Přestane se jim už říkat „silikóni“?

Silicon Graphics se mění v SGI Inc.
Podobně jako domácí telekomunikační gigant mění firemní tvář i významná světová firma Silicon Graphics: přesněji řečeno, dříve Silicon Graphics, odnynějška jen SGI. Toto jméno bylo už dříve používáno jako určitá přezdívka či zkratka, též to byl burzovní symbol firmy – nyní to je jméno oficiální a jediné.

Firma tvrdí, že změna jména by jí měla pomoci k růstu zákaznické základny: místo úzkého grafického trhu na široký trh obecně výkonných a všestranně použitých počítačů. SGI má dnes zhruba polovinu obratu ze superpočítačů, druhá polovina se dělí na grafické stanice a servery – dávno už tedy neplatí, že se jedná pouze o „křemíkovou grafiku“. Firma si dokonce vymyslela odůvodnění zkratky, což je anglická věta „Servers, supercomputers, and Graphic workstations that enable breakthrough Insights.“

Firma současně – kromě první řady pécéček ve své historii – pokračuje dál i v Unixu/RISCu. Ohlásila upgrade procesoru pro nejnižší řadu grafických stanic O2 čili známých „kyslíků“: s čipem R12000 se stroje dají koupit už od 10500 dolarů. Čip 12000 je pin-kompatibilní se starším čipem R10000, takže jej budou moci zákazníci nahradit prostou výměnou – a navíc má společnost zřejmě docela jasno v pokračování této RISCové řady, tj. k čipu R14000 a možná i dalším. Čip R12000 v praktických testech překračuje svého staršího bratra o 28 %.

Živě komentuje: zmíněná věta symbolizující zkratku SGI je nepochybně hodně křečovitá, ale logika přeměny je jasná. Firma totiž kromě změny produkční řady trpěla v poslední době několik špatnými výsledky a poklesem obratu – nyní se pokouší o návrat a k tomu nové logo určitě patří. A navíc je velice pěkné – na rozdíl od nového loga českého Telecomu. Její nové stanice získávají chválu na všech stranách, nicméně je zde tradiční potíž firmy, a to „expedovat bedny“: je pomalu květen a stroje Visual Workstation, původně naplánované od ledna, se teprve dostávají na pulty obchodů.

Váš názor Další článek: Doping pro vaše PC

Témata článku: Poslední věta, Světová firma, Kyslík, Špatná logika, Enable, Nová přezdívka, Použitý počítač, Široký trh


Určitě si přečtěte

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

Apple má šanci definitivně se uzamknout. macOS byl na jeho poměry až příliš otevřený

** Apple, vývojáře i uživatele rozhodně nečekají dva roky prázdnin ** macOS se může uzavřít podobně jako iOS a iPadOS ** Přechod na Arm znamená stopku pro hackintoshe

Lukáš Václavík | 105

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

Porovnání deseti cloudových disků: kam a za kolik uložit 100 GB, 1 TB a 10 TB dat?

** Zjistili jsme, kam do cloudu nejvýhodněji uložíte data ** Vytvořili jsme žebříček cen deseti cloudových úložišť ** Ceny se liší - často i velice výrazně!

Karel Kilián | 102


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest mobilů do 8 000 Kč

Test bezdrátových headsetů

Linux i pro začátečníky

Jak surfovat anonymně