Přetaktování3: 3 GHz do 15 000 Kč

V poslední době to spíše vypadá, že přetaktování vymřelo, ale opak se stává pravdou. S příchodem nových desek s čipsety i845E a i845G dostává přetaktování Pentií 4 nový rozměr. Každý si tak v dnešní době může udělat "svůj" 3 GHz stroj. Co je potřeba? Pentium 4 na 2,4 GHz, dobrá deska a kvalitní paměti. Nám se dokonce povedlo dosáhnout frekvence 3,15 GHz na 700 MHz FSB s použitím 424 MHz MHz DDR pamětí. Přetaktovací orgie začínají ...
 

Začnu jednou filosofickou otázkou - je přetaktování pouze módní vlna, kterou jsme už dávno přešli nebo je ladění výkonu počítače stále tím pravým "hot" tématem? Podle mého názoru je odpověď na tuto otázku dvojí, protože vše záleží na tom, z kterého úhlu se na celou problematiku díváte.

Pokud se na celou problematiku díváte ze strany AMD, tak se jedná o spíše věc překonanou. Procesory AMD jsou velmi výkonné a cenově přijatelné, ale ani s příchodem nového Athlonu XP s 0,13 mikronovým jádrem Thoroughbred si nezískali přízeň ladičů. Procesory od AMD mají malou frekvenční rezervu, lze je přetaktovat pouze o pár desítek MHz nahoru (největší krize je u nejvyšších modelů) To ale vůbec nevadí, protože cena dnes nejvýkonnějších procesorů AMD (2000+ až 2200+), které jsou ve většině aplikací výkonnější než Pentia 4 2,2 GHz, se pohybuje na úrovni 1,6 GHz či 1,8 GHz.

Tato skutečnost bez pochyby hraje do karet AMD, ale nesmíme zapomenou na největší devizu Intelu - a to PŘETAKTOVATELNOST. Procesory jsou sice až o několik desíte procent dražší než stejně výkonné kousky od AMD, ale Pentia 4 mají zhruba 600 MHz velkou frekvenční rezervu. Pokud tedy chcete přetaktovávat, tak Pentia 4 jsou ideální, i když dražší.

Co se přetaktováním dá získat:

  • o několik desítek procent lepší výkon
  • dosáhnete frekvencí, které procesory budou dosahovat až za několik měsíců
  • můžete se chlubit před kamarády, že máte nejrychlejší procesor :)
  • částečně i ušetříte, ale vzhledem k tomu, že ceny procesorů se pohybují rychle dolů, tak se o velké částce hovořit nedá

Co se dá přetaktování ztratit:

  • stabilita systému - proto se musí přetaktovávat s rozumem a zvolit správný poměr mezi zvýšením výkonu a snížením stability
  • pokud zvyšujete napětí procesoru či jiných komponent, tak snižujete jejich životnost. Pokud se nepoužívají obzvlášť drastické metody, tak se sníží životnost přetaktovaného systému na polovinu, což vůbec nevadí vzhledem k mnohem rychlejšímu psychickému stárnutí komponent. Než se procesor "odvaří", tak už dávno máte jiný, mnohem rychlejší než byl ten přetaktovaný.
  • zvyšuje se emitované teplo, takže pokud procesor není adekvátně tak může vyhořet (jedná se pouze o extremní případy)
  • můžete ztratit záruku, ale tohle je velmi ošemetná otázka, protože pokud vám přímo procesor nevyhoří, tak se vlastně nic nemůže stát. Pouhým zvýšením frekvence se zatím žádný procesor nezničil.

Mýty spojené s přetaktováním

Jeden z nejrozšířenějších mýtů, na kterém nejvíce "rýžují" výrobci a prodejci chladičů je oblíbený fakt, že čím lépe chladíte, tak tím více přetaktujete procesor. Toto je pravda pouze z jedné strany. Ano, v případě že zvyšujete napětí nad možnosti procesoru, tak se procesor zahřívá a vyžaduje lepší chlazení - v extrémních případech i kapalný dusík. V případě, že se jedná o "domácí" přetaktování, kdy zvyšujete frekvenci o "pár" set MHz, tak si v případě dnešních Pentií 4 bohatě vystačíte s chladičem (a ještě je k tomu velmi tichý), který je k procesoru standardně dodáván.

Dalším mýtem je domněnka, že pokud rapidně zvýšíte frekvenci, tak se může procesor zničit. Není tomu tak! Procesor lze zničit zvýšením napětí, ale ne zvýšením frekvence. Pokud například zvýšíte u dnešních P4 frekvenci o 1000 MHz, tak se sice počítač už nerozjede, ale dalším restartu vše funguje jako předtím (v horších případech je nutné vymazat BIOS).

Co je pravda ...

Pokud při přetaktování používáte pájku, tak je velmi pravděpodobné, že procesor zničíte. Stačí pouze špatně odhadnou výsledné napětí, které úpravou získáte a lehce můžete poslat procesor do věčných lovišť. Pokud se ještě z procesoru začne nekontrolovaně kouřit, tak ho už ani nevyreklamujete. Moje rada zní, přetaktovat, ale s mírou.

Malý slovníček overlockingu

Při přetaktování jsou důležité tři pojmy - frekvence FSB, multiplikátor a napětí (procesoru, pamětí, AGP).

Frekvence FSB

Frekvence na které pracuje sběrnice mezi procesorem a southridgem. Od této taktu FSB se odvozuje i frekvence procesoru, která je násobena multiplikátorem. Přestože výrobci dnes uvádějí FSB frekvence procesorů v řádů stovek (266 MHz u AMD, 533 MHz u Intelu), tak tyto hodnoty jsou pouze násobné pomoci speciálních technologií, které mají teoreticky zvýšit propustnost sběrnice (a jeto hlavně marketingový tah). Skutečný takt FSB se stále pohybuje kolem 133 MHz od kterých se odvozuje i takt procesorů. 

Multiplikátor

Násobný poměr mezi frekvencí procesoru a FSB sběrnicí. Protože se frekvence procesoru pohybuje v řádů několika GHz je třeba, aby měl multiplikátor vysokou hodnotu. U procesorů AMD se tato hodnota pohybuje kolem 10x a u Intelu kolem 20x.

Teoreticko-prakticky je možné zvyšovat frekvenci procesorů zvyšováním multiplikátoru. Bohužel výrobci procesorů znemožňují měnit multiplikátor (výjma AMD Athlon MP).§

Napětí

Zvyšováním frekvence se procesor stává nestabilní díky velkým rušením, protože tranzistory na tak vysoké frekvence nejsou stavěny. Zvýšením napětí se zesílí kvalita signálu a sníží interference. Zvýšení napětí vede k vyšší stabilitě a celkovému zvýšení přetaktovacích možnosti. Má to své í záporné stránky - zvýšením napětí se rapidně zvýší emitované teplo procesoru. Pří přílišném zvýšení napětí lze procesor zničit (základní desky takové napětí nedovolují).

Témata článku: Přetaktování, Palomino, Celkové zvýšení, Zajímavý kup, Aplikace, Módní vlna, Nejpoužívanější model, Vrtulník, Bojový vrtulník, Flag, Totální vítězství, , Ovladač grafické karty AMD, Poměr stran, Základní frekvence, Podobný výsledek, Benchmark, Procesor, Vysoká frekvence, Wolfenstein, Frekvence, Kapalný dusík, Vysoký takt, Kvalitní kousek, Spolehlivá volba


Určitě si přečtěte

Velká pitva telefonu: Co se skrývá uvnitř šestipalcové placky Nokia 7.1

Velká pitva telefonu: Co se skrývá uvnitř šestipalcové placky Nokia 7.1

** Jak vypadá nitro téměř 6" mobilního telefonu? ** Provedli jsme pitvu Nokia 7.1 se třemi kamerami ** Základní deska je vlastně docela maličká

Jakub Čížek | 16

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

Kdyby dnes USA vypnuly GPS, možná byste si toho na mobilu ani nevšimli

** Satelitní navigaci jsme si zvykli říkat podle americké předlohy GPS ** Dnešní telefony ale používají také evropský, ruský a čínský systém ** Kdyby USA nyní vypnuly GPS, možná byste to ani nepoznali

Jakub Čížek | 52

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

Zranitelnost platebních karet Visa umožňuje zločincům obejít limit při bezkontaktních platbách

** Odborníci přišli na to, jak obejít limit bezkontaktních plateb ** Stačí zařízení, ovlivňující komunikaci mezi kartou a terminálem ** Stahují se nad bezkontaktními platbami mračna?

Karel Kilián | 71

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

Windows 10 po čtyřech letech: Jsou populární, ale stále je to šílený kočkopes

** Windows 10 tu jsou už čtyři roky, první verze dorazila 29. 7. 2015 ** Desítky měly nahradit neúspěšnou řadu Windows 8.x ** I po letech však systém budí emoce a zůstává kočkopsem

Jakub Čížek | 110Aktuální číslo časopisu Computer

Velký test Wi-Fi mesh

Nejlepší hodinky pro všechny aktivity

Důležité aplikace na cesty

Jak streamovat video na Twitch