Přenosnost především: Software bez instalace na 256MB flash disk

I tentokrát věnujeme poslední pondělí v měsíci přehledu softwaru bez instalace pro vaše flash disky. Ani 256 MB místa není prostorem pro nějaké rozmachování, nicméně se na něj již ledasco vejde. Naši sbírku programů z poloviční kapacity dnes rozšíříme o drobné systémové či grafické nástroje.
Přenosnost především: Software bez instalace na 256MB flash disk

Nemá význam neustále znovu vynalézat kolo. Tam, kde jsme minule skončili, můžeme dnes začít. I když vlastně neuškodí vrátit se přeci jen na pár okamžíků k minulému dílu. Před měsícem jsme vám doporučovali programy nevyžadující instalaci, vhodné pro zaplnění 128MB flash disku. Prohlížeč Mozilla Firefox, e-mailový klient Mozilla Thunderbird, univerzální komunikátor Miranda IM, správce souborů Total Commander, komprimační nástroj SevenZIP a antivirus ClamWin. Sada užitečných nástrojů vždy po ruce. Chceme-li však stejné nástroje použít i po měsíci, je na místě zkontrolovat, zda nebyly aktualizovány.

Od 29. ledna prošly aktualizací obě přenosné aplikace od Johna Hallera. Portable Firefox 2.01 i Portable Thunderbird 1.5.0.9 lze stahovat ze serveru PortableApps.com. Speciální balíček komunikátoru Miranda IM stvořený redaktory Computeru můžete stahovat ze stále stejné lokace zde na Živě, nicméně od věci nebude aktualizovat jádro aplikace. To provedete stažením ZIP archívu přímo ze stránek programu a přepsáním původní Mirandy jeho obsahem. Pluginy se aktualizují automaticky. Poslední verze Mirandy je 0.6.7. Aktualizace se dočkal i Total Commander, jejž můžeme nyní stahovat ve verzi 7.0 public beta 4. Pro přenesení instalace na flash disk musíme použít nástroj TC2USB.

GIMP for Windows

Představme si situaci. Dovolená, internetová kavárna. Na internet můžeme, poslat e-mail můžeme (máme přeci Firefox a Thunderbird), jak ale zmenšit a poupravit fotku, kterou se chceme bezodkladně pochlubit známým? Jednoduše. Co totiž lepšího a levnějšího najít pro práci s obrázky než populární GIMP? Přenosnou verzi tohoto open-source grafického editoru má na svědomí opět John T. Haller.

Klepněte pro větší obrázek

Ze serveru Portableapps.com lze stáhnout Multilanguage verzi obsahující i češtinu. Balík má velikost 10,9 MB, po rozbalení zabere na flash disku 43,6 MB. Pro instalaci stačí obsah balíku pouze rozbalit na flash disk.

Foobar 2000

Hledáte-li malý, schopný a kvalitní přehrávač hudby, je Foobar 2000 tou pravou volbou. Jednoznačnou výhodou Foobaru je funkčnost z libovolného zařízení bez speciální úpravy. Postačuje prostě překopírovat instalační adresář a v nastavení ideálně zvolit výchozí DirectSound zařízení jako výstupní zvukovou kartu.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Foobar 2000 v základní instalaci je velmi jednoduchý, přísně jednoúčelový program. Chceme-li širší funkčnost doplněnou desítkami pluginů a lepší vzhled, můžeme buď strávit dny (ne-li týdny) nad konfigurováním a laděním (především u vzhledu), nebo máme možnost sáhnout po některém z předpřipravených Foobar packů, tedy již někým jiným připravených balíčků. Jeden z nejlepších vůbec připravuje Radek Hulán. Well Done Foobar pack najdeme ke stažení na Hulánově blogu. I tento balíček samozřejmě stačí rozbalit. Funkčnost bez potřeby instalace zůstává zachována.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Pozor je potřeba dát pod Windows Vista, kde některé nekompatibilní pluginy způsobují pády celého programu. S Foobarem je pod tímto operačním systémem potřeba počkat, až autoři pluginů překompilují svá dílka v SDK určeném pro Windows Vista. Well Done Foobar pack ukousne z místa na flash disku zhruba 13 MB.

Zoom Player

Zoom Player je velmi kvalitní univerzální multimediální přehrávač. Primárně je určen pro přehrávání videa a v něm také najde své nejlepší uplatnění. Jeho výhodou je, že součástí instalace je FFDShow, tedy univerzální balík dekódovacích filtrů. Významným plusem jsou stoprocentní kompatibilita a výborná stabilita pod systémem Windows Vista (včetně rozhraní Aero). Výrobce InMatrix standardně uvolňuje edici Standard jako bezplatnou. Stahovat lze přímo ze stránek programu, k dispozici je i lokalizační soubor s češtinou. Pro Zoom Player je potřeba vyhradit si na flash disku asi 8 MB místa.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Přenos Zoom Playeru na USB flash disk není úplně jednoduchou záležitosti, zdaleka však nejde o neřešitelný problém. Stáhněte instalátor programu a nainstalujte Zoom Player přímo na flash disk. Stiskněte klávesovou zkratku Ctrl+O, čímž vstoupíte do okna Nastavení. Přepněte do rozšířených nastavení (advanced options) a v sekci System vyhledejte volbu Save configuration in a local file. Potvrzení této volby přinutí Zoom Player uchovávat veškerá nastavení přímo na flash disku a tedy mu umožní fungovat a zároveň se neovlivňovat s instalací sebe sama na pevném disku hostitelského počítače.

DeepBurner Portable

Nástroj pro vypalování na optické disky nesmí v žádném podobném přehledu a tedy v kapse nikoho, kdo rád využívá přenosné aplikace, chybět. Ačkoliv DeepBurner nese přívlastek Portable, který opět navazuje dojem jeho spřízněnosti s ostatními přenosnými produkty Johna Hallera, není tomu tak. Portable edici svého vypalovacího nástroje vyrábí přímo výrobce tohoto programu, společnost Astonsoft.

Klepněte pro větší obrázek

DeepBurner Portable má shodné schopnosti jako bezplatná edice DeepBurneru určená pro normální instalace. Stahovat můžeme z domovských stránek programu. Balík má 2,83 MB, rozbalená data programu zaberou na flash disku 4,6 MB. K dispozici je lokalizační soubor s českým jazykem. Program poslouží dobře pro jednodušší vypalování. Umí vypalovat datová CD a DVD, audio CD a bootovací CD i DVD. Umí vytvářet i vypalovat obrazy CD a DVD disků. Nevyužijete jej k on-the-fly (z disku na disk) kopírování či vypalování video DVD.

Na populární Nero Burning ROM pro USB flashe si musíme ještě počkat. Všechny přenosné edice tohoto programu dostupné na internetu již obsahují crack, v takovémto článku je tedy z pochopitelných důvodů uveřejnit nemůžeme.

XAMPP

Dnešní přehled uzavřeme dvěma balíky, které se sice do zbývajícího prostoru na flash disku (asi 50 MB) nevejdou, avsak uživatelé, kteří pro ně mají využití, je jistě upřednostní před některými dříve zmiňovanými programy. XAMPP je integrované serverové prostředí. Potřebuje-li vývojář mít vždy při ruce Apache, MySQL, PHP, PHPMyAdmin, Perl, OpenSSL či FileZilla FTP server, postačí, když na svůj flash disk rozbalí archív stáhnutelný prostřednictvím domovských stránek projektu. Nevýhodou XAMPPu pro použití na 256MB flash discích je fakt, že po rozbalení si řekne o 211 MB prostoru.
 
Klepněte pro větší obrázek
 
Instalace je naprosto snadná. Pokud bude váš xampp adresář umístěn v kořenovém adresáři flash disku (X:\xampp), není potřeba vůbec žádné instalace ani dodatečné konfigurace, stačí XAMPP spustit. Pokud na svém flash disku vytvoříte složitější adresářovou strukturu, není nic jednoduššího, než spustit instalační dávku setup_xampp.bat, která zvolené cesty upraví v konfiguračních souborech.

Open Office

Na PortableApps.com a Johna T. Hallera, coby nejlepší zdroj přenosných aplikací na webu, se přeci jen obrátíme ještě jednou. OpenOffice portable je druhým z balíků, pro jehož použití bude třeba obětovat jiné programy. Má totiž po rozbalení 175 MB. Jistě se však mezi námi najdou tací, kteří rádi oželí například GIMP nebo ClamWin jen proto, aby měli vždy při ruce funkční textový či tabulkový editor. Přestože tím OpenOffice stojí trochu mimo naši 256MB sadu aplikací, své příznivce si také najde.

Klepněte pro větší obrázek

Open Office Portable obsahuje v abecedním pořádku programy: databázový editor Base, tabulkový procesor Calc, grafický nástroj Draw, prezentační Impress, nástroj pro řešení rovnic Math a konečně textový procesor Writer. Součástí balíku je i univerzální spustitelný soubor pro přenosnou verzi. Zbývá doplnit verzi a odkaz pro stažení: OpenOffice Portable je odvozen z verze 2.04 a ke stažení je samozřejmě na serveru PortableApps.com v podobě 65,1 MB velkého samorozbalovacího archívu.

Diskuze (28) Další článek: Ke stažení: firewall a nástroj pro 3D animování

Témata článku: Software, Windows, Flash, Kvalitní přehrávač, Zbývající prostor, Zoom, Well, Nejlepší místo, Zoom Player, Nejlepší zdroj, Speciální balíček, Internetová kavárna, Advanced Options, Neřešitelný problém, Miranda, Gimp, Nejlepší antivirus, Crack, DVD Player, Instalace, Prezentační video, Instalační CD, Flash disk, Speciální nástroj, Speciální edice


Určitě si přečtěte

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

Proč je COVID-19 tak nebezpečný, jak se detekuje, jak ničí a máme už pandemii?

** V čem spočívá nebezpečí nemoci COVID-19? ** Jak se testuje její přítomnost v těle? ** Jak se ničí UVC i ozónem a proč už CNN mluví o pandemii?

Jakub Čížek | 73

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Android Auto a Apple CarPlay představují v autech větší nebezpečí než alkohol v těle řidiče

Výsledky této studie vás zřejmě vůbec nepřekvapí. Aspoň tak ale můžeme obecně známý názor podložit čísly.

Daniel Fuglevič | 28

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

Proč byste měli rozmazávat SPZ aut na fotkách, které vystavujete na web

** Na fotkách aut nahraných na web je dobré rozmazat SPZ ** Značku dokáže z obrázku přečíst Google i Facebook ** SPZ může naplnit podstatu osobního údaje

Karel Kilián | 73

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

Pojďme programovat elektroniku: Co se skrývá uvnitř běžné SD karty a jak ji oživit

** Máme ji v mobilech a fotoaparátech ** SD karta je dnes už standard ** A proto ji zkusíme připojit i k Arduinu

Jakub Čížek | 20

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

Teachable Machine: Umělá inteligence za pět minut i bez doktorátu z ČVUT

** Pochopit techniky a principy A.I. je složité ** Ale nebojte, jde to i bez doktorátu z IT a matematiky ** Vyzkoušíme generátor neuronových sítí od Googlu

Jakub Čížek | 9

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

Šest nejlepších služeb a aplikací pro automatizaci online světa a chytré domácnosti

** Nastavte si automatiku na každodenní rutinní záležitosti ** Propojte online služby a chytrou domácnost ** Vybrali jsme šest nejlepších služeb pro automatizaci

Karel Kilián | 17


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest 24 PC zdrojů

Jak využít umělou inteligenci

10 špičkových sluchátek s ANC

Playstation 5 vs Xbox Series X