Preview: tichý Sapphire Radeon HD 4850 Vapor-X

Slabinou většiny jinak dobrých Radeonů HD 4850 je použité chlazení. Referenční chladič málokoho potěšil, a ani alternativy často za moc nestojí. Novinka od Sapphire je ale jiné kafe.

Jednou z největších slabin prvních Radeonů HD 4850 byl jedenoslotový referenční chladič. Bez zátěže byl docela tichý, ale teploty jádra zůstávaly zbytečně vysoké. Ani při zátěži to nebylo s teplotou o nic lepší, zato výrazně narostla hlučnost.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Posléze se začaly objevovat i modely s chlazením upraveným od výrobce, ale ani u těch není na převážné většině modelů osazené chlazení žádné terno. Výrobce jej totiž dost často něčím zpacká.

Vypadá to, že snad nemůže být nic úžasnějšího, než možnost dát si na krabici nálepku „o 20 °C chladnější“. Alespoň podle většiny karet se zdá, že výrobci právě na co nejnižší teploty optimalizují nejčastěji.

Zatímco hlučnost v domácích podmínkách změříte stěží a i do recenzí by sofistikované měření hlučnosti vyžadovalo dobře vybavené zvukové studio, údaj 40 °C v klidu a 65 stupňů při zátěži získá jakýkoliv moula i z ovladačů. Nízká teplota pak člověka ujistí v tom, že si výrobce na chlazení nešetřil a majitel vybral opravdu dobře.

Asi nejhorším případem je osazení jednoduchého malého pasivu s větším ventilátorem. Rozměrný a dobře navržený pasiv sebevětší ventilátor nenahradí. Alternativní chladiče navíc mívají až nezdravě často ventilátor zapojený přes dvoupinový konektor. V takovém případě nefunguje monitoring otáček. Dost často se také stává, že ventilátor běží na konstantních otáčkách ve 2D režimu i při zátěži. Jelikož je nutné nastavit ventilátor tak, aby uchladil kartu i při zátěži, dosahuje pak jádro ve 2D režimu úžasně nízkých teplot, ale zaplatíte za ně krutou daň v podobě vysoké hlučnosti i v době, kdy karta nic nedělá. Pak už je houby platné, že jde o chladič zvučné značky.

Klepněte pro větší obrázek

Zručnější jedinci sice ještě mohou chlazení doladit k obrazu svému (ať už hardwarovou modifikací, nebo softwarovou cestou), situaci jim ale určitě zkomplikuje scházející monitorování otáček.

V lepším případě je k dispozici alespoň třípinový konektor a u ventilátoru funguje alespoň to monitorování otáček. S nastavením si pak můžete více vyhrát. Přesto to není nic pro lidi, co nepořizují počítač na to, aby následně napravovali, co výrobce odflákl, ale k tomu, aby na něm něco dělali.

Když už se výrobce jó přemůže, zjistíte z diagnostických utilit, že u karty funguje i nějaká regulace otáček. Přesto je obvykle spodní hranice otáček ventilátoru nastavená tak, že teplota jádra setrvává i v klidu na „mrazivých“ pětačtyřiceti stupních a chladič karty je i v klidu díky svým dvěma tisícím otáček s odstupem nejhlučnější komponentou trošku lépe postaveného počítače.

Občas narazíte i na vyjímky – chladiče s velkým pasivem, velkým ventilátorem, jakžtakž rozumně řešeným prouděním vzduchu, s funkční regulací otáček a nepříliš hlučným chlazením, ale v takovém případě si za to výrobce nechá náležitě připlatit a cena se může vyšplhat i do výšin, ve kterých už se potká s výkonnějšími modely, a to už také nebývá žádoucí.

Neřešte to...

Proč takový zdlouhavý úvod? Radeon s Vapor-X, jehož recenzi najdete v příštím čísle Computeru, je jedním z mála modelů, u kterých nemusíte podobné problémy řešit a na kartu tak, jak jsme ji dostali od Sapphire, nemusíte sáhnout.

Klepněte pro větší obrázek 

Na Živě vám nabízíme rozsáhlou komentovanou fotogalerii a pár postřehů a zkušeností z testování.

I když se na vzhled karty zase tolik nehraje, musíte uznat, že to zkrácené HD 4850 s Vapor-X docela sluší. Ve srovnání s „elegancí“ dosavadních referenčních karet AMD je to nebe a dudy.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Původně jsme měli v plánu porovnat nový Vapor-X s referenčním modelem, když nám ale zastoupení Sapphire místo něj poslalo jiný model osazený vlastním dvouslotovým chlazením, které jakoby z oka vypadlo Glaciatoru od Asusu, řekli jsme si, že nebude na škodu, pokud namísto referenčního modelu, který vytlačují vlastní modely výrobců, porovnáme Vapor-X s jednou z v současné době nejprodávanějších levných HD 4850.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

Po bližším prozkoumání obou karet se ukázalo, že návrh je identický a liší se především chlazením a některými součástkami, takže pokud jde o porovnání chladičů, jde o ideální kandidáty ke vzájemnému klání.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Návrh tištěného spoje Vapor-X je shodný s HD 4850 s klasickým dvouslotovým chlazením, takhle vypadá Vapor-X bez chladiče.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Po podrobnějším prozkoumání chladiče si možná vzpomenete na povídačky o potěmkinově vesnici. HD 4850 zdobí obrovský kryt, pod kterým byste čekali mohutné žebrování, podobně jako tomu bývá u referenčních chladičů.

Klepněte pro větší obrázek 

Při pohledu ze strany ale zjistíte, že tu něco nehraje a tam kde byste čekali žebra, není níc

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

A při pohledu z mírného podhledu ke svému údivu zjistíte, že kousek nad malým pasivem na regulátorech je plast, na kterém se odráží pasiv na regulátorech…

Klepněte pro větší obrázek

a to, co původně vypadalo jen jako běžná krytka, je ve skutečnosti plastový tunel, který vede přímo k záslepce.

Uvnitř dlouhého plastového tunelu není nic, jen tři tenká plastová žebra…

Klepněte pro větší obrázek

a tak část vzduchu z ventilátoru jen lehce olízne pár třícentimetrových žeber a namíří si to ven, aniž by ofoukla jakoukoliv jinou součástku.

Člověka napadají různé scénáře – třeba že účelem je vytvořit iluzi, že pod krytem je mohutné žebroví a chlazení funguje stejně jako u klasické koncepce a fouká horký vzduch ven. Záměr je ale nejspíš čistý a funkční. Efektní polozavřené kryty, které se tváří, že mají sloužit k nasměrování vzduchu k záslepce, mají na proudění tímto směrem pramalý vliv (nezřídkakdy se tudy vzduch do skříně naproti očekávání přisává). Typickým zástupcem takové koncepce je třeba Gainward 9600 GT či Radeon HD 3850 X2.

Tunel k záslepce naproti tomu funguje dle očekávání. Část ohřátého vzduchu se tedy dostává určitě ven a nemotá se pod kartou pořád dokola.

Pojďme k tomu, co dalo této kartě název – totiž k vapor chamber (napadá vás lepší český termín, než odpařovací komora?)

Možná už znáte, jak funguje. Nejstručněji se dá asi charakterizovat jako placatá heatpipe. Funguje na podobném principu – v zahřáté části se kapalina odpařuje, v chladnější kondenzuje. Uvnitř komory je podtlak, takže se odpařuje i za nižších teplot. Aby fungovala i vzhůru nohama, zkondenzovaná kapalina vzlíná skrz jemnou mřížku v dutině komory.

Při pohledu na spodní stranu chladiče vás překvapí obrovské rozměry komory. Základna s komorou je téměř pod celým pasivem.

Klepněte pro větší obrázek 

Tlustá žebra jsou k ní připájena téměř po celé délce. Na rozdíl od heatpipe, které předávají teplo do tenkých žeber jen po obvodu otvoru, jsou mohutnější žebra v kontaktu s komorou téměř po celé délce a jsou mnohem lépe prohřátá.

Další nezanedbatelnou výhodou je přímý kontakt komory s jádrem. Teplo nemusí procházet skrz další bariéru, kterou je u klasických chladičů základna, z níž až následně odvádí teplo heatpipe.

Zatímco komora může mít libovolný tvar, heatpipe má kruhový nebo zploštělý průřez. K němu ještě musíte připočíst dalších pár milimetrů pro základnu.Vapor chamber naproti tomu může mít pár milimetrů a zbývá více prostoru pro žebra.

Až podezřele působí podoba s box chladičem Intelu pro socket 775. Rozdíly ale přece jen jsou. U Sapphire schází měděné jádro a žebra jsou upravena tak, aby k nim bylo možné přišroubovat ventilátor.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Oba Radeony mají ventilátor s monitorováním otáček, čtvrtý drát dává tušit, že mají i PWM regulaci. Přesto je právě levný dvouslot jednou z karet, jejíž ventilátor běží na konstantních otáčkách.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

U Vapor-X je naproti tomu regulace příkladná (pouhých 900 ot./min v klidu a 1 500 ot./min při intenzivní zátěži v Bioshocku).

Na fotografii ventilátoru si možná všimnete nezvyklých dvou drátů. Z ventilátoru totiž pokračuje napájení pro modrou LED. Efektní podsvícené logo na krytu karty asi ocení majitelé skříní s prosklenou bočnicí.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Obě karty jsou osazeny stejným typem pamětí – čipy Samsung K4J52324QH-HJ1A jsou stavěné na 1,0 GHz při 1,9±0,1 V .

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek 
 

Mírně se liší i použité součástky – Vapor-X model má všechny kondenzátory s pevným dielektrikem a zapouzdřené cívky, o nichž Sapphire tvrdí, že jsou o 10 % chladnější a o 25 % efektivnější.

Klepněte pro větší obrázek

Nějaká douška na závěr? Nepočítejte s tím, že ve srovnání s klasickým chladičem znamená chlazení s vapor chamber při přetaktování výrazný posun kupředu.

Ve srovnání s výše uvedeným dvouslotem, referenčním chladičem či HD 4850 Toxic osazenou „orbem“ od Zalmanu co do hlučnosti s odstupem vede. Regulace funguje dle představ. S uchlazením výkonnějších modelů už to ale bude mít Vapor-X pochopitelně těžší.

Nejhezčí je na celé kartě ovšem cena – je jen o málo vyšší, než u levnějších modelů 4850 a často v cenících vychází i levněji, než některé modely s referenčním designem.

V Computeru vám přineseme další praktické zkušenosti a připomeneme si i výsledky referenčních modelů, které jsme testovali dříve.

 

Diskuze (1) Další článek: Office 2007 SP2 přinese podporu ODF a PDF

Témata článku: Hardware, Horký vzduch, Dual, Spodní hranice, Klasický chladič, Velký ventilátor, Chlazení, Potěmkin, Libovolný tvar, Přímý kontakt, Vapor, Sapphire, Slot, Celý kryt, Preview, Nízká teplota, Tunel, SAP, Podsvícené logo, Clear, Levný plast, Chladič, Malý kondenzátor


Určitě si přečtěte

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

Vyzkoušeli jsme TP-Link Deco P9: zajistí doma Wi-Fi díky drátům ve zdi

** Nová generace Mesh Wi-Fi s propojením přes elektrické rozvody ** Lepší parametry a nižší cena než u předchůdce ** Aplikace zatím podporuje jen základní nastavení bez rozšířených funkcí

Tomáš Holčík | 25

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

12 nejšílenějších programovacích jazyků, ze kterých vám praskne hlava

** Myslíte si, že umíte programovat? ** Ale prosím vás, zkuste jazyk Wenyan nebo Malbolge ** Z ezoterických jazyků zešílíte, nebo vás zaměstnají v Googlu

Jakub Čížek | 26

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

Windows 10X už si můžete vyzkoušet. Novému systému Microsoft zjevně věří

** Windows 10X přijdou již ke konci roku ** Microsoft vydal emulátor, kde systém ukázal ** Vývojáři musí upravit své aplikace

Vladislav Kluska | 62

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

Dost bylo moderních Windows 10. Pojďme je přebarvit zpět na Windows 95

** Stařičké Windows 2000 nedávno oslavily 20 let ** Někteří z vás si postěžovali, že to byly poslední hezké Windows ** Fajn, ukážeme vám, jak přebarvit Desítky o 25 let zpět

Jakub Čížek | 44Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test autokamer

Test ATX skříní

Jak surfovat pohodlně

Sportovní aplikace

Jak funguje procesor