Presario ve znamení zítřka

První byl na konci léta Apple iMac. Na konci podzimu pak přichází Compaq Presario. Oba naprosto odlišní a přesto mají mnoho společného.
První byl na konci léta Apple iMac. Na konci podzimu pak přichází Compaq Presario. Oba naprosto odlišní a přesto mají mnoho společného. Jeden na bázi Apple Macintosh, druhý PC. Oba rivalové – zdá se – definují nový styl a způsob myšlení v oblasti domácích počítačů. Rodinu nezajímá, co má v počítači za procesor, kolik paměti nebo jak velký disk, zda jejich monitor umí 1 024 × 768 při 60 nebo 75 Hz. Zajímá ji počítač jako celek a zejména to, co umí – podobně jako lednička nebo mikrovlnná trouba. Koupí, zapojí a používají.

To už nejsou tlačítka, ale knoflíky …
Počítač na první pohled působí kompaktním dojmem. I když je to klasické upravené PC, všimnete si mnoha odlišností. Klávesnice s přidanými tlačítky pro ovládání přehrávače cédéček a disků DVD, pro usínání počítače, nastavení hlasitosti, spouštění prohlížeče Internetu a poštovního klienta. Rychlé, účelné a hlavně pohodlné. Vše je přizpůsobeno na připojení k Internetu, k čemuž je Presario vybaveno interním modemem 56 kb/s (V.90) – v nejbližší budoucnosti se očekává nárůst uživatelů této Sítě i v domácnostech.

Celý červený? Naštěstí ne
I design samotného počítače lecčemu napovídá – pryč jsou doby obyčejných hranatých a nevlídných krabic. Škatulka Presaria je příjemná na pohled, malá, přesně padnoucí pod 15" monitor. Hezké jsou tzv. uši, reproduktory připevněné ze stran na monitor. Byla použita značka 3BL Pro: zvuk je čistý, zvládá široké rozpětí frekvencí včetně nízkých basů díky basreflexům. V monitoru je dokonce integrován mikrofon, což ocení zejména rodiče – mohou nahrát hlasy svých dvouletých ratolestí pro pozdější vzpomínky.

Zajímavé je také uspávání počítače – jak na klávesnici, tak na počítači samotném je tlačítko se značkou měsíce, které počítač hibernuje, podobně jako usíná notebook. Počítač se tak defacto nevypíná, pouze uspává, je pak možnost jej rychle probudit a pokračovat v rozdělané práci. Klasické tlačítko On/Off pak najdete vzadu.

Co je ale opravdu vynikající nápad: umístění kresleného popisku ke každému konektoru, zásuvce nebo tlačítku. Myš, klávesnici, monitor či reproduktory pak zapojí i několikaleté děcko. Opravdu počítač pro celou rodinu.

Tiskárna v ceně
Jak už napovídá nadpis, k Presariu dostanete inkoustovou tiskárnu Lexmark 3200 Color JetPrinter. Za nějakých 40 tisíc tedy pořídíte domů úplně všechno – počítač, monitor i tiskárnu, a to všechno zabaleno do množství dalších funkcí a komponent: modem, klávesnice s mnoha tlačítky navíc, podrobný návod na zapojení včetně obrázků u konektorů a kabelů, zvukovou kartu, reproduktory, mikrofon. Tedy všechno, co potřebuje domácí uživatel ke spokojené práci.

Prudké zbrždění
Ale abych stále jen nechválil, všechno má nějakou tu mouchu, která může přerůst i v masařku. Počítač má pro normální práci (Office, Internet, Outlook) málo paměti. Vzhledem k tomu, že jako operační systém byly použity Windows 98 (známý paměťožrout), očekával bych přece jen více paměti než 32 MB. Ani integrovaný 2GB disk nepatří k nejrychlejším. Ovšem tohle naštěstí není nedostatek, kvůli kterému by rodina svého miláčka vyhodila z okna.
Multimediální počítač s tiskárnou

a monitorem pro domácnost

Compaq
Presario
Zdroj: Compaq Computer, Praha
Telefon: 02 – 61 10 81 11
Cena: 42 750 Kč bez DPH
Záruka: 1 rok
Parametry: monitor 15", procesor Cyrix MII 300 MMX, 32 MB paměti, speciální klávesnice,

reproduktory, tiskárna Lexmark 3200 Color Jet Printer, software

Zdroj: Computer
Váš názor Další článek: Microsoft má vracet peníze za nevyužitá Windows!?

Témata článku: Apple, Prohlížeče, Tiskárny k počítači, Klasické tlačítko, Děcko, Lexmark, První Macintosh, Pohodlná práce, Mikrovlnná trouba, Červené tlačítko, Klávesnice k počítači, Mikrofony k pc, Znamení


Určitě si přečtěte

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

Externí SSD se může hodit. Je rychlé, malé zvenku, velké uvnitř a cena už se snese

** Vyzkoušeli jsme rychlé externí SSD Samsung T5 ** Externí SSD je lepší než flešky i velké plotnové disky, většímu rozšíření doposud bránila především cena ** Samsung T5 zvládne i chytré šifrování a připojení k mobilu

David Polesný | 27

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

Vylaďte si Wi-Fi: Podívejte se, jaká pásma máte doma volná a kam signál nedosáhne

** Prozkoumejte, jaké pásmo je pro vaši síť nejlepší ** Díky heat mapě snadno poznáte, kde to bude se signálem horší ** Vše zvládnete i z mobilního telefonu

Vladislav Kluska | 36

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku