Přepište historii! (AOL koupila Netscape)

Komentujeme internetovou událost roku: Netscape už bude jen pouhou nálepkou na produktech.
Pro Internet je to zpráva roku, a včas ji zachytil ve svých článcích (zde a zde - přečtěte, ať znáte podstatu) už šéfredaktor Živě Tomáš Holčík. Jelikož jsem dva dny úspěšně předstíral vizionářské záchvaty na mimořádně zajímavém eFóru kdesi v polích za Berounem (zpráva bude), nestihl jsem událost samu, zbývá už jen komentář.

Spojují se dvě firmy, které napsaly historii Internetu - největší světový provider a firma, která díky svému prohlížeči otevřela Internet masám. Kdyby nebylo AOL, možná by vznikla AOL2, kdyby nebylo Netscape, musela by vzniknout Netscape2. Ale třeba taky ne; a AOL se svým kdysi dechberoucím paušálem za přístup k Internetu doslova zbláznila Ameriku a spustila lavinu; Netscape pak svým prohlížečem a hlavně obchodní strategií otevřela Internet (web) normálním lidem. Všichni ostatní jsou odvození; každý další provider se inspiroval u AOL, Microsoft udělal prohlížeč jen jako reakci na Netscape Navigator. Nebýt těchto dvou, kde bychom dnes byli? U gopheru, telnetu, archie a Veronicy, jen možná ne v DOSových okýncích? Místo Seznamu nebohý mrťafa Čmuchal alias Nosey Parker? Dost možná.

Zajímavé je, že jakmile pohltí jedna firma druhou, zmizí pohlcená firma ze světa - ale také retrospektivně. Za rok nikdo nebude vědět, že někdy nějaká firma Netscape kdy byla; bude vypadat, jakože nikdy nebyla, vždy byla jen AOL. Nevěříte? Vzpomeňte si na jména NeXT, Sperry+Univac, Zenith Data Systems - a za pár let bude pro vás i výraz Digital Equipment prázdným pojmem.

Akvizice je nepochybně největší událostí světa Internetu v letošním roce. Firmu Netscape známe; AOL ne, a proto bych doporučil zajímavou sondu do vnitřností AOL na Mobil Serveru (pětidílný seriál). America Online je firma, která dokázala ukuchtit nepravděpodobnou směs paušálního, téměř prodělečního poskytování přístupu k Internetu, používat přitom proprietární software, najít v tom reklamní (příjmový) model, potácet se pár let téměř v krachu a přitom mít čtrnáct miliónů zákazníků. Ještě před koupí Netscape se mlčky uznávalo, že AOL je vlastně jediná firma, která dokázala vytěžit z drobných zákazníků (internetových) až ohromující příjmy - a po koupi Netscape se náhle objevuje firma, která je (možná?) schopna úspěšně konkurovat Microsoftu. I v tom je ono přepsání historie: včera zde byla firma Netscape, jejímiž "trumfy" byl prohlížeč (pochybný trumf, vzhledem k hroznému soupeři jménem Microsoft) a portál NetCenter - trumf ještě pochybnější, a na druhé straně firma America Online, která si zuby nehty drží "své" zákazníky a vlastně je nerada vpouští mimo svůj svět do prostředí Internetu - to také nevypadá dvakrát přesvědčivě, vždyť paušál bude za chvíli všude.

Spojení náhle vytváří něco úplně jiného. To už není provider, ale konglomerát s 15 mil. uživateli, s gigantickou komunitou, do které může AOL tlačit celkem cokoli - třeba vlastní software. Je až moc bizarní myšlenka, že AOL ve spolupráci třeba se Sunem a Oracle (přirození partneři) vyvine kancelářský software, který bude zadarmo licencovat lidem, kteří u ní budou připojeni k Internetu? Jak byste se zachoval vy jako zákazník? Myslím, že není pochyb.

Nicméně, mnoho překážek ještě čeká na cestě. Internetové firmy - a jak AOL, tak Netscape do této kategorie patří - jsou společnosti z kategorie "svérázných", s netradičními strukturami a firemními kulturami. Stokrát se opakovalo, že sloučit dvě specifické firemní kultury je jako spřátelit Prahu s venkovem, horňáky s dolňákama - na papíře snadno, v praxi neuvěřitelně těžké a hlavně dlouhodobé.

Obchod měl cenu 4.2 miliardy dolarů; na tuto cenu ale celkem nelze nic říci, AOL samozřejmě zaplatila za Netscape běžné "premium", tj. 10% nad burzovní cenu. Jenomže obchod probíhal v akciích, vyměnily se "natisknuté papírky" AOL za jiné papírky od Netscape, které nejsou na normální peníze převoditelné - hodnoty tzv. internetových firem se odvozují od nadějí do nich vkládaných, nikoli od současných výsledků či majetku.

Zajímavé je, jak reaguje okolní svět. Okamžitě je zaznamenáno posílení tábora spojenců proti Microsoftu - třeba Sunu či Novellu, protože zmíněný camp náhle vyhlíží silněji, tři silní jsou víc než dva silní a dva slabí. Microsoft sám ovšem neváhal chytře využít situaci ke svému prospěchu, protože v probíhajícím soudu řekl - podívejte, jakýpak monopol, tady je proti nám firma, které patří půl amerického Internetu, nám nic. Kuriózní ovšem je, že i spojení Netscape a AOL musí být schváleno antimonopolním úřadem, zkrátka ani monopol Microsoftu nelze potřít monopolem jiným.

Přesuneme-li se domů: co to znamená? Dnes nic, vůbec nic. AOL zde nepůsobí… a Netscape zde taky skoro nepůsobí, distributor promine. Jenomže: AOL ví, že nelze nedělat globální byznys, akorát jí to jako mladé firmě chvilku trvá - ono se nedá proniknout na cizí trhy ze dne na den. Ale už na západ od našich hranic už AOL je v partnerství s gigantickým Bertelsmannem; a kdy se objeví i na sever od Šumavy, je otázka spíše měsíců než let.

Váš názor Další článek: Dell poráží Compaq v prodeji počítačů

Témata článku: Microsoft, Internet, Akvizice, AOL, Zajímavé jméno, America Online, Netradiční pár, Monopoly, Netscape, Zenith, Americký venkov, Zajímavý pár, Těžká překážka, Venkov, Okolní svět, Camp, Sever, Veronica, Šumava, Parker


Určitě si přečtěte

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

Podívejte se, co se stane, když dron DJI Phantom narazí do křídla letadla

** Co se může stát, když relativně maličký dron narazí do křídla letadla? ** Tuto otázku zodpověděli odborníci laboratorním pokusem ** Kvadrokoptéra způsobila významné poškození křídla

Karel Kilián | 19

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

Google Cloud Next: Blíží se bitva o to, kdo ovládne cloud, tedy internet zítřka

** Google v týdnu ukázal nové telefony Pixel ** V Londýně se ale také konal Google Cloud Next ** Konference o tom, jak bude vypadat internet v cloudu zítra

Jakub Čížek | 32

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

Dell XPS 13: Když vás ostatní doženou až za tři roky

** XPS 13 nastartoval trend notebooků bez rámečků ** Letošní model kompletně přechází na USB-C ** Navzdory malému tělu se řadí výkon ke špičce

Tomáš Holčík | 34

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Kde se bere elektřina v zásuvce? Poznejte 10 tajemství venkovních stožárů s dráty

Elektřina se vyrábí v elektrárnách, ale do zásuvek v našich domovech to pak má ještě hodně daleko. Dnes se na tuhle dlouhou cestu podíváme.

David Polesný | 82


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak vytvořit a spravovat vlastní web

Velký test herních klávesnic a DVB-T2 tunerů

Vše o formátu RAW

Vybíráme nejlepší základní desku