Přerostlý 14" netbook z Číny má Atom, ION i mechaniku

Jednoduchý notebook s dvoujádrovým Atomem a ION přehraje téměř jakékoli video a dovolí i hraní her. Navíc má i vypalovačku a jeho cena je pouze 8 tisíc korun.

Netbooky vznikly teprve před dvěma lety a za tu dobu jejich popularita značně stoupla, přičemž jejich prodeje mají vliv i na celkové prodeje klasických notebooků. Netbooky postrádají optickou mechaniku, jsou malé (maximálně 12" displeje) a obvykle obsahují i Atomovou platformu.

Čínské výrobce ale příliš nezajímají nějaké standardy a tak není překvapením, že se již brzy objeví v prodeji čtrnáctipalcový notebook, který je vybaven netbookovou platformou. Je to tedy takový netbook v notebookovém těle, k dispozici je dokonce i optická mechanika. Jak ale brzy zjistíte, tato kombinace nemusí dopadnout špatně.

Rozvalený Atom se dvěma jádry a IONem

Nový notebook s technickým označením VPCEA47EC má širokoúhlý 14" displej LED podsvícením a rozlišení 1 366 × 768, alespoň trochu si tak vychutnáte i video s vyšším rozlišením 720p. Procesorový výkon notebooku je zajištěn dvoujádrovým Atomem D525 s frekvencí 1,8 GHz. Ten sice nepatří mezi nejnovější, ale podporuje HyperThreading (čtyři logické procesory) a má integrovaný grafický čip Intel GMA 3150. Ten přílišným výkonem neoplývá, neporadí si dokonce ani s HD videem.

Klepněte pro větší obrázek

Pomocí technologie Optimus jej však doplňuje Nvidia ION Next Generation s 512 MB paměti, která dokáže plynule akcelerovat i videa s vysokým rozlišením 1080p a pokud trochu uberete na detailech a rozlišení, můžete si zahrát i nějakou tu novější hru. Díky této kombinaci má notebook nejen analogový VGA výstup, ale také digitální HDMI. Můžete tak snadno připojit i větší LCD televizi třeba s plným rozlišením 1 920 × 1 080, stejně tak v případě externího monitoru.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

V základu jsou k dispozici 2 GB operační paměti DDR2 a 320GB pevný disk s rychlostí 5 400 otáček za minutu, na kterém je předinstalovaný operační systém Windows 7. Pro čtení i vypalování dat je k dispozici tenká DVD mechanika.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek

Ve výbavě nechybí obvyklé komponenty jako WiFi, ethernet, čtečka paměťových karet nebo slot pro sim kartu s připojením 3G. Na těle zařízení jsou celkem tři USB porty, dva na pravé a jeden na levé straně. Pro připojení sluchátek nebo externích reproduktorů slouží i 3,5mm konektory, jeden z nich je určen pro mikrofon. Pro videokonference lze využít webkameru na displejem, přesná hodnota rozlišení není k dispozici.

Jednoduše černá konstrukce

Jak je vidět z fotografií, notebook je vyveden v černé barvě, přičemž matný design je zcela jednoduchý. To však není na škodu, mnoho uživatelů volí raději právě tento strohý styl. Dle fotografií lze na první pohled odhadovat poměrně solidní konstrukci a kvalitu, i ty však mohou klamat. Klávesnice má díky dostatečným rozměrům plnou velikost, zakulacené a ploché klávesy jsou v moderním stylu, který používá například i Apple a další výrobci.

Klepněte pro větší obrázek

Touchpad má poměrně standardní velikost, obsahuje oddělené části pro stisknutí levého či pravého tlačítka, pod ním se pak nachází modré informační diody.

Základní tříčlánková baterie má kapacitu pouze 2 400 mAh, notebook je však možné vybavit i druhou dodatečnou baterií a dosáhnout tak vyšší výdrže.

Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek Klepněte pro větší obrázek
 

K dispozici bohužel nejsou údaje o hmotnosti nebo přesných rozměrech. Přehled známých parametrů si můžete prohlédnout zde:

  • Displej: 14,1" (1 366 × 768), LED
  • Procesor: Intel Atom D525 1,8 GHz
  • Grafický čip: Intel GMA 3150 v procesoru, Nvidia ION Next Generation
  • Operační paměť: 2 GB DDR2
  • Pevný disk: 320 GB, 5400 ot./min.
  • Výbava: WiFi, 3 × USB, webkamera, ethernet, VGA, HDMI, čtečka paměťových karet, DVD mechanika
  • Baterie: tříčlánková (2 400 mAh), lze přidat druhou
  • Cena, OS: kolem 8 000 Kč s DPH, Windows 7

Cena proklatě nízko

Notebook je zatím v prodeji pouze v Číně, koncová cena činí v přepočtu přibližně 8 000 Kč s DPH, což je za čtrnáctipalcový notebook s mechanikou, dvoujádrovým Atomem a ION grafikou pro plynulé přehrávání HD videa celkem solidní nabídka.

Zda se však objeví v nějakém oficiálním elektronickém obchodě, zatím není jasné. Stejně jako u podobných čínských zařízení je produkt určen především pro tamější prodejní trh a většinou se tak objeví spíše v některých neoficiálních prodejních portálech či aukčních webech.

Diskuze (11) Další článek: Opera 11: hrdý nástupce a tak trochu revoluce

Témata článku: Hardware, Notebooky, Atom, Čína, Sluchátka k televizi, Elektronická sluchátka, Čtrnáctipalcový notebook, Televize LED, Plynulé přehrávání, Pevné tělo

Určitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Zachraňte nefunkční Windows

Jak nakupovat a prodávat kryptoměny

Otestovali jsme konvertibilní notebooky

Velký test 14 herních myší