dpcstb
28. 1. 2019 • 14:52

nasi indoslovaci maju kontroverzny nazor nielen na vedu, ale aj zivot

Jozef Kostelansky
Jozef Kostelansky
24. 1. 2019 • 19:21

Môžeme sa nad týmito názormi pousmiať, ale veda by mala byť (a dlho aj bola, kým si právo na pravdu neprivlastnila súčasná vedecká elita) o spochybňovaní súčasných poznatkov a o diskusii o nich. Inak sa totiž nedá napredovať.Súčasná veda sa správa horšie ako stredoveké univerzity (pred r. 1492-1530) - odmieta diskusie o čomkoľvek, čo nezapadá do poznatkov SÚČASNEJ vedy. Akýkoľvek iný názor od toho oficiálneho je ostrakizovaný, zošmiešňovaný, a takýto vedci prichádzajú o granty a sú nútení opustiť svoje miesta.V tom "temnom" stredoveku to - napriek tomu, že mali len zlomok poznatkov z toho, čo my - to fungovalo inak. Univerzity boli miestom na SLOBODNÉ vyjadrovanie názorov a spochybňovanie vtedajších poznatkov. Mimochodom odtiaľ pochádza pojem akademická pôda a akademická sloboda (pre úplnosť treba dodať, že jedna vec nemohla byť predmetom spochybňovania - existencia Boha). Na vyvracaní či potvrdzovaní téz bola totiž založená celá výuka - pri skúškach musel absolvent najskôr uviesť argumenty v neprospech určitej tézy a potom naopak argumenty v prospech danej tézy. A potom logicky zdôvodniť, ktorá je správna.Súčasná veda veda odmieta urobiť čo i len krok vedľa oproti tomu, čo je za vedecké považované v súčasnosti. Pritom je to úplne absurdné - pretože stále toho nevieme viac ako vieme. A je otázne, či to niekedy bude naopak.Aby som len nefilozofoval - uvediem príklad z veľmi nedávnej minulosti. V roku 2011 dostal Nobelovku za chémiu Daniel Šechtman za objav kvázikryštálov. Objavil ich síce už v 80.rokoch, ale vedecké autority to odmietli akceptovať, pretože to nebolo v súlade s vtedajšími poznatkami. Zosmiešňovali ho, hrozilo mu, že príde o vedecké miesto aj o granty. Pritom stačilo, aby sa tie vedecké "autority" pozreli do mikroskopu. Ale kdeže. Len mimoriadne veľká húževnatosť pomohla Šechtmanovi poraziť "vedecké" dogmy. To nebolo pred 200 či 300 rokmi, to bol nedávno. Odporúčam si vygoogliť tento príbeh - je mimoriadne zaujímavý a hlavne poučný.Aby bolo jasné, nie som obhajcom tých indických vedcov či "vedcov". Ale veda je aj, resp. hlavne o slobodnej výmene názorov.

Tomáš Uvědomělý
24. 1. 2019 • 10:19

Ale ale, vědci, kteří se nedrží předem daného narativu. Tak co s nima udělají ti "správní" vědci? 😀

Názor byl 1× upraven, naposled 24. 1. 2019 10:19

Adam3,14
24. 1. 2019 • 8:43

Pokud se nepletu, Newton uz je opravdu neplatny.

Kevlarius
24. 1. 2019 • 7:49

Podobných názorů (často ještě daleko víc vyhrocených) na téma "Evropani (příp. běloši) nevymysleli nikdy nic. Všechno jsme kdysi vymysleli my a Evropani (běloši) nám to jen ukradli." jsem si všiml taky i u Afričanů. Typické video na tohle téma je např. tady:https://www.youtube.com/watch... Vypadá to celé směšně, ale jen do té doby než se vžijeme do pocitů těch lidí, kteří tohle blábolení a nenávistné kecy ze sebe vypouštějí.My žijeme v době, kdy snad každý na naší planetě využívá nějaké ty produkty moderní vědy a techniky. Žijeme ve světě jehož pravidla historicky vymyslel a nastavil Evropan-běloch, dorozumíváme se jazyky, které historicky patří Evropanům, naprostou většinu zásadních moderních objevů učinili Evropané, kdokoliv se dnes učí o přírodních vědách - chemii, fyzice, matematice, biologii, medicíně,..... setká se doslova s přehlídkou evropských vědců.... my Evropani tohle všechno bereme jako běžnou samozřejmost, nijak nás to nevzrušuje, ale těžko říct jaké pocity v těchto případech zažívají neevropské národy. Např. Afričani, kteří pocházejí z nějakých takovýchto poměrů a zřejmě dnešní svět a jeho pravidla je pro ně zcela cizí:https://www.youtube.com/watch... https://www.youtube.com/watch... Mimochodem, nevím jestli je to pouze náhoda, ale na jakykových kurzech v Anglii jsem před lety potkal Korejce, Japonce a Číňany a setkal jsem se s tím, že prakticky všichni nás Evropany a Evropu hodnotili velmi pozitivně, že prý můžeme být hrdí na svou evropskou historii, historické úspěchy a kulturu, že je to jedinečné, co se Evropanům podařilo.

Zbyněk Říha
23. 1. 2019 • 16:25

Mě to akorát přijde že si léčí nějaký mindráky.

koutnak
koutnak
23. 1. 2019 • 16:00

"Všechny tyto vyjádření ...". Bože, to si čtu v Blesku? Jsou to TA vyjádření, tak snad "Všechna tato vyjádření ...", ne?

Majsner
23. 1. 2019 • 15:28

Tak mě napadá, že Jára Cimrman bude mít možná indické předky. 😀

jirkajiri
23. 1. 2019 • 14:59

Každý kdo někdy spolupracoval s Indama mi potvrdí, že je to mordor. Najít kompetentního Inda je jako vyhrát v loterii.Zhruba platí, že čím je Ind světlejší, tím je větší šance, že bude kompetetní. Indové nejsou všichni stejní, nicméně průměrné IQ je 82.Zde je hezky popsáno, jak jsou Indové rozdílní:https://www.thenewsminute.com/article/does-caste-influe... ...

Tehomas
23. 1. 2019 • 14:57

Nebudu rejpat do prehistorických letadel a véd, ale že je něco v nepořádku s libovolnou teorií, včetně Einsteinovy a Newtony, je klidně možné.Jinde jsem si přečetl i to, v čem má být problém se stávající teorií. Jednoduše prý v Newtonově teorii chybí antigravitace (odpudivá gravitační síla). No... nevím, jestli ji už někdo někdy pozoroval. Třeba jo...Taky Einsteinovi vyčítá, že je teorie relativity neslučitelná s kvantovou. Kannan Jegathala Krishnan tvrdí, že jím přepracovaná teorie je v souladu s pozorováním z makrosvěta i mikrosvěta. To klidně může být i pravda, i když jsem značně skeptický. Ale hrozně rád bych se na tu jeho teorii podíval. Bohužel, nevím kde se k ní dostat. V opravdu vědeckých časopisech se tohle asi nenajde a ani bych tomu nerozuměl. A v těch populárně vědeckých se samotná teorie nikde (AFAIK) nevysvětluje.

Adam Vágner
23. 1. 2019 • 14:55

Nevím, kvantovou fyziku nechápu doteď (ale pokud jsem dobře vyrozuměl, tak ji nechápe nikdo 😃), ale... nejsou i ty Einsteinovy teorie opravdu trochu děravé?

Jarda.abc
23. 1. 2019 • 14:14

Nesouhlasím, nesouhlasím, nesouhlasím.Jak můžete takto kritizovat Indii, když bude mít největší ekonomiku světa, a i letos očekává růst přes 8%.Tedy, naši Rómové budou pyšní na to, že pocházejí z Indie, nejmocnějšího státu.

peter.mlich
peter.mlich
23. 1. 2019 • 14:07

A zalezi na tom, kdo to objevil, jak se to jmenuje a jestli to plati ci neplati?Nikdo jim preci nebrani resit vedu po svem. Muzou si vsechno pro sebe prejmenovat. Podstatne je, aby to dokazali prelozit ostatnim. A take jim nikdo nebrani dokazat teorie. Nikdo netvrdi, ze Einstein to formuloval spravne. Pouze se tvrdi, ze zatim se s jeho rovnicemi da pocitat a vysledky vice-mene odpovidaji i realnemu pozorovani.

hnusak
23. 1. 2019 • 13:48

"...že gravitační teorie Izáka Newtona a Alberta Einsteina nejsou správné a měly by být vyvráceny"Stavějí vůz před koně. Vždyť to je jednoduché, ať je vyvrátí a pak bude jasné, že nejsou správné.

Ředitel ČTÚ
Ředitel ČTÚ
23. 1. 2019 • 13:03

Tak mytologií bude zcela jistě ovlivněna i evropská a jiná věda. Jen nám Evropanům to nepřijde divný, když to máme podprahově od mala. B-]

Jirka Švácha (jirkasvacha)
Jirka Švácha (jirkasvacha)
23. 1. 2019 • 13:00

Už se ani nedivím že Windows vypadá tak jak vypadá 😀 když Mikrosráč zaměstnáva tyhle exoty 😀 Jojo Indie to je zlatej důl B-] samej všeuměl tam

Nobody Nikdo (JJezevec)
23. 1. 2019 • 12:57

A ti největší Indičtí vědci a specialisté v minulosti cestovali do Evropy a převzali označení Romové.:-O

Searss
23. 1. 2019 • 12:54

No, aerolinkám s indickým pilotem se pokusím vyhnout velkým obloukem 😀

Michal Svatos
Michal Svatos
23. 1. 2019 • 12:09

Překlad:"kontroverzní příspěvky" = "naprostý hovadiny","nezapadají do mantinelů dnešní vědy" = "jsou totálně mimo"

Určitě si přečtěte

Články odjinud