Přestávají internetové bannery působit?

Internetová reklama se ještě nezavedla a už je zpochybňována. Ale spíše to chce ještě čas a vývoj.
Zatímco u nás ještě běží většina reklamních manažerů firem při uslyšení termínu „banner“ pro slovník, diskutuje se v USA na toto téma nyní zcela jinak – v současnosti se vede nemalá diskuse o tom, zda jsou bannery (česky: reklamní proužky) tak účinné, jak se myslelo, a zda jejich působení neklesá. Zřejmě nejzajímavější diskusi naleznete na skutečně „buřičském“ serveru Iconoclast, který je věrný svému jménu a je možná jakousi americkou obdobou „Nikdy ničemu nevěř“. Jaké jsou základní myšlenky jeho zprávy:
  • růst obratu v internetové (bannerové) reklamě se zpomaluje, počty zobrazených stránek rostou rychleji než příjmy z inzerce
  • podle studie organizace Ad-Age vzrostl počet lidí, kteří se „nikdy nedívají na bannery“, z 39 na 49% za rok
  • bannerová reklama přestává být zajímavá, hledají se nové, „šokující“ či jinak netradiční formy prezentací a překvapení uživatele, který přijde na danou stránku
Proti těmto argumentům lze nalézt řadu protiargumentů. Prvním je, že pokles růstu obratu je pouze výsledkem nasycení oblasti – spojení „pokles růstu“ znamená, že obraty internetové reklamy nadále rostou, i když ne tak procentuálně rychle jako předtím. Ale z vysokých čísel se roste hůř (procentuálně) než z nízkých – meziroční nárůst v posledním kvartále byl 209 mil. USD, v předposledním pak 221, v před-předposledním 225 mil. USD. To je skutečně zpomalení (nejen procentuálně, ale i v absolutních hodnotách) – ale nezapomeňme, že již dnes se v USA investuje do reklamy 423 mil. dolarů za čtvrtletí, což při růstu odpovídá asi dvěma miliardám dolarů za rok, a to už je obří částka nejen na poměry Internetu.

Jistě, klesá atraktivnost internetové reklamy tím, že se už nejedná o cosi nového. Když vznikl první banner, tak na něj kliklo možná 100% uživatelů – což je, jako kdyby na novinový inzerát s odpovědním lístečkem poslalo odpověď 100% čtenářů těchto novin. Zároveň ale začíná být internetová reklama vnímána jako běžná produktová nebo značková propagace, vnímaná stejně jako celostránkové časopisecké inzeráty spíše podprahově. A sdělení „nikdy se nedívám na bannery“ je velmi sporné – není nutné se na reklamu dívat, aby působila.

Bannerová reklama musí navíc vyzrát. Účinnost bannerů se dramaticky liší proužek od proužku a málokdo zvládá všechny tři zásady úspěšné bannerové reklamy: dobrý proužek, umístění na pravé místo, a účinná nabídka následující po kliknutí na banner. Navíc si inzerenti ještě příliš nezvykli na „neklikací“ bannery, tedy na ty, které vlastně k ničemu přímo nenutí, pouze zvyšují image daného produktu, vrývají jeho jméno spolu s pozitivním vjemem do myslí návštěvníků webů.

Jak je tomu u nás? Profíky v oblasti bannerové reklamy (tvůrce, umísťovatele, znalé prodejce) spočteme na prstech – to je ale k velikosti trhu odpovídající. Obraty z bannerové reklamy mají u nás před sebou ještě poměrně nadějný a vysoký růst, odhadem o 70-100% v příštím roce, a možná o 50-70% v roce následujícím, současně ale budou mnohem více růst příjmy z jiných zdrojů, jako jsou aliance v oblasti elektronické komerce, ankety, firemní sponzorství atd. Otázkou ovšem je cena žádaná vlastníky webů za jedno shlédnutí banneru a její vývoj, to je ale na jiný článek.

Váš názor Další článek: Lucent pro příští tisíciletí

Témata článku: Ankety, Růst, Vysoká částka, Nemalá částka, Následující rok, Banner, Nízký příjem

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Test 6 odolných telefonů a 22 powerbank

Srovnání technologií QLED a OLED

Měřte své sportovní výkony

Sady pro chytrou domácnost