mnoho zajímavých možností ** Našli jsme deset nejzajímavějších skrytých nastavení ** Můžete si například výrazně vylepšit práci s kartami

Karel Kilián | 18

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

Chyba roku 2038 způsobí problémy, počítače dnes totiž stárnou příliš pomalu

** Loni ajťáky vystrašilo přetečení GPS čítače týdnů ** Nemělo se stát vůbec nic, ale svět opět nebyl připravený ** Za 18 let nás ale čeká ještě něco mnohem většího

Jakub Čížek | 66

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

17 užitečných tipů a triků pro Mapy Googlu, které byste měli znát

** Mapy Googlu mají spoustu funkcí, které jsou často přehlíženy ** Využijte například podrobnější možnosti plánování cest ** Hodit se mohou i tipy na sdílení nebo pohledy do minulosti

Karel Kilián | 25

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

Proč teď nedává smysl kupovat notebook a kdy přijde ten správný čas

** Během pár týdnů přijdou na trh výkonnější notebooky ** Čím dražší notebook vybíráte, tím víc se vám změní nabídka ** Také lehké notebooky budou téměř herní

Tomáš Holčík | 52Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 12 bezdrátových sluchátek

Vyplatí se Apple z bazaru?

Test batohů pro notebooky

Vybíráme nejlepší sportovní hodinky