Přenosnost především: Software bez instalace na 1GB flash disk

Opět po měsíci se vracíme k našim flash diskům, abychom dali dohromady kolekci programů, které si z nich můžeme kdekoli bez potřeby instalace spouštět. Jako vždy se zastavíme u novinek flashdiskových evergreenů a také se zamyslíme nad způsobem využití nově získaného půlgigabajtu.
Přenosnost především: Software bez instalace na 1GB flash disk

Aktualizace a novinky

Jako základní webový prohlížeč používáme v našem balíčku užitečných programů pro flash disky Mozilla Firefox v přenosné edici od Johna Hallera. Jeho Firefox Portable poskočil za uplynulý měsíc o malý krůček vpřed. Aktuálně tak lze ze serveru PortableApps.com stahovat sestavení odvozené od verze 2.0.0.3. V případě elektronické pošty není pro toto použití pravděpodobně lepší volby než nasadit Mozilla Thunderbird. Ten však během dubna aktualizován nebyl. Pro podrobnější informace o obou programech zbývá již jen odkázat na první díl cyklu „Přenosnost především“.

Klepněte pro větší obrázek

Mozilla Firefox

Speciální balíček komunikátoru Miranda IM stvořený redaktory Computeru můžete stahovat ze stále stejné lokace zde na Živě, nicméně od věci nebude aktualizovat jádro aplikace. To provedete stažením ZIP archívu přímo ze stránek programu a přepsáním původní Mirandy jeho obsahem. Pluginy se aktualizují automaticky. Poslední verze Mirandy je stejně jako před měsícem 0.6.8. Aktualizace se naopak dočkal Total Commander, jejž můžeme nyní stahovat ve verzi 7.0 RC3. Pro přenesení instalace na flash disk musíme použít nástroj TC2USB.

Klepněte pro větší obrázek

Miranda IM
Vše při starém zůstalo u grafického editoru GIMP. Přehrávač Foobar ve svém oficiálním vydání však aktualizací prošel. Stále tak doporučujeme stáhnout podařený balíček Well.Done pack od Radka Hulána a následně do stejného adresáře nechat nainstalovat novější verzi přímo z oficiálního webu. Aby Well.Done pack Foobaru 2000 fungoval ve Windows Vista, je třeba z adresáře Components ve složce programu smazat soubor foo_uie_albumart.dll, který způsobuje pády celého programu. Ztratíte tím samozřejmě funkci této komponenty, kterou je zobrazování náhledů přebalů právě přehrávaných hudebních alb. Aktualizací neprošel přehrávač videa ZoomPlayer, jakož ani vypalovací software DeepBurner.
 
Klepněte pro větší obrázek
Well.Done pack Foobaru 2000 i s komponentou, díky níž pod Windows Vista padá.
Od konce března bylo aktualizolváno integrované vývojářské a serverové prostředí XAMPP. Novou verzi můžete stahovat tradičně z domovských stránek tohoto projektu. Přenosná kancelář OpenOffice Portable je aktuálně k dispozici stále ve starší verzi 2.0.4.

Linux nebo Windows?

Před měsícem jsme na flash disk instalovali USB Damn Small Linux a ti rozšafnější rovnou USB SLAX. Instalací Linuxu či jakéhokoli jiného operačního systému získáme kompletně nezávislé pracovní prostředí. To přináší některé výhody, byť naopak můžeme narazit na častou neochotu provozovatelů veřejných počítačů (kavárny, copycentra apod.) své stroje restartovat a nechávat zákazníky provozovat vlastní operační systém.
 
Jednogigabajtový flash disk již dává dostatek prostoru poohlédnout se po samostatném operačním systému, který však nutně nemusí být plně optimalizován pro spotřebu místa na disku. Překvapivě tak můžeme sáhnout i po Windows XP. Na vás teď je zvolit obsazení poloviny jednogigabajtového flash disku výše a v předchozím dílu odkazovanými přenosnými programy, nebo vše důležité integrovat do nově nainstalovaných Windows a místo tak zaplnit možná i efektivněji. Ještě před samotným návodem dovolte, abychom vás upozornili, že i pro instalaci Windows na USB flash disk je zapotřebí vlastnit licenci. Bez ní nakonec není dle českého práva legální ani samotné vytvoření instalace na flashi. Postup totiž využívá úpravu instalačních souborů na originálním instalačním CD, což je bez vlastnictví licence protizákonné.

Pro úspěšné nasazení Windows XP na flash disk, je potřeba vycházet z instalačního CD s integrovaným druhým servisním balíčkem, tedy ze systému Windows XP SP2. Podobně jako před měsícem se ani dnes neobejdeme bez nástroje HP-USB format tool a následného zformátování flash disku souborovým systémem FAT. Flash disk pro tento účel nestačí zformátovat integrovaným nástrojem systémů Windows.

Po naformátování je potřeba udělat flash disk bootovacím. Toho nejlépe dosáhneme nakopírováním sem souborů Boot.ini, NTLDR, a NTDETECT přímo z kořenového adresáře diskového oddílu, na němž jsou Windows XP nainstalována na vašem počítači.

K dalšímu kroku budeme potřebovat prográmek Bart`s Preinstalled Environemnt (PE Builder). Po instalaci jej spustíme a v položce zdroj zadáme cestu k instalačním souborům Windows XP SP2, které jsme mezi tím zkopírovali na pevný disk počítače. Klikneme na tlačítko Spustit. Přejděte nyní do složky, kam jste nainstalovali PEBuilder a spusťte skript PEINST.CMD. Na první otázku odpovězte volbou klávesy 1, potvrďte Enterem a zadejte cestu ke zkopírovaným a PE Builderem před okamžikem upraveným instalačním souborům. Dále stiskněte klávesu s číslem 2 a, opět stiskněte Enter, čímž vyvoláte dialog pro zadání cesty pro uložení upravených dat.

Klepněte pro větší obrázek

Bart PE Builder v akci

Naším cílem je USB flash disk, zadejte proto pouze cestu do jeho kořenového adresáře. Stiskněte klávesu nesoucí číslo 5 a potvrďte Enterem. Tím konečně spustíte instalaci Windows na flash. Není samozřejmě nutné používat pouze takováto holá Windows XP. Bart PE jde použít i pro integraci aplikací. Podrobnější informace najdete v našem článku tomuto programu již dříve věnovaném. Pro využití nových schopností USB flash disku vám nyní stačí pouze najít počítač, který umí z USB zařízení bootovat.

 Klepněte pro větší obrázek

Diskuze (35) Další článek: Altap Salamander 2.5 k dispozici: zatím ale bez registračních klíčů…

Témata článku: Software, Windows, Firefox, Flash, Následné uložení, Upravená verze, Speciální balíček, Integrovaný editor, USB flash disky, Miranda, Originální díl, Instalační systém, Veřejný počítač, Zkopírovaná funkce, Instalace, Malý krůček, Přenesené číslo, Oficiální cesta, Servisní návod, USB Flash, Legální soubor, Flash disk, Bart, Úspěšný editor, Slax


Určitě si přečtěte

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

Nejlepší programy z roku 2000: Podívejte se, bez čeho jste tehdy vůbec nemohli fungovat!

** Dnes už skoro všechno uděláte ve webovém prohlížeči a na mobilu ** Před dvaceti lety to ale bylo jiné ** Zavzpomínejte na legendy, které jste pravděpodobně také používali

Jakub Čížek | 122

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

Windows 10 May 2020 Update je venku. Odstraňuje hesla a přináší Linux

** Jarní aktualizace Desítek přináší dost novinek, jsou ale spíš menší ** Zlepšují se stabilita, rychlost i komfort ovládání ** Revoluce ve Windows 10 teprve přijde

Vladislav Kluska | 93

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

Velká datová loupež. Proč mají disky nižší kapacitu, než uvádějí?

** Na disk nikdy neuložíte tolik dat, jak tvrdí výrobce ** Ajťáci si vymysleli vlastní jednotky jako mebibajt ** Zmatky vznikají i kvůli různým výjimkám

Lukáš Václavík | 104

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

Otestovali jsme nový Apple MacBook Air. S retinou a nižší cenou

** Test MacBooku Air v provedení pro rok 2020 ** Cenově dostupný notebook překvapí výkonem ** Výborné je celkové zpracování a klávesnice

Martin Miksa | 42


Aktuální číslo časopisu Computer

Megatest SSD s kapacitou 1 TB

Srovnávací test robotických vysavačů

Vybíráme nejlepší telefony na trhu

Jak zlepšit zvuk televize