Přetaktujte si počítač kliknutím myši!

Spustím pod Windows program, nastavím si vyšší frekvenci sběrnice a šup – procesor běhá o pár tisíc korun rychleji. Nevěříte? Tak čtěte dál.
Přetaktovávání procesorů Pentium II je tak trochu věda, v nejlepším případě nastavení v Biosu, v tom horší hrabání se přepínačích a propojkách na základní desce. Osobně nemám moc rád v jedné ruce manuál a v druhé šroubovák. Navíc náš admin vypadal, že mne bude vraždit, když jsem mu oznámil, že si přetaktuji počítač. Moje základní deska Giga-byte se totiž přepíná na základní desce a on jaksi nemá rád, když se mu hrabu v otevřeném počítači. Jenže já jsme měl něco lepšího. Z Internetu jsem si nahrál utilitu SoftFSB, která přenastaví rychlost sběrnice na vybraných základních deskách nebo na vybraných časovacích obvodech. Podporováni jsou výrobci Abit, Aopen, Asus, A-Trend, DFI, ELITE, EpoX, Giga-byte, Iwill, MSI, Promise, Shuttle, Soyo, Tekram, TMC. Tedy přesněji ne všechny jejich desky, ale jejich desky jsou v seznamu. Podrobný seznam najdete na domácí stránce programu. Instalační program je směšně malý – 55 kB.

Funguje to vůbec??
Ze seznamu jsem vybral svou základní desku, nastavil sběrnici na 66 MHz (mám Celerona 333 MHz) a procesor si tak nastavil na tu frekvenci, kterou má mít. Krátká kontrola, nic nepadá, drží se to. Jdeme výš, nastavím 75 MHz, a procesor tak na frekvenci 375 MHz. Pochopitelně nevěřím, jmenuji se ostatně Tomáš, tak spustím Ziff-Davisův WinBench 98 a jeho CPUMark32 – konečná hodnota je 699. Počítač se chová stabilně, tak jdeme výš. Nastavím 83,3 MHz vnější sběrnici a mám v počítači 420MHz Celeron. Kontrola Ziff-Davisem vrací hodnotu 769 - tedy skutečně certifikovaně víc. Měl jsem spuštěné nějaké programy, ale stejné při obou měřeních. Nemám nějaké speciální chlazení procesoru, navíc mi při této rychlosti občas cuká kurzor myši. Couvnu raději na 375 MHz, kde se zdá vše funguje spolehlivě.


Jedu na 375, chystám se na 420 MHz

Ačkoli autor programu prohlašuje, že program funguje i na Windows NT 4.0, kolega udělal opačnou zkušenost. Po úpravě frekvence vyletěla známá modrá obrazovka. Naše počítače jsou po hardwarové stránce totožné, liší se jen v operačním systému (já mám Windows 98). Chce to asi vyzkoušet.

Beru!
Program přetaktuje počítač až ve Windows, start systému tak bude na standardní rychlosti. Je to nevýhoda i výhoda zároveň. Komponenty budou při startu určitě fungovat a ve Windows si to nastavíte, jak potřebujete. Dobrá je tato utilita hlavně na testování – nastavíte si interaktivně procesor, jak je třeba, a až si vše proklepnete, můžete to natvrdo dát do BIOSu nebo do přepínačů. Užitečné to bude i na chvilkové přetaktování, například před spuštěním nějaké náročné hry. Prostě určitě se vám to bude líbit. Já jedu právě na 375 MHz a je to paráda.
Diskuze (2) Další článek: Computer 5/99

Témata článku: Windows, Myši, Giga, Kliknutí, NRK, Základní frekvence, Základní program, Nemo, Byte, Admin, Podrobná úprava, Základní stránka, Nema, Klik, Podrobné testování


Určitě si přečtěte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

10 mýtů a polopravd o bateriích, kterým možná ještě věříte

** Kolem baterií a akumulátorů koluje řada mýtů, nepravd a polopravd ** Dnes vám devět z nich zkusíme vyvrátit na základě faktů ** Většina z nich totiž neplatí pro moderní lithiové baterie

Karel Kilián, David Polesný | 99

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Šmírování kamerami Googlu: Koukněte, co šíleného se objevilo na Street View

Google stále fotí celý svět do své služby Street View. A novodobou zábavou je hledat v mapách Googlu vtipné záběry. Podívejte se na výběr nejlepších!

redakce | 6

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

Wi-Fi 6 konečně začíná dostávat smysl. Poradíme, jak ji využít

** Na trh míří první levné Wi-Fi 6 routery ** Nabídka zařízení, zejména notebooků, každý den roste ** Poradíme, jak nejlépe přejít s domácností na Wi-Fi 6

Tomáš Holčík | 28

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

Jak doma vylepšit signál Wi-Fi: Pomůže repeater, více routerů, ale nejlépe systémy mesh

** Máte špatný signál Wi-Fi? Mesh systémy to vyřeší ** Už vás nezruinují, meziročně ceny příjemně spadly ** Jak systém funguje a čím je výjimečný?

Jiří Kuruc | 108

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

Vyzkoušeli jsme chytrou čínskou zásuvku Sonoff S26 za tři stovky. Nevyhořeli jsme

** Je sice z Aliexpressu, ale funguje ** Můžete ji ovládat hlasem přes Amazon Echo nebo Google Home ** Za tři stovky zautomatizuje menší 230V spotřebič

Jakub Čížek | 109


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest: 20 powerbank s USB-C

Test: mobily do 3 500 Kč

Radíme s výběrem routeru

Tipy na nejlepší vánoční dárky